Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Reparil® Gel N

Dostępne dawki:

żel do stos. zewnętrznego (10 mg+ 50 mg)/g 1 tuba 40 g 24,69 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Preparat stosowany jest miejscowo w leczeniu wspomagającym w celu złagodzenia dolegliwości pourazowych takich jak stłuczenia, krwiaki, zgniecenia, urazy stawów.
Dawkowanie
Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Żel należy nanosić i rozprowadzić na chore miejsce i jego okolice 1-3x/dobę, do ustąpienia objawów, tj. 1-2 tyg. Żel można rozsmarować lub wcierać w skórę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany, escynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego na otwarte rany, błony śluzowe, obszary skóry poddane napromienianiu. Nie należy stosować u kobiet w I trymestrze ciąży. Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, niewydolnością nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Bardzo rzadko mogą wystąpić w miejscu aplikacji reakcje nadwrażliwości wraz z zaczerwienieniem się skóry, jak również łuszczeniem i wysychaniem skóry. Pacjenci z nadwrażliwością na salicylany, częściej niż inni pacjenci, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia napadów astmy oskrzelowej, miejscowych obrzęków skóry i błon śluzowych (obrzęk naczynioruchowy) oraz pokrzywki. Stosowanie salicylanu dietyloaminy z escyną u tych pacjentów musi odbywać się ostrożnie i tylko po warunkiem obserwacji pacjenta. Należy unikać kontaktu żelu z oczami. Produkt leczniczy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podejmowanie szczególnych środków ostrożności nie jest konieczne.
Interakcje
Nie odnotowano interakcji pomiędzy salicylanem dietyloaminy z escyną w postaci żelu stosowanego zgodnie ze sposobem podawania, a innymi produktami leczniczymi.
Ciąża i laktacja
W zakresie dawek terapeutycznych nie występuje działanie teratogenne i embriotoksyczne. Badania produktu leczniczego na zwierzętach w zakresie wpływu toksycznego na reprodukcję są niewystarczające. Ze względu na brak danych klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży, nie należy stosować u kobiet w ciąży, długotrwale i na duże powierzchnie (maks. 3 tyg., po konsultacji pacjentki z lekarzem). Stosowanie w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Nie wiadomo czy salicylan dietyloaminy, escyna są wydzielane do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć wpływu produktu leczniczego na karmione dziecko. Dlatego nie należy stosować produktu leczniczego podczas karmienia piersią. W szczególności należy unikać aplikacji produktu leczniczego na obszarze klatki piersiowej kobiet, które karmią piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) mogą wystąpić w miejscu aplikacji reakcje nadwrażliwości wraz z zaczerwienieniem skóry i jej wysychaniem, wysypka, rumień, zapalenie skóry, złuszczanie skóry, pokrzywka. Po miejscowym podaniu produktów leczniczych zawierających salicylany, a szczególnie po zastosowaniu na duże powierzchnie skóry, nie można wykluczyć wystąpienia działania ogólnego wpływającego na specyficzne układy (np. działania niepożądane ze strony wątroby, nerek, układu pokarmowego) lub nawet na cały organizm (np. reakcje nadwrażliwości, astma) ze względu na znany taki wpływ tych produktów leczniczych.
Przedawkowanie
Nie znane są przypadki przedawkowania.
Działanie
Escyna działa w obrębie ściany naczynia. W patologicznie wzrastającej przepuszczalności hamuje wysięk przez zmniejszenie wynaczynienia płynu do tkanek i przyspieszenie ustępowanie obrzęku. Mechanizm działania oparty jest na zmianach w zdolności przepuszczania ścian naczyń włosowatych. Dodatkowo escyna wzmacnia odporność naczyń włosowatych, hamuje procesy zapalne i poprawia mikrocyrkulację. Salicylan dietyloaminy działa przeciwbólowo, łatwo przenika przez skórę. Jest skuteczny dzięki dodatkowemu działaniu przeciwzapalnemu, co wzmaga działanie escyny jako środka zwalczającego stany zapalne.
Skład
100 g żelu zawiera 1 g β-Escyny i 5 g Salicylan dietyloaminy.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.