Lohmann & Rauscher

Suprasorb® G

Substancje czynne:

Emplastri hydropolymerosa

Dostępne dawki:

żel amorficzny w strzykawce 1 szt. (20 g) X 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Uwagi
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki produktu.
Działanie i zastosowanie
Działanie sterylnego hydrożelu polega na rozpuszczaniu tkanki martwiczej i złuszczonej skóry w ranie, co sprowadza się do szybkiego oczyszczania rany, wchłaniania nieczystości przez żel oraz przyspieszonego zrostu tkanek. Opatrunek hydrożelowy należy stosować wobec ran suchych, o słabym wysięku. Produkt w postaci żelu amorficznego wzmacnia proces autolityczny. Żel jest bardzo skuteczny na rany głębokie, takie, których wypełnienie innym opatrunkiem byłoby niewystarczające do wymycia osadu rany. Ważna cecha żelu amorficznego to łagodzenie bólu oraz nawilżanie rany. Pozwala to zachować ją w środowisku przyspieszającym leczenie. Do żelu dołączona jest strzykawka ułatwiająca aplikację. Żel amorficzny radzimy zabezpieczyć opatrunkiem wierzchnim - najlepiej z foli poliuretanowej. Okład należy zmieniać zależnie od opatrunku wtórnego - jego stopnia zużycia. Producent zaleca zmianę opatrunku najpóźniej po 3 dniach. Obszary zastosowania opatrunku: rany z martwicą i o lekkim wysięku, rany głębokie (szczególnie skuteczny), rany bez zakażenia, stosowany we wszystkich fazach gojenia rany, np. owrzodzenia różnego pochodzenia, oparzenia II stopnia, rany pooperacyjne.
Skład
Amorficzny żel z polimerów CMC, glikolu propylenowego i wody.
Sposób stosowania
Po wyczerpaniu aktywności opatrunku w przypadku kompresu żelowego pojawia się lekkie zmętnienie, które oznacza konieczność zmiany opatrunku, nie później jednak niż po 5-7 dniach. Żel amorficzny należy zmieniać razem z opatrunkiem wtórnym, również nie później niż po 5-7 dniach. W przypadku kompresu hydrożelowego, nie powinien być aplikowany poza powierzchnię rany, w razie potrzeby można go dowolnie przyciąć i dopasować do rany. Opatrunek wymaga zabezpieczenia opatrunkiem wtórnym.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.