Amdipharm Limited

Alliomint

Substancje czynne:

Allium sativum extract

Dostępne dawki:

tabl. 300 mg 30 szt. 4,68 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Tradycyjnie w łagodnych postaciach hiperlipidemii, w profilaktyce miażdżycy oraz w profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych. Produkt przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Dawkowanie
W profilaktyce przeciwmiażdżycowej: 2-3 tabl. 3x/dobę. W profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych: 2-3 tabl. 3-4x/dobę.
Uwagi
Podanie doustne.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną lub na mentol.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Przed zabiegami operacyjnymi należy ustalić, czy pacjent nie stosował preparatów czosnku, aby uniknąć wydłużenia czasu krwawienia. Pacjentowi należy zwrócić uwagę, że powinien zachować szczególną ostrożność po zabiegach operacyjnych. Przyjęcie jednorazowej dawki 4 g czosnku może nasilić rozszerzenie naczyń krwionośnych. Brak wpływu.
Interakcje
Równoczesne stosowanie preparatu z lekami obniżającymi krzepliwość krwi, np. salicylanami może spowodować nasilenie ich działania antyagregacyjnego. Ze względu na zdolność indukowania metabolizmu wątrobowego przez czosnek możliwe jest obniżenie stężenia we krwi równocześnie stosowanych środków przeciwwirusowych z grupy inhibitorów proteaz (np. indinavir).
Ciąża i laktacja
Brak przeciwwskazań do stosowania leku w okresie ciąży lub laktacji. Obecne w preparacie związki siarkowe przechodzą do mleka matki.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach (≤ 1/10 000 do <1/1000) podra.nienie przewodu pokarmowego lub reakcje alergiczne.
Przedawkowanie
Brak doniesień na temat toksycznego działania. Przy przedawkowaniu preparatu należy spowodować wymioty. W przypadku spadku ciśnienia podać środki podwyższające ciśnienie.
Działanie
Według danych literaturowych przyjmowanie sproszkowanego czosnku powodowało zmniejszenie poziomu cholesterolu (9-12%) i trójglicerydów (13%) w osoczu. Ponadto u pacjentów przyjmujących olejek lotny z czosnku w dawce 10 mg dziennie stwierdzono zmniejszenie frakcji lekkich lipidów (LDL) a wzrost frakcji HDL. Preparat posiada aktywność przeciwdrobnoustrojową. Badania wykazały aktywność w stosunku do Shigella dysenteriae, Sh.sounei, Sh.flexneri oraz Escherichia coli oraz drożdżaków z rodzaju Candida. Działanie przypisywane jest allicynie, która hamuje syntezę RNA bakterii.
Skład
1 tabl. zawiera 300 mg Allium sativum L., bulbi pulvis (cebuli czosnku). 1 tabl. zawiera nie mniej niż 0,6 mg allicyny.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.