Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Juvit Multi

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople doustne [roztw.] 1 but. 10 ml 22,24 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Produkt stosuje się w zapobieganiu i leczeniu niedoborów wit. u niemowląt i dzieci: w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą); przy niedostatecznej podaży wit. w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny); w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne; w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.
Dawkowanie
Jeżeli nie zalecono specjalnego dawkowania, zazwyczaj podaje się: niemowlętom: 3-5 kropli/dobę; dzieciom w wieku 1 roku do 6 lat: 6-7 kropli/dobę; dzieciom w wieku 7-14 lat: 8-9 kropli/dobę. Niemowlętom i małym dzieciom można podawać produkt w łyżce napoju lub z pokarmem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A. Nie stosować w przypadku hiperkalcemii.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu. W przypadku kamicy nerkowej (także w wywiadzie) oraz w przypadku sarkoidozy produkt można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Stosowanie jednocześnie z innymi produktami zawierającymi wit. A i/lub D powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarskie i zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Jednoczesne podawanie kolestyraminy, oleju parafinowego, kolestypolu (leki zmniejszające wchłanianie tłuszczów) zmniejsza wchłanianie wit. A, D i E. Wchłanianie wit. A jest zmniejszone podczas podawania neomycyny, zaś wit. D u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe i barbiturany. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie wit. E. Należy zachować kilkugodz. odstęp między przyjmowaniem produktu leczniczego i preparatów żelaza.
Ciąża i laktacja
W okresie ciąży nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne. Produkt może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W okresie karmienia piersią nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne.
Działania niepożądane
Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych.
Przedawkowanie
Zbyt duże dawki mogą wywołać objawy przedawkowania. Należą do nich łagodne objawy niepożądane ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka). Po długotrwałym podawaniu zbyt dużych dawek mogą wystąpić objawy hiperwitaminozy A i D oraz hiperkalcemii (podwyższone stężenie wapnia we krwi). W przypadku przedawkowania należy natychmiast odstawić produkt i zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Jako produkt wielowitaminowy, produkt leczniczy wykazuje skojarzone działanie poszczególnych składników. Zawarte w produkcie wit. C i E uczestniczą w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Wit. C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości i zębów. Wit. E wpływa na układ krwionośny, czynność układu nerwowego i mięśni. Wit. A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, jest niezbędna w procesie wzrostu, a także w budowie i czynności nabłonka skóry oraz błony śluzowej. Wit. D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową ustroju i utrzymuje równowagę dynamiczną pierwiastków, będących głównymi składnikami mineralnymi kości. Wit. z grupy B oraz wit. PP są koenzymami wielu enzymów biorących udział w różnorodnych przemianach komórkowych. Ich niedobór wywołuje zaburzenia wzrostu, zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i skóry, upośledza proces widzenia zmierzchowego oraz może powodować zapalenia wielonerwowe.
Skład
1 ml kropli zawiera: 5000 j.m. retynolu palmitynianu (wit. A), 1000 j.m cholekalcyferolu (wit. D3), 4,0 mg all-rac-α-tokoferylu octan (wit. E), 2,0 mg tiaminy chlorowodorku (wit. B1), 0,8 mg ryboflawiny sodu fosforanu (wit. B2), 4,0 mg pirydoksyny chlorowodorku (wit. B6), 30 mg nikotynamidu (wit. PP), 10 mg deksopantenolu, 100 mg kwasu askorbowego (wit. C). 1 ml roztw. odpowiada oko.o 27 kroplom.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.