Hurtowania Farmaceutyczna ELJOT

Melatonina + B6

Substancje czynne:

Melatonin Pyridoxine

Dostępne dawki:

tabl. 30 szt. 26,40 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy jest wskazany jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych.
Dawkowanie
W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: 2 dni przed wylotem na wschód, podać 1 tabl. wieczorem 0,5 h przed snem. Po przylocie podawać przez 4 dni: 1 tabl. 0,5 h przed snem. W przypadku lotów na zachód po przylocie podawać przez 4 dni: 1 tabl. 0,5 h przed snem. Skutki działania leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tyg. stosowania melatoniny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża, okres karmienia, spożycie alkoholu, schorzenia wątroby, depresja. Ze względu na wysoką zawartość chlorowodorku pirydoksyny, produktu nie należy stosować w chorobie Parkinsona leczonej L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u osób z zaburzeniami czynności układu immunologicznego, z zaburzeniami hormonalnymi lub padaczką. Produkt leczniczy zawiera sorbitol i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Po zastosowaniu produktu nie prowadzić pojazdów mechanicznych lub innych urządzeń będących w ruchu.
Interakcje
Nie zaleca sie równoczesnego stosowania z lewodopą, gdy działanie przeciwparkinsonowe lewodopy jest usuwane już przez dawkę 5 mg pirydoksyny podawanej doustnie. Problem nie występuje w przypadku połączenia karbidopalewodopa.Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Nie zaleca sie stosowania preparatu jednocześnie z alkoholem etylowym. Dotychczas nie obserwowano interakcji melatoniny.
Ciąża i laktacja
Produktu leczniczego nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach, w trakcie terapii mogą wystąpić bóle głowy, senność, uczucie dezorientacji; może też dojść do obniżenia temperatury ciała.
Przedawkowanie
Nie opisano przypadku przedawkowania melatoniny. Nie ma swoistego antidotum, w związku z czym należy postępować zgodnie z przyjętymi standardami. Nie stwierdzono działań toksycznych. Stosowanie wysokich dawek witaminy B6 może być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, niedoboru kwasu foliowego i reakcji skórnych.
Działanie
Produkt leczniczy składa sie z dwóch substancji czynnych - hormonu melatoniny i pirydoksyny, czyli witaminy B6. Melatonina jest hormonem występującym naturalnie w organizmie człowieka. Wytwarzana jest przez szyszynkę, zlokalizowaną w OUN. Hormon ten odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Reguluje godziny snu i czuwania w ciągu doby. Pirydoksyna ulega przemianie w erytrocytach do fosforanu pirydoksalu i w mniejszym stopniu do fosforanu pirydoksaminy, które działają jako koenzymy enzymów biorących udział w przemianach metabolicznych białek, węglowodanów i lipidów. Pirydoksyna bierze udział m.in. w powstawaniu serotoniny, w syntezie kwasu χ45aminomasłowego i hemu. Dawka pirydoksyny określająca moc produktu wynosi 10 mg i jest większa niż zalecane, przez specjalistów żywienia, normy dziennego zapotrzebowania na witaminę B6 i jest najmniejszą dawką w zakresie dawek zalecanych przy niedoborach witaminy B6. W produkcie leczniczym następuje kumulowanie działania obydwu składników, co powoduje nasilenie działania melatoniny. W badaniach stwierdzono, że niedobór witaminy B6, jest związany z wyraźną redukcją wytwarzania w organizmie melatoniny zaś podawanie witaminy B6 jest czynnikiem stymulującym wzrost wydzielania melatoniny.
Skład
1 tabl. zawiera 3 mg melatoniny i 10 mg pirydoksyny chlorowodorku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.