Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Tran Hasco

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

kaps. miękkie 500 mg 60 szt. 10,58 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy stosowany: w profilaktyce i wspomagająco w leczeniu niedoborów wit. A i D, zwłaszcza u dzieci (wzmacnia kości i zęby, poprawia stan skóry i narządu wzroku), w zapobieganiu krzywicy, w zaburzeniach uwapnienia tkanki kostnej różnego pochodzenia, w łagodzeniu skutków menopauzy, takich jak osteoporoza, atrofia skóry i błon śluzowych. Jako środek wzmacniająco-regenerujący stosowany jest w okresie rekonwalescencji po przebytych schorzeniach osłabiających ogólną sprawność i odporność organizmu.
Dawkowanie
Dorośli: 2-4 kaps. 2x/dobę. Dzieci od 4 lat: 1-2 kaps./dobę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkalcemia. Kamica nerkowa.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z sarkoidozą (nadwrażliwość na wit. D). Bez wskazań lekarza nie należy przekraczać dawki 8 kaps./dobę. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Jednoczesne podawanie cholestyraminy lub oleju parafinowego zmniejsza wchłanianie wit. A i D na poziomie jelit. Wchłanianie wit. A jest osłabione przy podawaniu neomycyny, a wit. D - u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe i barbiturany. Ze względu na obecność w tranie wit. D ostrożnie stosować razem z glikozydami naparstnicy.
Ciąża i laktacja
Duże dawki wit. A mogą spowodować zaburzenia rozwojowe płodu. Podczas ciąży i karmienia piersią produkt może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po porozumieniu z lekarzem.
Działania niepożądane
Tran stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany.
Przedawkowanie
Długotrwałe stosowanie produktu nawet w proponowanych dawkach powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, biegunka), bóle głowy, hiperwitaminozę A. Objawy hiperwitaminozy mogą wystąpić wskutek spożywania 32 kaps./dobę przez kilka m-cy.
Działanie
Produkt wykazuje skojarzone działanie składników (głównie wit. A, D3 oraz kwasów EPA - eikozapentaenowego i DHA - dokozaheksaenowego). Olej wątłuszowy otrzymywany jest z wątroby dorsza i innych ryb z rodziny dorszowatych. Głównymi składnikami oleju wątłuszowego są: Wit. A - odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, jest niezbędna do wzrostu, rozwoju i czynności nabłonka skóry i błony śluzowej oraz tworzenia struktury kości. Wit. D (cholekalcyferol) - reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową ustroju, odpowiadając za utrzymanie stanu równowagi pomiędzy wapniem i fosforem - głównymi składnikami budulcowymi kośćca. Nienasycone kwasy tłuszczowe (EPA i DHA) - obniżają zawartość triglicerydów i LDL cholesterolu oraz zwiększają ilość HDL cholesterolu o działaniu ochronnym. Wszystkie te czynniki obniżają ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
Skład
1 kapsułka zawiera olej wątłuszowy (typ B) 500 mg o zawartości: 300-1250 j.m. wit. A, 30-125 j.m. cholekalcyferol (wit. D), 35-80 mg kwas eikozapentaenowy (EPA), 30-90 mg kwas dokozaheksaenowy (DHA)

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.