Wytwórnia Euceryny Laboratorium Farmaceutyczne "Coel" Sp. J.

Solutio Iodi Cum Glycerini Coel (płyn lugola)

Substancje czynne:

Iodi solutio spirituosa

Dostępne dawki:

płyn 1 but. 20 g X 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Roztw. do stosowania miejscowego na skórę, do odkażania skóry nieuszkodzonej, otarć naskórka, drobnych zadrapań oraz brzegów ran.
Dawkowanie
Stosować roztwór nierozcieńczony. Zmienione chorobowo miejsce należy pędzlować lub przemyć jałowym gazikiem nasączonym roztw.
Przeciwwskazania
Nie stosować bezpośrednio na rany i oparzenia. Nie stosować przy nadwrażliwości na jod, nadczynności tarczycy, gruźlicy płuc i niewydolności nerek. Nie stosować u noworodków i niemowląt.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Długotrwałe stosowanie środka leczniczego lub stosowanie go na duże powierzchnie skóry może być przyczyną nadczynności tarczycy u pacjentów z utajonymi zaburzeniami czynności tarczycy (zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku). Brak wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Długotrwałe stosowanie leku zawierającego jod może zaburzać badania czynności tarczycy. Niedobór jodu nasila, a nadmiar jodu osłabia wrażliwość na leczenie nadczynności tarczycy tyreostatykami. Produkt leczniczy należy odstawić przed rozpoczęciem leczenia nadczynności tarczycy. Nie wolno stosować ze związkami rtęci.
Ciąża i laktacja
Przed zastosowaniem należy porozumieć się z lekarzem. Stosować bardzo ostrożnie w przypadku przerwania ciągłości skóry. Stosowanie dużych dawek jodu u kobiet w ciąży może powodować powstanie wola u noworodka.
Działania niepożądane
U osób nadwrażliwych na jod może wystąpić podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zapalenie skóry z pojawieniem się pęcherzyków, świądem, wrzodziejącymi nadżerkami. Czasami mogą wystąpić objawy ogólne z gorączką, wysypką, obrzmieniem węzłów chłonnych a nawet wstrząsem groźnym dla życia. Długotrwałe stosowanie leków zawierających jod może wywołać nadczynność tarczycy, trądzik jodowy oporny na leczenie, alergię miejscową lub uogólnioną. Stosowanie dużych dawek jodu u chorych na wole endemiczne może prowadzić do tyreotoksykozy. Z powodu wchłaniania jodu przez skórę, produkt leczniczy zastosowany u noworodków lub niemowląt może powodować kwasicę metaboliczną, neutropenię, niedoczynność tarczycy.
Przedawkowanie
Przedawkowanie związków jodu może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, mogą pojawić się zmiany skórne lub stany zapalne dróg oddechowych. Po wystąpieniu objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku.
Działanie
Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do syntezy hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. W zależności od dawki pobudza lub hamuje czynność tarczycy. Stosowany zewnętrznie w postaci roztw. ma silne działanie antyseptyczne.
Skład
1 g płynu zawiera 10 mg jodu i 20 mg potasu jodku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.