Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus

Dostępne dawki:

aerozol do nosa 0,5 mg/ml 1 but. 15 ml 21,18 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Miejscowe łagodzenie objawów niedrożności nosa, na przykład towarzyszących zapaleniu błony śluzowej nosa lub zapaleniu zatok.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci >10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego maks. 2-3x/dobę. Dzieci 6-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego maks. 2-3x/dobę. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 lat. Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 5-7 dni z rzędu.
Uwagi
Droga podania: podanie donosowe.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować: u pacjentów stosujących inhibitory MAO lub którzy przyjmowali inhibitory MAO w ciągu ostatnich 2 tyg., u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania.Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów po przezklinowej hipofizektomii, u dzieci w wieku poniżej 6 lat, w razie nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w razie zapalenia skóry lub błony śluzowej przedsionka nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa, u pacjentów z ostrą chorobą wieńcową lub dusznością w przebiegu niewydolności serca.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego, chorób serca, w tym dławicy piersiowej, nadczynności tarczycy, cukrzycy i rozrostu gruczołu krokowego. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Jeśli objawy nasilą się lub nie ulegną poprawie po 3 dniach stosowania leku, lekarz powinien ponownie ocenić stan pacjenta. Produkt leczniczy może być stosowany przez maks. 7 kolejnych dni, aby uniknąć efektu odbicia i zapalenia błony śluzowej nosa spowodowanego lekami. Środek konserwujący (benzalkoniowy chlorek) wchodzący w skład produktu leczniczego może powodować obrzęk błony śluzowej nosa, szczególnie podczas długotrwałego stosowania. Jeśli taka reakcja (przewlekła niedrożność nosa) jest podejrzewana, należy stosować inne leki do stosowania do nosa nie zawierające środków konserwujących, jeśli możliwe. Jeśli leki do stosowania do nosa, bez środków konserwujących, są niedostępne, należy rozważyć zastosowanie leku w innej postaci. Nie wykazano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produktu nie należy stosować w skojarzeniu z inhibitorami MAO lub przez okres do 2 tyg. po stosowaniu inhibitorów MAO, ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji prowadzących do nadciśnienia tętniczego. Produkt ten wchodzi w interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powodując zwiększenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i arytmii serca. Działanie beta-adrenolityków i innych leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak metylodopa oraz betanidyny, debrisokwiny i guanetydyny może być antagonistyczne. Podczas jednoczesnego stosowania sympatykomimentyków i leków stosowanych w chorobie Parkinsona, takich jak bromokryptyna, rozwinąć się może nasilona toksyczność sercowo-naczyniowa.
Ciąża i laktacja
Brak danych klinicznych dotyczących ekspozycji kobiet w ciąży na oksymetazolinę. Wyniki badań na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka/płodu, poród i rozwój pourodzeniowy. Nie wykazano czy oksymetazoliny chlorowodorek przenika do mleka matki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie może zmniejszyć przepływ krwi łożyskowej i wytwarzanie mleka. Należy zachować ostrożność stosując produkt w czasie ciąży i karmienia piersią, gdyż oksymetazolina może przenikać do krążenia ogólnego.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (niezbyt często) kichanie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła. Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego: (rzadko) lęk, sedacja, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci. Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe: (rzadko) tachykardia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (rzadko) przekrwienie reaktywne, bol głowy, nudności, wysypka i zaburzenia widzenia. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany może prowadzić do osłabienia działania i/lub ponownego przekrwienia błony śluzowej nosa.
Przedawkowanie
Objawami umiarkowanego lub ciężkiego przedawkowania mogą być: rozszerzone źrenice, nudności, sinica, gorączka, skurcze mięśni, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie akcji serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęk płuc, duszność, zaburzenia psychiczne. Wystąpić mogą również objawy hamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego, takie jak senność, obniżenie temperatury ciała, bradykardia, niedociśnienie takie jak we wstrząsie, bezdech i utrata przytomności. Leczenie przedawkowania. Wymagane jest podjęcie leczenia objawowego. Aby zmniejszyć wzrost ciśnienia krwi można podać nieselektywny lek alfa-adrenolityczny, taki jak fentolamina, a w ciężkich przypadkach konieczna może być intubacja i sztuczne oddychanie. W razie wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich następstw przypadkowego przyjęcia doustnego produktu, należy podać węgiel aktywowany (substancja pochłaniająca) i sodu siarczan (substancja przeczyszczająca) lub w razie zażycia dużej ilości produktu przeprowadzić płukanie żołądka. Dalsze leczenie jest wspomagające i objawowe. Leki zwężające naczynia krwionośne są przeciwwskazane.
Działanie
Oksymetazolina jest bezpośrednio działającą aminą sympatykomimetyczną. Działa na receptory alfaadrenergiczne w naczyniach błony śluzowej nosa zwężając je i zmniejszając przekrwienie. Działanie leku występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje do 6-8 h.
Skład
0,5 mg/ml oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka (50 µl) zawiera około 25 µg oksymetazoliny chlorowodorku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.