Béres Pharmaceuticals

CalciviD

Substancje czynne:

Calcium Colecalciferol

Dostępne dawki:

tabl. powl. 600 mg+ 400 j.m. 30 szt. X 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Zapobieganie i leczenie niedoborów wit. D i wapnia u osób w podeszłym wieku. Uzupełnienie wapnia i wit. D jako uzupełnienie leczenia osteoporozy u pacjentów, u których istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów wapnia i wit. D.
Dawkowanie
Dorośli i osoby w wieku podeszłym: 1 tabl. 2x/dobę (np. 1 tabl. rano i 1 tabl. wieczorem). W następstwie monitorowania stężenia wapnia należy rozważyć zmniejszenie dawki. Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby: nie jest wymagana modyfikacja dawki. Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek: produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek. Dzieci i młodzież. Produkt leczniczy nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.
Uwagi
Zaleca się przyjmowanie tabl. powl. 1-1,5 h. po posiłku, popijając szklanką wody lub soku, nie rozgryzając. W razie potrzeby tabl. można przełamać na pół.
Przeciwwskazania
Choroby i/lub stany, którym towarzyszy nadmiar wapnia we krwi (hiperkalcemia) i/lub nadmiar wapnia w moczu (hiperkalciuria) (np. szpiczak, przerzuty nowotworowe do kości, pierwotna nadczynność przytarczyc). Kamica nerkowa /zwapnienie nerek. Niewydolności nerek. Hiperwitaminoza D. Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancje pomocniczą (w tym soje lub orzeszki ziemne).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podczas długotrwałego leczenia należy oznaczać stężenie wapnia w surowicy krwi i monitorować czynność nerek poprzez badanie stężenia kreatyniny w surowicy. Monitorowanie jest szczególnie ważne u osób w podeszłym wieku leczonych jednocześnie glikozydami nasercowymi i lekami moczopędnymi, oraz u pacjentów z tendencją do tworzeniem sie kamieni nerkowych. W przypadku hiperkalcemii lub objawów zaburzenia czynności nerek, dawkę należy zmniejszyć lub przerwać leczenie. Witaminę D należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, monitorując wpływ na stężenie wapnia i fosforanów. Należy uwzględnić ryzyko zwapnienia tkanek miękkich. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, wit. D w postaci cholekalcyferolu nie jest metabolizowana prawidłowo i należy stosować inną postać wit. D. Produkt leczniczy należy przepisywać ostrożnie pacjentom chorym na sarkoidozę, z powodu ryzyka zwiększenia metabolizmu wit. D do jej aktywnych form. U tych pacjentów należy monitorować stężenie wapnia w surowicy oraz w moczu. Produkt leczniczy należy ostrożnie stosować u pacjentów unieruchomionych z osteoporozą, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkalcemii. Podczas przepisywania innych produktów zawierających wit. D, należy uwzględnić zawartość wit. D (400 IU) w produkcie leczniczym. Dodatkowe dawki wit. D i wapnia powinny być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza. W takich przypadkach konieczne jest częste badanie stężenia wapnia w surowicy i wydalania wapnia z moczem. Produkt leczniczy, zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadko spotykaną dziedziczną nietolerancją fruktozy, z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego leku. Brak danych o wpływie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. Wpływ taki jest jednak bardzo mało prawdopodobny.
Interakcje
Tiazydowe leki moczopędne zmniejszają wydalanie wapnia w moczu. Może to spowodować zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkalcemii. Stężenie wapnia we krwi powinno być regularnie kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania z lekami moczopędnymi z grupy tiazydów. Kortykosteroidy zmniejszają wchłanianie wapnia. Podczas jednoczesnego stosowania może być konieczne zwiększenie dawki produktu leczniczego. Jednoczesne stosowanie żywic jonowymiennych, np. kolestyraminy, lub środków przeczyszczających takich jak olej parafinowy może zmniejszyć wchłanianie wit. D z przewodu pokarmowego.Węglan wapnia może zaburzać wchłanianie stosowanych jednocześnie produktów zawierających tetracykliny. Dlatego produkty zawierające tetracykliny należy podawać co najmniej 2 h przed lub 4-6 h po doustnym zastosowaniu wapnia. Podczas leczenia wapniem i wit. D hiperkalcemia może zwiększać toksyczność glikozydów nasercowych. Z tego powodu pacjentów należy monitorować za pomocą badania elektrokardiograficznego (EKG) i badania stężenia wapnia w surowicy krwi. Podczas jednoczesnego stosowania bisfosfonianu lub fluorku sodu z produktem leczniczym, należy je przyjmować co najmniej 3 h przed zastosowaniem produktu leczniczego, ponieważ wchłanianie z przewodu pokarmowego może ulec zmniejszeniu. Rymfampicyna, fenytoina lub barbiturany mogą osłabić działanie witaminy D3 ze względu na przyspieszony metabolizm. Sole wapnia mogą zmniejszać wchłanianie żelaza, cynku lub strontu. Z tego powodu, produkty zawierające żelazo, cynk lub stront należy stosować w odstępie 2 h od zastosowania preparatu wapnia. Sole wapnia mogą zmniejszać wchłanianie estramustyny lub hormonów tarczycy. Zaleca się przyjmowanie produktu leczniczego w odstępie co najmniej 2 h od przyjęcia tych leków. Kwas szczawiowy (występujący w szpinaku, szczawiu i rabarbarze) i kwas fitynowy (znajdujący się w pełnoziarnistych produktach zbożowych) mogą hamować wchłanianie wapnia poprzez tworzenie nierozpuszczalnych związków z jonami wapnia. Pacjent nie powinien stosować produktów zawierających wapń w ciągu 2 h od czasu spożycia posiłku bogatego w kwas szczawiowy i fitynowy.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy można stosować podczas ciąży w przypadku niedoboru wapnia i witaminy D3. W czasie ciąży dobowa dawka nie powinna przekraczać 1500 mg wapnia i 600 IU wit. D. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ dużych dawek wit. D na rozrodczość. U kobiet w ciąży należy unikać przedawkowania wapnia i wit. D, ponieważ długotrwała hiperkalcemia może prowadzić do zahamowania rozwoju fizycznego i psychicznego,nadzastawkowego zwężenia tętnicy głównej oraz retynopatii u dzieci. Nie ma danych wskazujących na to, by wit. D3 stosowana u ludzi w dawkach terapeutycznych była teratogenna. Produkt leczniczy może być stosowany w okresie karmienia piersią. Wapn i wit. D przenikają do mleka kobiecego. Należy wziąć to pod uwagę przy dodatkowym podawaniu wit. D dziecku. Endogenny poziom wapnia i wit. D nie ma szkodliwego wpływu na płodność. Brak danych dotyczących wpływu tabl. powl. na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (niezbyt często) hiperkalcemia i hiperkalciuria; (bardzo rzadko) zespół mleczno-alkaliczny, występuje głównie w wypadku przedawkowania. Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, biegunka; (bardzo rzadko) dyspepsja. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) świąd, wysypka i pokrzywka.
Przedawkowanie
Przedawkowanie może prowadzić do hiperwitaminozy i hiperkalcemii. Objawy hiperkalcemii mogą obejmować: anoreksję, pragnienie, nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha, osłabienie siły mięśni, zmęczenie, zaburzenia psychiczne, nadmierne spożycie płynów, częste oddawanie moczu, bóle kości, zwapnienie nerek, kamienie nerkowe i w ciężkich przypadkach zaburzenia rytmu serca. Bardzo znaczna hiperkalcemia może prowadzić do śpiączki i śmierci. Utrzymujące sie zwiększone stężenie wapnia może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerek i zwapnienia tkanek miękkich. Leczenie hiperkalcemii: należy przerwać leczenie wapniem i wit. D. Należy także przerwać leczenie tiazydowymi lekami moczopędnymi, litem, wit. A, wit. D i glikozydami nasercowymi. U chorych z zaburzeniami świadomości należy opróżnić żołądek. Nawodnienie i - w zależności od nasilenia – pojedyncze lub złożone leczenie diuretykami pętlowymi, bisfosfonianami, kalcytonina i kortykosterydami. Należy monitorować elektrolity w surowicy, czynność nerek oraz diurezę. W ciężkich przypadkach należy kontrolować EKG oraz centralne ciśnienie żylne.
Działanie
Witamina D zwiększa jelitowe wchłanianie wapnia. Podawanie wapnia i wit. D3 (cholekalcyferolu) przeciwdziała zwiększonemu wydzielaniu parathormonu (PTH), które jest wywołane niedoborem wapnia i może prowadzić do zwiększonej resorpcji kości. Badania kliniczne pacjentów z niedoborem wit. D wykazały, że podawanie dziennie po 2 tabl. zawierające 500 mg wapnia i 400 j.m. wit. D przez 6 m-cy znormalizowało stężenie 25-hydroksylowanego metabolitu witaminy D3 i zmniejszyło wtórną nadczynność przytarczyc oraz aktywność fosfatazy alkalicznej.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 600 mg wapnia (w postaci 1500 mg wapnia weglanu) i 10 µg cholekalcyferolu (równoważne 400 IU witaminy D3) (+ 10 % nadwyżki stabilności).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.