Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" SA

Taninal

Substancje czynne:

Tannin

Dostępne dawki:

tabl. 500 mg 20 szt. 17,65 100%

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Opis:

Wskazania
Preparat stosuje się tradycyjnie w biegunkach i zatruciach pokarmowych. Produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 4 lat, młodzieży i dorosłych.
Dawkowanie
Dorośli: 3x/dobę 1-2 tabl. Dzieci powyżej 4 lat i młodzież do 18 lat: 2-3x/dobę 0,5-1 tabl. Dzieci poniżej 4 lat: nie stosować.
Uwagi
Tabl. po zażyciu popić wodą, przyjmować między posiłkami, do czasu ustąpienia objawów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (białczan taniny) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 4 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeżeli mimo zastosowanego leczenia biegunka nasila się lub nie ustępuje przez okres dłuższy niż 2-3 dni u dorosłych i młodzieży lub ponad 1 dzień u dzieci, pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie należy stosować produktu leczniczego równocześnie z innymi lekami. Pomiędzy przyjęciem preparatu i innych leków powinny upłynąć co najmniej 2 h, ponieważ białczan taniny może zmniejszyć ich wchłanianie.
Ciąża i laktacja
Nie badano bezpieczeństwa leku u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz wpływu na płodność. Lek może zostać użyty wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.
Działania niepożądane
Podczas stosowania leku mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) nudności, wymioty.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Działanie
Substancją czynną leku jest białczan taniny. W świetle jelita białczan taniny ulega strawieniu uwalniając garbniki, które wykazują działanie ściągające i bakteriostatyczne. Działanie przeciwbiegunkowe leku tłumaczy się tworzeniem trudno rozpuszczalnych kompleksów garbników z toksynami bakteryjnymi. Uważa się, że garbniki łączą się także z białkami komórek bakteryjnych i hamują rozwój flory bakteryjnej, która może być przyczyną biegunek.
Skład
1 tabl. zawiera 500 mg białczanu taniny.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.