Takeda Pharma Sp. z o. o.

Multi-Sanostol®

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

syrop 1 but. 300 g 23,00 100%
syrop 1 but. 600 g 34,00 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Zapobieganie i leczenie niedoborów witaminowych w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy; utrata apetytu; skłonność do częstych infekcji; okres wzrostu i rozwoju; stany wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz przemęczenie, obniżona zdolność koncentracji; okres rekonwalescencji po przebytych chorobach oraz antybiotykoterapii; w celu poprawy ogólnej kondycji organizmu. Produkt może być podawany dzieciom powyżej 1. rż., a także młodzieży i dorosłym.
Dawkowanie
Przed użyciem butelkę należy wstrząsnąć. Dzieci w wieku 1-6 lat: 2 x/dobę po 5 ml syropu. Dzieci od 6 lat, młodzież i dorośli: 2x/dobę po 10 ml syropu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zwiększone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia), zwiększone wydalanie wapnia z moczem (hiperkalcynuria). Zwiększone stężenie wit. A lub D (hiperwitaminoza A lub D). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt nie powinien być stosowany w większych dawkach niż zalecane u osób z kamicą nerkową bądź cierpiących na sarkoidozę (choroba Boeck’a). Stosowanie produktu w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do przedawkowania wit. A lub D, szczególnie przy jego jednoczesnym stosowaniu z innymi produktami zawierającymi te witaminy. Przy stosowaniu produktu może wystąpić żółte zabarwienie moczu, które jest spowodowane zawartością wit. z grupy B. Ze względu na zawartość wit. rozpuszczalnych w tłuszczach oraz w wodzie syrop może ulegać rozwarstwieniu. Stan ten nie wpływa na jakość produktu. W przypadku rozwarstwienia butelkę z produktem należy wstrząsnąć przed użyciem. Informacja dla chorych na cukrzycę: 10 ml produktu zawiera 6,55 g sacharozy (cukru) i 1,31 g glukozy, co jest równoważne około 0,66 jednostki węglowodanowej. Przyjmowanie produktu nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i urządzeń będących w ruchu.
Interakcje
Przy stosowaniu zalecanych dawek nie zaobserwowano specyficznych interakcji. Przy jednoczesnym stosowaniu produktów zawierających wit. A lub D istnieje ryzyko ich przedawkowania. Istnieje ryzyko wystąpienia hiperkalcemii przy jednoczesnym stosowaniu tiazydów. W przypadku zwiększonego stężenia wapnia we krwi i jednoczesnego stosowania preparatów naparstnicy mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca. Witamina B6 w dobowej dawce 5 mg lub większej może ograniczać skuteczność L-dopy.
Ciąża i laktacja
Ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, należy unikać przedawkowania wit. A w okresie ciąży. Podobnie, w przypadku długotrwałego przedawkowania wit. D rezultatem jest podwyższony poziom wapnia we krwi mogący doprowadzić do zmian fizycznych i psychicznych dziecka. Dlatego też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny samodzielnie podejmować decyzji o przyjmowaniu produktu. W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy przekraczać dobowej dawki leku.
Działania niepożądane
Przy dawkowaniu zgodnym z zalecanym nie zanotowano przypadków wystąpienia działań niepożądanych. W pojedynczych przypadkach odnotowano reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, należy przerwać stosowanie leku.
Przedawkowanie
Przy dawkowaniu zgodnym z zalecanym nie istnieje ryzyko przedawkowania. Dawkowanie wyższe niż zalecane, może doprowadzić do przedawkowania wit. A i D, szczególnie w przypadku równoczesnego przyjmowania innych produktów zawierających te wit. Przewlekłe przedawkowanie wit. A występuje przy dawkach wynoszących 4500-18 000 j.m. (równoważne 19-75 ml produktu) u osób dorosłych z uszkodzeniem wątroby lub upośledzeniem czynności nerek, w szczególności u pacjentów poddawanych dializie lub pacjentów z ciężkimi zaburzeniami metabolizmu tłuszczu (hipertriglicerydemia typu V) Wczesne objawy przewlekłego zatrucia są następujące: suchość skóry, swędzenie (świąd), łuszczenie skóry, zaburzenia wzrostu włosów, pęknięcia skóry, zmęczenie, tendencja do krwawień i bóle kości. Przedawkowanie wit. D może doprowadzić do przewlekłego i zagrażającego życiu wzrostu stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia). Objawy są mało charakterystyczne. W przypadku pojawienia się objawów wymienionych powyżej należy przerwać stosowanie produktu i zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Produkt wielowitaminowy w postaci syropu. W swoim składzie zawiera zarówno wit. rozpuszczalne w tłuszczach (wit. A, D3, E), jak i w wodzie (wit. B1, B2, B6, C, PP, dekspantenol) oraz dodatkowo wapń.
Skład
10 ml produktu zawiera: wit. A - retynolu palmitynian 2400 j.m.; wit. D3 - cholekalcyferol 200 j.m.; wit. B1 - tiaminy chlorowodorek 2 mg; wit. B2 - ryboflawiny sodu fosforan 2 mg; wit. B6 - pirydoksyny chlorowodorek 1 mg; wit. C - kwas askorbowy 100 mg; wit. E - all-rac-α-tokoferylu octan 2 mg; wit. PP - nikotynamid 10 mg; dekspantenol 4 mg; wapnia glukonian 50 mg; wapnia fosforomleczan 50 mg.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.