Takeda Pharma Sp. z o. o.

Vita Buerlecithin®

Substancje czynne:

Lecithin Vitamins

Dostępne dawki:

płyn doust. 1 but. 1 l 49,00 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Osłabienie pamięci i koncentracji, stany stresowe, nadpobudliwość nerwowa, bezsenność, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego (przepracowanie, wyczerpanie, szybkie męczenie się), pomocniczo w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym, objawy niedoboru wit. z grupy B, stan rekonwalescencji po przebytej chorobie, pomocniczo u osób w podeszłym wieku, zapobiegawczo w miażdżycy naczyń, zapobiegawczo i pomocniczo przy zwiększonym stężeniu cholesterolu we krwi.
Dawkowanie
Dzieci od 12 lat i dorośli: o ile lekarz nie zaleci inaczej, 20 ml 3x/dobę. W razie znacznego osłabienia organizmu dawkę dobową można podwoić.
Przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania preparatu przy schorzeniach wątroby, epilepsji, alkoholizmie, uszkodzeniach mózgu, a także u dzieci.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Preparat zawiera 16,4% alkoholu. Przyjmując jednorazowo 20 ml preparatu wprowadza się do organizmu 2,6 g alkoholu.
Interakcje
Preparat może znosić lub potęgować działanie terapeutyczne innych leków.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) zaburzenie żołądkowo-jelitowe (np. nudności, wymioty, stolce tłuszczowe, biegunka). Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) ciężkie reakcje alergiczne na składniki produktu, reakcje nadwrażliwości na barwnik Ponceau 4R (E 124). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) reakcje nadwrażliwości np. wysypka, pokrzywka.
Przedawkowanie
Przy dawkowaniu zgodnym z zalecanym nie istnieje ryzyko przedawkowania. W przypadku przedawkowania należy wziąć pod uwagę ilość dostarczonego z produktem alkoholu. Należy przerwać stosowanie produktu i zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Preparat jest środkiem tonizującym, wspomagającym procesy zachodzące w komórkach. Działa pobudzająco na funkcje układu nerwowego, zwiększa siłę mięśni. Przy zwiększonym obciążeniu organizmu zapewnia odpowiedni poziom acetylocholiny we krwi. Może zapobiegać arteriosklerozie. W stanach ogólnego osłabienia powoduje wzmocnienie organizmu. Skutki działania preparatu są odczuwalne już po kilku dniach stosowania.
Skład
1 tabl. drażowana produktu zawiera: 750 mg (roślinny kompleks fosfolipidowy zawierający m.in. aktywne biologicznie czynniki takie jak - lecytynę sojową, 0,544 mg (co odpowiada 0,44 mg wit. B1) - wit. B1, 0,3 mg - wit. B2 (ryboflawina), 0,3 mg - wit. B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny, 5,5 mg (co odpowiada 5,0 mg wit. E) - wit. E w postaci octanu dl-α tokoferolu, 0,8 mg - pantotenian wapnia. 100 ml produktu zawiera: 10,4 g (roślinny kompleks fosfolipidowy zawierający m.in. biologicznie czynne składniki - lecytynę sojową, 4,8 mg (co dopowiada ca 3,5 mg wit. B2) - wit. B2 w postaci soli sodowej fosforanu ryboflawiny, 3,5 mg - wit. B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny, 2,5 mikrograma - witaminę B12 - cyjanokobalamina, 20 mg - sodowy D-pantotenian, 35 mg - amid kwasu nikotynowego.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.