Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Hascofungin

Substancje czynne:

Ciclopirox olamine

Dostępne dawki:

płyn do stos. na skórę 10 mg/ml 1 but. 30 ml 24,16 100%
krem 10 mg/g 1 tuba 30 g 21,33 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Płyn. Leczenie miejscowe grzybic skóry: kandydozy skóry wywołanej przez Candida albicans, grzybic ciała, podudzi i stóp wywołanych przez dermatofity Trichopkyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophytonfloccoswn i Microsporum canis, łupieżu pstrego. Krem. Leczenie miejscowe wszystkich postaci grzybicy skóry: kandydozy skórnej wywołanej przez Candida albicans, grzybicy ciała, podudzi, pachwin, stóp, wywołanej przez dermatofity Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophytonfloccosum (Acrothecium floccosum) i Microsporum canis, łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor), wywołanego przez Pityrosporum orbiculare (Malasseziafurfur).
Dawkowanie
Płyn. Produkt nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich 2x/dobę (rano i wieczorem). Z opakowania należy zdjąć kapturek. Następnie mocno nacisnąć przycisk i kierując strumień w stronę zmienionego chorobowo miejsca na skórze równomiernie rozprowadzić produkt. W czasie pierwszego użycia, w celu odpowietrzenia i uzyskania prawidłowego rozpylania, należy kilkakrotnie nacisnąć przycisk pompki. Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zwykle 2-4 tyg. Jeśli zmiany nie ustąpią, po 4 tyg. leczenia należy zweryfikować diagnozę. Dzieci. Brak danych dotyczących stosowania produktu u dzieci. Krem. Produkt nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich 2x/dobę ( rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zwykle 2-4 tyg. Jeśli zmiany nie ustąpią, po 4 tyg. leczenia należy zweryfikować diagnozę. Dzieci. Brak danych dotyczących stosowania produktu u dzieci.
Uwagi
Produkt leczniczy przeznaczony do stosowania na skórę.
Przeciwwskazania
Płyn. Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub na którykolwiek ze składników produktu. Krem. Nie stosować produktu leczniczego: w nadwrażliwości na cyklopiroks z olaminą lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, na rany.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować w okolicy oczu. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Dotychczas nie są znane.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Produkt może być stosowany w okresie ciąży jedynie w zdecydowanej konieczności. Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy cyklopiroks z olaminą przenika do mleka. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
Rzadko mogą wystąpić: podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęki lub świąd.
Przedawkowanie
Brak danych.
Działanie
Cyklopiroks z olaminą jest lekiem przeciwgrzybiczym, który w warunkach in vitro działa na: Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Candida albicans i drożdżaki, m.in. Pityrosporum ovale. Dotychczas nie poznano dokładnie mechanizmu działania cyklopiroksu z olaminą. Możliwe mechanizmy działania leku to: zahamowanie transportu niezbędnych substancji do komórek grzyba, zaburzenia syntezy białka, RNA i DNA w fazie wzrostu komórek grzyba, w dużych stężeniach zaburzenia przepuszczalności błon komórkowych, równowagi osmotycznej i procesu oddychania wewnątrzkomórkowego. Cyldopiroks z olaminą działa również przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie na niektóre bakterie Gram - (+) i Gram - (-).
Skład
1 ml płynu do stosowania na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. 100 g kremu zawiera 1 g cyklopiroksu z olaminą.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.