Piramal Healthcare

Hypnomidate®

Substancje czynne:

Etomidate

Dostępne dawki:

inj. [roztw.] 2 mg/ml 5 amp. 10 ml 78,84 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz A
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Stosowany do indukcji i podtrzymania znieczulenia ogólnego.
Dawkowanie
Dorośli. Amp. produktu leczniczego zawierają po 10 ml (20 mg etomidatu) roztw. gotowego do użycia (2 mg etomidatu w 1 ml roztw.). Skuteczna dawka wywołująca sen wynosi 0,3 mg/kg mc.. Dlatego u pacjentów dorosłych 1 amp. zwykle wystarcza do wywołania snu trwającego 4-5 minut. Dawka ta może być dostosowana do mc.Ten produkt musi być podawany wyłącznie przez lekarzy przeszkolonych w zakresie wykonywania intubacji dotchawiczej. Musi być dostępny sprzęt do sztucznego oddychania. Sen może być wydłużany przez podawanie dodatkowych dawek produktu leczniczego. Nie wolno stosować więcej niż 3 amp. (30 ml). Produkt leczniczy nie ma właściwości przeciwbólowych, dlatego zaleca się podawanie razem z odpowiednim opioidem, np. 1-2 ml fentanylu dożylnie na 1-2 minuty przed wstrzyknięciem produktu Hypnomidate. Dawka powinna być dostosowana indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta i działania klinicznego. Dzieci. U dzieci poniżej 15 rż. może być konieczne zwiększenie dawki w celu uzyskania takiej samej głębokości i czasu snu jak u dorosłych. Niekiedy niezbędna jest dawka uzupełniająca, wynosząca około 30% zwykłej dawki dla dorosłych. Pacjenci w podeszłym wieku. Pacjentom w podeszłym wieku należy podać dawkę pojedynczą 0,15-0,2 mg/kg mc., którą następnie należy dostosować w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na etomidat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność podając kobietom ciężarnym. Lek powinien być stosowany jedynie przy wprowadzaniu do znieczulenia ogólnego lub jako środek dodatkowy przy znieczuleniu miejscowym. Do 24 h po zastosowaniu leku nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i spożywać alkoholu.
Interakcje
Zmniejszenie oporu obwodowego może spowodować nadmierną hipotensję po wspólnym stosowaniu ze środkami obniżającymi ciśnienie krwi. Alkohol nasila jego działanie; do 24 h po zastosowaniu leku chorzy mogą nadmiernie reagować na alkohol.
Działania niepożądane
Niekiedy mogą wystąpić mioklonie, reakcje alergiczne (skurcz oskrzeli) lub reakcje rzekomoanafilaktyczne, czasami obserwowano dokuczliwe ziewanie. Aby temu zapobiec, razem z etomidatem podaje się opioidy.
Działanie
Krótko działający lek nasenny. W minimalnym stopniu wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. Nie działa przeciwbólowo. Obniża ciśnienie śródgałkowe. Nie wywołuje senności po anestezji. Słabiej oddziałuje na ośrodek oddechowy niż inne, podobnie działające leki. Ulega szybkiemu metabolizmowi w organizmie.
Skład
1 amp. (10 ml) zawiera 20 mg etomidatu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.