Egis Polska Sp. z o.o.

Kaldyum®

Substancje czynne:

Potassium chloride

Dostępne dawki:

kaps. o przedł. uwalnianiu 600 mg 50 szt. 19,99 100%
kaps. o przedł. uwalnianiu 600 mg 100 szt. 34,99 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Opis:

Wskazania
Profilaktyka i leczenie następstw stanów niedoboru potasu w organizmie spowodowanych różnymi stanami chorobowymi takimi jak: wymioty, biegunka, nadczynność nadnerczy, zwiększona utrata potasu przez nerki, leczenie sodopędnymi lekami moczopędnymi i kortykosteroidami.
Dawkowanie
Dawkowanie powinno zostać ustalone według indywidualnych potrzeb. Dorośli: profilaktycznie: zalecana dawka wynosi 2-3 kaps./dobę (16-24 mmol K+). Leczniczo: 5-12 kaps./dobę (40-96 mmol K+) przy regularnej kontroli stężenia potasu w surowicy. Jeśli dawka dobowa przekracza 2 kaps., powinna być podawana w dwóch lub w większej liczbie dawek podzielonych. Dzieci i młodzież. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone. Niewydolność nerek. W stadium skąpomoczu lub bezmoczu w ostrej niewydolności nerek i w stadium mocznicy w przewlekłej niewydolności nerek podawanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane. Niewydolność wątroby. Nie przeprowadzono żadnych u chorych z niewydolnością wątroby. Osoby w podeszłym wieku. Z uwagi na możliwe pogorszenie czynności nerek u osób w podeszłym wieku, konieczne może być zmniejszenie dawki.
Uwagi
Na ogół, kaps. należy połykać w całości i popijać szklanką wody, w czasie lub po posiłku. Pacjenci karmieni przez zgłębnik żołądkowy lub jelitowy. Kaps. można otworzyć i wymieszać peletki z pokarmem lub płynem podawanym przez zgłębnik.
Przeciwwskazania
Hiperkalemia, skąpomocz, bezmocz i mocznica w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, mocznica w przewlekłej niewydolności nerek, nie leczona choroba Addisona, ostre odwodnienie, niedrożność przewodu pokarmowego lub zwężenie przełyku utrudniające przełykanie.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Zaleca się regularną kontrolę stężenia potasu w surowicy i okresowe wykonanie badania EKG w czasie leczenia, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu krążenia i nerek. Ostrożność należy zachować w przypadku choroby wrzodowej w wywiadzie i podczas leczenia glikozydami naparstnicy. Przedawkowanie może prowadzić do bardzo ciężkich zaburzeń rytmu serca.
Interakcje
Podawać pod kontrolą z: inhibitorami ACE, diuretykami oszczędzającymi potas, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, preparatami o działaniu antycholinergicznym, glikozydami naparstnicy, β-blokerami, heparyną i cyklosporyną (konieczna jest kontrola stężenia potasu w surowicy).
Ciąża i laktacja
Zastosowanie preparatu w ciąży wymaga dokładnego rozważenia czy korzyści przeważają nad ryzykiem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. W sporadycznych przypadkach może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia, perforacji i niedrożności przewodu pokarmowego, głównie w razie występowania predysponujących czynników ryzyka.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania może wystąpić osłabienie mięśni i zaburzenia przewodzenia.
Działanie
Preparat zawierający chlorek potasowy w formie o przedłużonym działaniu. Kapsułki zawierają peletki zapewniające optymalne uwalnianie potasu. Frakcja biała peletek, nie powlekana, rozpada się szybko i zapewnia właściwe stężenie potasu w przewodzie pokarmowym a frakcja niebieska jest powlekana i rozpuszcza się później, zależnie od zmian pH. Dzięki temu unika się wystąpienia działań niepożądanych będących następstwem drażniącego działania miejscowego chlorku potasu na błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz nagłego, znacznego wzrostu stężenia potasu w surowicy krwi. Potas jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym i jednym z najważniejszych elektrolitów. Jest składnikiem cytoplazmy komórkowej. Powoduje zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych (działa antagonistycznie w stosunku do wapnia), przeciwdziała pęcznieniu komórek. Jego obecność jest niezbędna do syntezy białek w rybosomach. Jest również niezbędnym elementem wielu procesów enzymatycznych. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni. Razem z sodem i chlorkami stanowi najważniejszą część składową płynów pozakomórkowych. Ma wpływ na gospodarkę wodną, kwasowo-zasadową organizmu, bierze udział w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Odgrywa ważną rolę w przemianie węglowodanów. Sole potasu po podaniu doustnym z reguły dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego (wyjątek stanowią fosforany, siarczany i winiany).
Skład
1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 600 mg chlorku potasu (315 mg potasu). Substancja aktywna jest wbudowana w peletki zapewniające stałe uwalnianie leku po dezintegracji kapsułki.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.