Recordati Rare Diseases

Wilzin

Substancje czynne:

Zinc acetate

Dostępne dawki:

kaps. twarde 50 mg 250 szt. 1927,80 100%
kaps. twarde 25 mg 250 szt. 1071,60 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Leczenie choroby Wilsona.
Dawkowanie
Leczenie preparatem powinno być podejmowane pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu choroby Wilsona. Leczenie preparatem trwa przez całe życie pacjenta. U pacjentów z objawami choroby i u pacjentów przed wystąpieniem objawów lek jest stosowany w takich samych dawkach. Lek jest dostępny w postaci kaps. twardych 25 mg lub 50 mg. Dorośli: zwykle stosuje się 50 mg 3x/dobę, maks. 50 mg 5x/dobę. Dzieci, młodzież: dane dotyczące stosowania preparatu u dzieci poniżej 6 lat są bardzo skąpe, jeśli jednak wystąpią pełne objawy choroby, należy możliwie jak najszybciej rozważyć celowość podjęcia leczenia profilaktycznego. Zaleca się następujące dawki: pacjenci 1-6 lat: 25 mg 2x/dobę; pacjenci 6-16 lat o mc. poniżej 57 kg: 25 mg 3x/dobę; pacjenci powyżej 16 lat lub o mc. powyżej 57 kg: 50 mg 3x/dobę. Kobiety ciężarne: zazwyczaj skuteczne jest stosowanie 25 mg 3x/dobę. Dawkę preparatu należy jednak dostosować do wartości stężenia miedzi stwierdzonego u pacjentki. We wszystkich przypadkach dawkę leku należy dostosowywać na podstawie danych uzyskanych w czasie monitorowania leczenia pacjenta. Lek musi być zażywany na czczo, co najmniej 1 h przed posiłkiem lub 2-3 h po posiłku. W razie wystąpienia zaburzeń żołądkowych, pojawiających się często po zażyciu porannej dawki, należy przesunąć poranną dawkę na porę przedpołudniową między śniadaniem i obiadem. Lek można także zażywać podczas spożywania niewielkich ilości białka, np. mięsa. U dzieci, które nie są w stanie połknąć kaps., należy otworzyć kaps., a jej zawartość zawiesić w niewielkiej ilości wody (można z dodatkiem cukru lub syropu w celu poprawienia smaku). W czasie przechodzenia z leczenia lekiem chelatującym na podawanie produktu leczniczego, leczenie lekiem chelatującym należy kontynuować jeszcze przez 2-3 tyg., gdyż jest to okres, w którym cynk powoduje maks. indukcję metalotioneiny i pełne zablokowanie wchłaniania miedzi. Między podaniem leku chelatującego i produktu leczniczego należy zachować co najmniej 1 h przerwę.
Uwagi
Lek podaje się co najmniej 1 h przed lub 2-3 h po posiłku.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na związki cynku lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem wrotnym podczas zmiany leku chelatującego na preparat cynku. Podczas leczenia należy monitorować stężenie cynku w osoczu (stężenie zadowalające: <250 µg/l) oraz wydalanie miedzi z moczem (<125 µg/dobę; u dzieci i kobiet w ciąży: 40-50 µg/dobę). Jako kontrolę skuteczności leczenia zaleca się monitorowanie stężenia cynku w moczu (zalecana wartość >2 mg/dobę) oraz w osoczu (>1250 µg/l). Należy także kontrolować obraz krwi i lipidogram. W czasie zamiany leku chelatującego na preparat cynku należy kontynuować przez 2-3 tyg. leczenie chelatujące.
Interakcje
Leki chelatujące (penicylamina, trientyna) wiążą cynk, wskutek czego zmniejsza się zarówno skuteczność preparatu, jak i ww. leków (należy zachować co najmniej 1 h przerwę między podaniem tych leków i preparatu). Cynk zmniejsza wchłanianie tetracyklin i fluorochinolonów. Niektóre składniki pożywienia (m.in. fityniany i błonnik) wiążą cynk, zmniejszając jego wchłanianie.
Ciąża i laktacja
W ciąży należy odpowiednio dostosować dawkę, aby nie doszło do niedoboru miedzi u płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Często obserwowano podrażnienie żołądka, leukopenię, zwiększenie aktywności amylazy, lipazy i fosfatazy alkalicznej we krwi. Niezbyt często występowała niedokrwistość sideroblastyczna.
Działanie
Cynk blokuje wchłanianie jelitowe oraz resorpcję endogennej miedzi, która odkłada się w nadmiernych ilościach w wątrobie w przebiegu choroby Wilsona. Działanie cynku zachodzi poprzez indukcję białka - metalotioneiny - które wiąże miedź. Podany doustnie cynk gromadzi się głównie w erytrocytach (80%), wątrobie oraz krąży we krwi w postaci związanej z białkami osocza. T0,5 w fazie eliminacji wynosi około 1 h. Cynk jest wydalany głównie z kałem oraz w niewielkim stopniu z moczem i potem.
Skład
1 kaps. zawiera 25 mg lub 50 mg cynku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.