Omega Pharma Poland Sp. z o. o.

Vitaminum PP

Substancje czynne:

Nicotinamide

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

tabl. 200 mg 20 szt. 2,38 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Leczenie stanu niedoboru witaminy PP w organizmie.
Dawkowanie
W zależności od stopnia niedoboru: 2-3 tabl./dobę w dawkach podzielonych, wyjątkowo do 5 tabl./dobę w dawkach podzielonych.
Uwagi
W celu uniknięcia lub zmniejszenia podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego stosować po posiłku. Tabl. należy połknąć i popić przegotowaną chłodną wodą. Ze względu na częste współwystępowanie niedoborów wielu wit. z grupy B oraz białek, równolegle należy podawać inne wit. z grupy B w dawkach leczniczych oraz stosować dietę wysokobiałkową.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby wątroby, czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Preparat należy stosować ostrożnie, jeżeli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła żółtaczka, choroby wątroby lub dróg żółciowych, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, skaza moczanowa, a także u chorych na cukrzycę. W przypadku konieczności stosowania dużych dawek nikotynamidu (przekraczających 3 g/dobę) zaleca się monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych, stężenia kwasu moczowego we krwi u osób ze skazą moczanową oraz stężenia glukozy we krwi u osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn będących w ruchu.
Interakcje
Witamina PP zwiększa ryzyko miopatii podczas jednoczesnego stosowania z inhibitorami reduktazy HMG-CoA (statynami). Kwas acetylosalicylowy stosowany jednocześnie z nikotynamidem zmniejsza szybkość jego metabolizmu. Alkohol lub gorące napoje podane w krótkim czasie po zażyciu leku mogą potęgować zaczerwienienia skóry i uczucie pieczenia. Nikotynamid może zwiększać zapotrzebowanie na insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe. Nikotynamid zwiększa stężenie karbamazepiny w osoczu.
Ciąża i laktacja
Nie wiadomo, czy lek może powodować zagrożenie dla płodu u zwierząt, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań. Nie przeprowadzono też odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych obserwacji u kobiet. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Lek jest wydzielany do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność podczas podawania preparatu w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Preparat jest dobrze tolerowany. Sporadycznie może być przyczyną zaczerwienia skóry, wysypek, rumienia twarzy, pokrzywki. Podczas stosowania dużych dawek nikotynamidu (3-6 g/dobę) mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi. Sporadycznie obserwowano hepatotoksyczność i wzrost stężenia glukozy we krwi u osób z prawidłową glikemią przed rozpoczęciem leczenia. Długotrwałe leczenie powoduje wzmożoną pigmentację skóry.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania są takie same jak działania niepożądane dużych dawek. Należy przerwać podawanie leku i zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Nikotynamid (witamina PP) należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin grupy B. W diecie człowieka występuje zarówno w produktach zwierzęcych (mięso, wątroba, ryby) jak i roślinnych (orzechy, ziarna zbóż). Witamina PP może powstawać również w organizmie człowieka z egzogennego aminokwasu tryptofanu w ilości 1 mg z 60 mg.
Skład
1 tabletka zawiera 200 mg nikotynamidu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.