Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Ostolek

Lek bezpłatny 65+

Substancje czynne:

Alendronic acid

Dostępne dawki:

tabl. powl. 70 mg 4 szt. 12,39 100% 3,72 30% 1 0,00 Lek w programie 65+2
1) Osteoporoza. 
2) Pacjenci 65+.  Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach. 

Ostrzeżenia:

Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Nabiał
Zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, ponieważ sole wapnia tworzą z nim związki nierozpuszczalne w wodzie. Stężenie leku we krwi jest mniejsze o około 50% - brak lub zmniejszenie efektów terapeutycznych.

Opis:

Wskazania
Leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie. Alendronian zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Osteoporoza u mężczyzn z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia złamań. Wykazano zmniejszenie liczby przypadków złamań kręgów, nie wykazano zmniejszenia przypadków złamań innych niż złamania kręgów.
Dawkowanie
Osteoporoza kobiet po menopauzie. Zalecana dawka to 1 tabl. 70 mg raz/tydz. Osteoporoza u mężczyzn. Zalecana dawka to 1 tabl. 70 mg raz/tydz. Nie ustalono optymalnego czasu trwania leczenia bisfosfonianami. Należy okresowo oceniać konieczność dalszego leczenia u każdego pacjenta indywidualnie w oparciu o korzyści i potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem produktu , zwłaszcza po upływie co najmniej 5 lat terapii. Pacjenci w podeszłym wieku. W czasie badań klinicznych w profilach skuteczności lub bezpieczeństwa stosowania alendronianu nie wystąpiły różnice wynikające z wieku, z tego powodu nie ma konieczności dostosowywania dawki w przypadku pacjentów w podeszłym wieku. Pacjenci z niewydolnością nerek. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów ze współczynnikiem przesączania kfębuszkowego (ang. GFR) wyższym niż 35 ml/min. Ze względu na brak danych stosowanie alendronianu nie jest zalecane u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek i GFR mniejszym niż 35 ml/min. Dzieci i młodzież. Nie należy stosować alendronianu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z powodu nie wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leczenia w schorzeniach związanych z osteoporozą u dzieci i młodzieży.
Uwagi
W celu zapewnienia odpowiedniego wchłaniania alendronianu: produkt leczniczy należy stosować co najmniej na 30 minut przed pierwszym posiłkiem, napojem lub przyjęciem innych leków, popijając tylko przegotowaną wodą. Inne napoje (także woda mineralna), pokarmy i niektóre leki mogą zmniejszać wchłanianie alendronianu. Instrukcja dotycząca stosowania produktu leczniczego: w celu ułatwienia przedostania się tabl. do żołądka i zmniejszenia tym samym ryzyka wystąpienia miejscowych podrażnień przełyku oraz działań niepożądanych należy postępować w następujący sposób: lek, tabl. powl. 70 mg pacjent powinien przyjmować rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka popijając pełną szklanką przegotowanej wody (nie mniej niż 200 ml). Lek, tabl. powl. 70 mg należy połykać w całości. Tabl. nie wolno żuć, ssać i nie wolno dopuścić do ich rozpuszczenia w jamie ustnej z powodu ryzyka owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Pacjent nie może kłaść się aż do spożycia pierwszego posiłku w ciągu dnia, który należy zjeść nie wcześniej niż 30 minut po przyjęciu leku. Pacjent nie może kłaść się w ciągu 30 minut od przyjęcia produktu leczniczego, tabl. powl. 70 mg. Produktu leczniczego, tabl. powl. 70 mg nie należy przyjmować wieczorem przed położeniem się spać lub rano przed wstaniem z łóżka. Pacjenci powinni przyjmować dodatkowo preparaty wapnia i wit. D w przypadku ich niewystarczającej podaży w diecie. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania alendronianu u osób z osteoporozą wywołaną stosowaniem glikokortykosteroidów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na bisfosfoniany lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Niemożność utrzymania pionowej pozycji ciała (stojącej lub siedzącej) przez co najmniej 30 min. Nieprawidłowa budowa przełyku powodująca opóźnienie jego opróżniania (m.in. zwężenie lub skurcz dolnej części przełyku). Hipokalcemia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy stosować u dzieci. Nie zaleca się stosować u pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny <35 ml/min.). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami połykania lub chorobami przewodu pokarmowego (m.in. zapalenie lub owrzodzenie błony śluzowej przełyku, żołądka lub dwunastnicy, refluks żołądkowo-jelitowy, częsta zgaga). Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać zaburzenia gospodarki mineralnej (hipokalcemia, hipowitaminoza D). W trakcie leczenia należy zapewnić odpowiednią podaż wapnia oraz witaminy D3.
Interakcje
Jednoczesne podawanie leków zobojętniających, preparatów wapnia, a także innych leków zmniejsza wchłanianie preparatu - należy zachować co najmniej 30-minutowy odstęp między przyjęciem preparatu oraz innych leków lub posiłku (w tym także napojów innych niż woda), przy czym za optymalny uważa się odstęp 2 h. W skojarzeniu z hormonalną terapią zastępczą występuje synergizm działania. ASA oraz leki z grupy NLPZ nasilają działania niepożądane ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ranitydyna zwiększa dwukrotnie biodostępność kwasu alendronowego.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Często obserwowano zaburzenia układu pokarmowego (m.in. bóle brzucha, dyspepsja, zaparcie, biegunka, owrzodzenie przełyku, stolce smoliste, dysfagia, wzdęcia brzucha, refluks żołądkowo-przełykowy), ból głowy, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (bóle kości, mięśni i stawów). Niezbyt często występowały: wysypka skórna, rumień, nudności, wymioty zapalenie błony śluzowej żołądka i przełyku, nadżerki przełyku. Rzadko obserwowano reakcje nadwrażliwości (m.in. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość na światło, zwężenie przełyku, owrzodzenie jamy ustnej i gardła, perforacje, owrzodzenia i krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, zapalenie błony naczyniowej oka.
Działanie
Lek z grupy bisfosfonianów wykazujący zdolność wiązania się z hydroksyapatytami kości. Alendronian jest specyficznym inhibitorem resorpcji tkanki kostnej wywoływanej przez osteoklasty. Zapobiega pomenopauzalnej utracie masy kostnej i wspomaga proces odbudowy kości. Stosowanie preparatu prowadzi do stopniowego zwiększenia gęstości mineralnej kości, w efekcie czego zwiększa się wytrzymałość mechaniczna kości i zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań osteoporotycznych u kobiet po menopauzie. Biodostępność alendronianu na czczo wynosi 0,64%; pokarm i płyny inne niż woda znacznie zmniejszają jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wiązanie z białkami osocza wynosi 78%. Lek nie jest metabolizowany. Jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 w fazie eliminacji wynosi około 10 lat ze względu na jego powolne uwalnianie z kości. Tabletka posiada otoczkę ochronną, która zmniejsza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, nie zaburzając farmakokinetyki leku.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 10 mg lub 70 mg kwasu alendronowego w postaci trójwodnej soli sodowej.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.