Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED Sp. z o.o.

Siarczan protaminy 1%

Substancje czynne:

Protamine sulphate

Dostępne dawki:

inj. doż. [roztw.] 10 mg/ml 1 amp. 5 ml 37,17 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Unieczynnianie heparyny w ciężkich krwawieniach po jej podskórnym lub dożylnym podaniu oraz po jej zastosowaniu w krążeniu pozaustrojowym i hemodializie.
Dawkowanie
1 mg siarczanu protaminy neutralizuje antykoagulacyjne działanie około: 90 jednostek soli sodowej heparyny otrzymanej z tkanki płucnej pochodzenia wołowego; 100 jednostek soli wapniowej heparyny otrzymanej z jelitowej błony śluzowej pochodzenia wieprzowego. Stężenie heparyny w surowicy szybko spada z powodu jej krótkiego T0,5. Dawka produktu leczniczego zależy od upływu czasu od dożylnego podania heparyny i jej ilości. Do zobojętnienia 100 IU heparyny potrzeba około 1 mg protaminy. Zaleca się dobieranie (obliczanie) dawki siarczanu protaminy na podstawie miareczkowania jej heparyną in vitro, z jednoczesnym pomiarem czasu generacji krzepnięcia (ACT).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na protaminę.
Interakcje
Nie znosi działania doustnych antykoagulantów.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podawania leku kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Działania niepożądane
Jest z reguły dobrze tolerowany. Wyjątkowo występują objawy uczuleniowe (sporadycznie do wstrząsu włącznie). Wstrzyknięta zbyt szybko dożylnie wywołuje objawy podrażnienia - uczucie gorąca, zaczerwienienie skóry, duszność i bradykardię. Podany w nadmiarze lub omyłkowo bez uprzedniego zastosowania heparyny, jako antagonista tromboplastyny może spowodować krwawienie (działanie przeciwzakrzepowe).
Działanie
Niskocząsteczkowe, zasadowe białko proste uzyskiwane z jąder ryb łososiowatych. Dzięki swoim właściwościom zasadowym, podana razem z heparyną tworzy nierozpuszczalne sole, które pozbawione są działania hamującego krzepnięcie. Będąc antytromboplastyną hamuje krzepnięcie.
Skład
1 amp. (5 ml) zawiera 50 mg siarczanu protaminy i 5 ml wody do wstrzykiwań.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.