Lek S.A.

Lioven Max

Substancje czynne:

Heparin

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

żel 1 000 j.m./g 1 op. 30 g 21,50 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Wykaz A
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Pomocniczo w chorobach żył powierzchownych takich jak: zapalenia żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, w stanach pourazowych: krwiakach, stłuczeniach, obrzękach oraz w zapobieganiu i leczeniu przerosłych blizn i bliznowców.
Dawkowanie
Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Na miejsca chorobowo zmienione nanieść, w zależności od rozległości schorzenia, 3-10 cm żelu i delikatnie wmasowywać przez kilka min. Stosować 1-3x/dobę. Dzieci i młodzież. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci. Czas trwania leczenia. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia, wielkości obszaru zmienionego chorobowo oraz skuteczności leczenia. W przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie produktu leczniczego przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych – 1-2 tyg.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować: w nadwrażliwości na substancję czynną - heparynę sodową lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania zmian skórnych niewiadomego pochodzenia oraz w miejscach z występującymi zakażeniami ropnymi lub rozległymi ranami, jeśli u pacjenta występują otwarte rany nie stosować ze względu na zawartość etanolu, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu; w razie dostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć obficie spłukując wodą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produktu leczniczego nie wolno stosować w samoleczeniu u pacjentów, u których stwierdzono skazę krwotoczną. Nie należy stosować długotrwale na duże powierzchnie skóry. Nie stosować doustnie. Brak danych dotyczących wpływu heparyny podanej miejscowo na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Heparyna stosowana miejscowo w postaci żelu, nawet w dużych dawkach, tylko nieznacznie wchłania się do krwiobiegu. Z uwagi na małe stężenie w osoczu, interakcje z innymi lekami są mało znaczące. Jedynie u pacjentów, którym podaje się jednocześnie doustne leki przeciwzakrzepowe może wystąpić nasilone działanie heparyny i wydłużenie czasu krzepnięcia krwi.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane
Podczas długotrwałego stosowania produktu leczniczego mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: świąd, rumień, stany zapalne skóry, suchość skóry, pieczenie, uczucie zimna, które zwykle przemijają po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Działanie
Heparyna pod względem budowy chemicznej należy do kwaśnych mukopolisacharydów. Klasyfikuje się ją jako glukozaminoglikan: jest wielkocząsteczkowym polimerem kwasu glukuronowego i iduronowego z glukozaminą. Niektóre grupy hydroksylowe w kwasie uronowym i glukozaminie są podstawione resztą kwasu siarkowego. Heparyna posiada działanie przeciwzakrzepowe. Mechanizm działania heparyny w procesie krzepnięcia krwi polega na utworzeniu kompleksu z antytrombiną III, który hamuje aktywność trombiny i czynnika Xa. Zahamowanie aktywności trombiny pociąga za sobą blokowanie procesu przekształcenia fibrynogenu w fibrynę. Natomiast hamowanie aktywności czynnika Xa powoduje inhibicję przejścia protrombiny w trombinę. Zahamowanie tych procesów uniemożliwia powstanie skrzepów. Poza działaniem przeciwzakrzepowym heparyna działa przeciwzapalnie poprzez unieczynnienie enzymów m.in. hialuronidazy i fosfatazy. Dla działania przeciwzapalnego ważne jest również zahamowanie uwalniania bradykininy, która powoduje silne rozszerzenie naczyń i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych oraz zużycie tlenu przez komórki. Inhibicja uwalniania bradykininy powoduje ograniczenie uczucia bólu. Zahamowanie układu dopełniacza i reakcji antygen - przeciwciało zapobiega reakcjom uczuleniowym.
Skład
1 g żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.