PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Saldiam®

Substancje czynne:

Diethylamine salicylate

Dostępne dawki:

krem 100 mg/g 1 tuba 40 g 14,89 100%
żel 100 mg/g 1 tuba 40 g 17,36 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy stosuje się miejscowo: w bólach reumatoidalnych mięśni i stawów, w chorobach zwyrodnieniowych stawów barku, kręgosłupa, kolan oraz stawów rąk i stóp, w nerwobólach, w stanach zapalnych i bólach po urazach w wyniku stłuczenia, naderwania ścięgna, krwiaków, w bólach mięśni po nadmiernym wysiłku.
Dawkowanie
Na bolące miejsca nakładać cienką warstwę żelu 2-3x/dobę i lekko wcierać aż do wchłonięcia. Żel można stosować w następujących zabiegach. Jonoforezy. Technika zabiegu: na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę nakłada się 2-3 mm warstwę żelu. Następnie przykrywa się celofanową folią oraz 2 cm wilgotnym podkładem pośredniczącym z elektrodą aktywną - katodą. Natężenie prądu 0,01-0,3 mA/cm2. Czas zabiegu 15-20 min. Jonoforezę wykonuje się codziennie w serii 10-20 zabiegów. Fonoforezy. Technika zabiegu: na oczyszczoną skórę nakłada się 2-3 mm warstwę żelu. Głowicę ultradźwiękową należy przed zabiegiem opłukać wodą destylowaną i przetrzeć 70% spirytusem. Dawka 0,3-0,6 W/cm2. Czas zabiegu 3-6 min. Zabiegi w serii 10-15 wykonuje się codziennie.
Uwagi
W czasie leczenia należy unikać opalania się. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. Krem nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany lub którykolwiek składnik leku. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Nie należy stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, szczególnie u dzieci, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a. Nie należy stosować na zmienioną zapalnie i alergicznie skórę, błony śluzowe oraz otwarte rany. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem leczniczym. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Interakcje
Nie występują w przypadku zalecanego sposobu stosowania.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży (brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku). Nie wiadomo czy salicylan dimetyloaminy przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego podczas karmienia piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie produktu leczniczego biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) miejscowe alergiczne zmiany skórne, które zazwyczaj przemijają po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego.
Przedawkowanie
Objawy: w przypadku nieprawidłowego stosowania (np. w przypadku stosowania na rozległe powierzchnie, skórę zmienioną zapalnie, u dzieci) mogą wystąpić objawy ogólnego działania salicylanów, w tym objawy uszkodzenia nerek. Dawki lecznicze stosowane długotrwale mogą wywołać łagodne zatrucia. Objawami są nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, wzmożone pragnienie, zaburzenia słuchu, bóle głowy, uczucie zmęczenia lub pobudzenia. Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania produktu. Postępowanie: w razie przypadkowego połknięcia (np. przez dziecko) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
Działanie
Preparat do stosowania miejscowego. Łatwo przenika przez skórę w głąb tkanek, hamując rozwój odczynów zapalnych oraz zapobiegając powstawaniu bólu. Znosi lub łagodzi bóle występujące w schorzeniach narządu ruchu: pochodzenia mięśniowego, stawów, pourazowe i nerwobóle.
Skład
1 g żelu lub kremu zawiera 100 mg dietyloaminy salicylanu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.