Sanofi Winthrop Industrie

Calcium Resonium

Substancje czynne:

Polystyrene sulfonate

Dostępne dawki:

prosz. doust. lub do przyg. zaw. doodbytniczej 1,2 g Ca2+/15 g 1 poj. 300 g - 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Hiperkaliemia, występująca w bezmoczu lub w ciężkim skąpomoczu u chorych wymagających dializy oraz u pacjentów dializowanych (hemodializa lub dializa otrzewnowa). Preparat jest zalecany u pacjentów, u których stosowanie soli sodowej sulfonianu polistyrenu jest niewskazane ze względu na zawartość sodu.
Dawkowanie
Produkt leczniczy stosuje się wyłącznie doustnie lub doodbytniczo (lewatywy). Dawkowanie podane poniżej ma znaczenie orientacyjne. Dokładne dawkowanie należy ustalić na podstawie regularnych oznaczeń stężeń elektrolitów w surowicy krwi. Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku). Doustnie: zwykle stosowana dawka to 15 g 3 lub 4x/dobę. Każdą dawkę należy podać w postaci zawiesiny w małej ilości wody, lub dla lepszego smaku, w słodkim napoju (z wyjątkiem soków owocowych, które zawierają potas) w stosunku 3-4 ml/gram żywicy. Doodbytniczo: ten produkt leczniczy można podawać doodbytniczo u pacjentów wymiotujących lub u pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym z niedrożnością porażenną jelit. Aby uzyskać szybsze wyniki na początku leczenia, produkt leczniczy można podawać równocześnie doodbytniczo i doustnie. Żywicę można podawać doodbytniczo jako zawiesinę w ilości 30 g żywicy w 150 ml wody lub 10% roztw. glukozy, codziennie w postaci lewatywy retencyjnej. W początkowej fazie leczenia podawanie żywicy doodbytniczo i doust. może pomóc osiągnąć szybsze obniżanie stężenia potasu w surowicy krwi. Doodbytniczy wlew powinien być utrzymany przynajmniej przez 9 h. Następnie okrężnicę należy wypłukać w celu usunięcia żywicy. Jeżeli początkowo podaje się produkt leczniczy doust. i doodbytniczo, podawanie doodbytnicze można przerwać, gdy żywica podana doust. dotrze do odbytnicy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek. Stężenie potasu we krwi poniżej 5 mmol/l. Niedrożność jelit. Pacjenci z nadczynnością przytarczyc, szpiczakiem mnogim, sarkoidozą lub rakiem przerzutowym, u których może wystąpić niewydolność nerek i hiperkalcemia. Nie stosować doustnie u noworodków, a przede wszystkim u noworodków z atonią jelit.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy kontrolować stężenie potasu, wapnia i magnezu we krwi (kontrola stężenia potasu jest szczególnie zalecana u pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy).
Interakcje
Leki przeczyszczające lub zobojętniające treść żołądkową zawierające glin i magnez podawane jednocześnie z preparatem mogą powodować zasadowicę metaboliczną. Hipokaliemia spowodowana stosowaniem preparatu może znacznie nasilić toksyczne działanie digoksyny u osób leczonych glikozydami naparstnicy. Preparat może zmniejszać wchłanianie litu oraz tyroksyny. Nie zaleca się dodawania sorbitolu do lewatywy z żywicą ze względu na możliwość powstania martwicy okrężnicy. Preparatu nie należy podawać z sokami ze świeżo wyciśniętych owoców, gdyż zawierają one dużą ilość potasu.
Ciąża i laktacja
W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Działania niepożądane
Niekiedy mogą wystąpić nudności, brak łaknienia, wymioty, biegunka, zaparcia oraz zaburzenia elektrolitowe (hipokaliemia, hiperkalcemia). U dzieci opisywano powstanie kamieni kałowych po doodbytniczym podaniu leku, a u noworodków złogi w żołądku po podaniu doustnym. Opisano bardzo rzadkie przypadki niedrożności jelit. W wyniku wniknięcia leku do płuc (podczas wdechu) może wystąpić ostre zapalenie oskrzeli lub odoskrzelowe zapalenie płuc. Stosowanie preparatu sporadycznie może spowodować owrzodzenie przewodu pokarmowego lub martwicę prowadzącą do perforacji jelita.
Działanie
Żywica jonowymienna stosowana do wiązania nadmiernej ilości jonów potasowych we krwi. Żywica nie wchłania się w przewodzie pokarmowym.
Skład
Sól wapniowa sulfonianu polistyrenu - 99,934% (zawartość wapnia wynosi 1,2 g/15 g preparatu).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.