Stiefel Laboratories Legacy

Brevoxyl®

Substancje czynne:

Benzoyl peroxide

Dostępne dawki:

krem 40 mg/g 1 tuba 40 g 20,71 100%
krem 40 mg/g 1 tuba 50 g 26,98 100%

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Leczenie umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież: należy stosować na całą zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 1-2x/dobę. Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy umyć skórę mydłem i wodą i dokładnie wysuszyć. Ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego przesuszenia skóry, pacjent powinien rozpocząć leczenie od jednej aplikacji dziennie, a następnie stopniowo zwiększać częstość stosowania do maks. 2x/dobę. Jeśli pojawi się nadmierne przesuszenie lub łuszczenie skóry, należy zmniejszyć częstość stosowania produktu. Maks. redukcja zmian na skórze występuje zwykle po 8-12 tygodniach leczenia. W celu uzyskania odpowiedzi na leczenie niezbędne jest ciągłe stosowania produktu leczniczego przez wskazany przez lekarza czas. Dzieci. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania produktu leczniczego u dzieci nie zostały określone, ponieważ trądzik pospolity występuje rzadko w tej grupie wiekowej. Pacjenci w podeszłym wieku. Nie jest konieczna zmiana dawkowania. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie jest konieczna zmiana dawkowania.
Uwagi
Produkt leczniczy jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować produktu leczniczego u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną benzoilu nadtlenek lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych produktu leczniczego.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Unikać kontaktu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Ostrożnie stosować na szyję i inne wrażliwe miejsca. Jednoczesne stosowanie innych środków keratolitycznych, takich jak salicylany lub związki siarki może doprowadzić do nasilenia podrażnień skóry. U większości pacjentów, podczas kilku pierwszych tyg. leczenia może wystąpić nagłe nasilenie objawów złuszczania i zaczerwienienia skóry. Zwykle nie powoduje to uszkodzeń skóry i zwykle objawy te ustępują w ciągu 1-2 dni po czasowym przerwaniu leczenia. Ze względu na zawartość substancji pomocniczej alkoholu cetostearylowego, produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Produkt leczniczy może odbarwiać włosy oraz kolorowe i farbowane materiały.
Interakcje
Należy unikać równoczesnego stosowania produktu leczniczego i stosowanych miejscowo środków przeciwtrądzikowych, zawierających pochodne wit. A.
Ciąża i laktacja
Podczas ciąży i karmienia piersią, produkt leczniczy należy stosować ze szczególną ostrożnością i po wcześniejszej ocenie stosunku korzyści do ryzyka. W ostatnim m-cu ciąży nie należy stosować produktu leczniczego. Nie określono bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie ciąży. Brak danych na temat przenikania benzoilu nadtlenku do mleka matki.
Działania niepożądane
Zwykle po pierwszym zastosowaniu produktu leczniczego może pojawić się uczucie łagodnego pieczenia. Po kilku dniach stosowania produktu leczniczego może wystąpić umiarkowane zaczerwienienie i złuszczanie skóry. U większości pacjentów w czasie pierwszych kilku tyg. leczenia występuje nagłe zwiększenie zaczerwienienia i złuszczania skóry. Objawy te nie są szkodliwe i zwykle ustępują w ciągu 1-2 dni po okresowym przerwaniu terapii. U niektórych pacjentów może również okresowo wystąpić: swędzenie skóry, obrzęk na twarzy, stan zapalny lub wysypka. Podobnie jak w przypadku innych produktów zawierających benzoilu nadtlenek może wystąpić nieraz alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Przedawkowanie
Nie odnotowano przypadków przedawkowania produktu leczniczego.
Działanie
Benzoilu nadtlenek wykazuje działanie keratolityczne, utleniające oraz działa na bakterie Propionibacterium acnes, będące jedną z przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Ponadto nadtlenek benzoilu stabilizuje ilość wydzielanego tłuszczu, przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka oraz nadmiernemu wydzielaniu łoju towarzyszącemu trądzikowi.
Skład
1g kremu zawiera 40 mg benzoilu nadtlenku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.