Stiefel Laboratories Legacy

Oilatum® Plus

Dostępne dawki:

roztw. do kąpieli 1 but. 150 ml 34,51 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Opis:

Wskazania
Leczenie i profilaktyka zakażeń w przebiegu wypryskowych chorób skóry. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 m-ca życia.
Dawkowanie
Kąpiele dla dorosłych: 2 zakrętki roztw. do kąpieli dodać do wanny napełnionej wodą do wysokości 20 cm i dokładnie wymieszać. Kąpiele dla dzieci >6 m-ca życia: 1 ml roztw. do kąpieli (ilość pokrywającą dno zakrętki) dodać do wanienki napełnionej wodą i dokładnie wymieszać. Pozostawać w kąpieli 10-15 minut, a następnie delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem. Kąpiel stosować raz/dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.
Uwagi
Roztwór do kąpieli jest przeznaczony do stosowania na skórę. Przed użyciem należy go rozcieńczyć w określonej ilości wody. Roztwór do kąpieli jest skutecznym środkiem myjącym i nie należy go stosować z mydłem.
Przeciwwskazania
Nie stosować roztw. do kąpieli: w razie nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u dzieci poniżej 6 m-ca życia, doustnie.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli pojawi się wysypka w trakcie stosowania roztw. do kąpieli we właściwym rozcieńczeniu, należy zaprzestać jego stosowania. Chronić oczy przed kontaktem z nierozcieńczonym produktem leczniczym. Jeśli nierozcieńczony roztw. do kąpieli dostanie się do oka, może wystąpić zaczerwienienie i łzawienie. Oczy należy wtedy przepłukiwać czystą wodą mniej więcej przez 15 minut. Jeśli podrażnienie oka utrzymuje się, należy zgłosić się do okulisty. Pacjenta należy poinformować o zwiększonym ryzyku poślizgnięcia się podczas kąpieli. Produktu leczniczego nie należy stosować z mydłem. Nie należy stosować nierozcieńczonego roztw. na skórę. Jeśli zastosuje się nierozcieńczony roztw. do kąpieli na skórę, może to spowodować podrażnienie w miejscu podania lub reakcje nadwrażliwości, takie jak łuszczenie skóry, ból, pojawienie się pęcherzy, uszkodzenie chemiczne oraz martwica. W takim wypadku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy. Chlorek benzalkoniowy może powodować reakcje skórne. Produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ciąża i laktacja
Nie przewiduje się wpływu stosowania roztw. na ciążę, ze względu na jego niewielkie wchłanianie ogólne. Nie wiadomo, czy połączenie parafiny ciekłej, chlorku benzalkoniowego i triklosanu przenika do mleka matki. Ryzyko dla zdrowia noworodka jest niskie ze względu na niewielkie wchłanianie ogólne produktu leczniczego. Należy poinformować pacjentkę o tym, że wszelkie pozostałości roztw. do kąpieli powinny być dokładnie zmyte z piersi przed rozpoczęciem karmienia. Nie ma danych opisujących wpływ stosowania produktu leczniczego Plus na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) podrażnienie w miejscu podania, włącznie z łuszczeniem się skóry, rumień, wysypka, zapalenie skóry, zaczerwienienie, świąd i uczucie pieczenia skóry. Zaburzenia układu odpornościowego: (nieznana) nadwrażliwość w miejscu podania.
Przedawkowanie
Roztwór do kąpieli jest przeznaczony do stosowania na skórę tylko po rozcieńczeniu. Przypadkowe spożycie może spowodować zaburzenia żołądkowo - jelitowe z pienistymi wymiotami i biegunką, reakcje nadwrażliwości, nadżerkę przełyku oraz martwicę. Wymioty mogą spowodować wsysanie piany. W razie przypadkowego spożycia nierozcieńczonego roztw. do kąpieli należy zastosować leczenie wskazane klinicznie. Pacjent powinien wypić 1-2 szklanki mleka lub wody. W przypadku wypicia większej ilości produktu leczniczego należy zastosować węgiel aktywowany i obserwować pacjenta w szpitalu. Stosowanie roztw. do kąpieli częściej niż jest to zalecane może spowodować podrażnienie skóry i wysypkę.
Działanie
Po zastosowaniu na skórę działają substancje czynne produktu. Chlorek benzalkoniowy i triklosan są lekami przeciwbakteryjnymi działającymi na gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), który jest uważany za główną przyczynę zakażeń w przebiegu wypryskowych chorób skóry.
Skład
1 g roztw. do kąpieli zawiera 525 mg parafiny ciekłej lekkiej, 60 mg chlorku benzalkoniowego i 20 mg triklosanu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.