LEO Pharma

Travocort®

Dostępne dawki:

krem (10 mg+ 1 mg)/g 1 tuba 15 g 46,13 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Leczenie początkowe powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi, np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.
Dawkowanie
Produkt leczniczy nanosi się cienką warstwą na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2x/dobę. Leczenie produktem należy zakończyć po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych, nie później jednak niż po 2 tyg. stosowania. Po tym okresie leczenie można kontynuować produktem przeciwgrzybiczym nie zawierającym glikokortykosteroidu, w szczególności w przypadku stosowania w pachwinach i okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Dzieci i młodzież. Nie jest wymagana zmiana dawkowania produktu w przypadku stosowania u dzieci w wieku powyżej 2 lat i u młodzieży. Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci poniżej 2 lat.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować preparatu: w nadwrażliwości na izokonazolu azotan lub diflukortolonu walerianian lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego, na zmiany kiłowe lub gruźlicze, na zmiany powstałe w wyniku wirusowych chorób skóry (np. ospa wietrzna, półpasiec), na zmiany wywołane trądzikiem różowatym, pospolitym, w okołowargowym zapaleniu skóry, na odczyny miejscowe po szczepieniu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku współistniejących nadkażeń bakteryjnych jest konieczne zastosowanie leczenia przeciwbakteryjnego. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Jeśli produkt dostanie się do oczu, należy je dokładnie przemyć wodą. Stosowanie miejscowo działających kortykosteroidów na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas, w szczególności pod opatrunkiem okluzyjnym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych kortykosteroidów, w tym ogólnoustrojowych, jak np. zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga, hiperglikemia. Szczególnie ostrożnie i przez krótki okres czasu należy stosować produkt leczniczy na skórę twarzy i u dzieci. U dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów, niż u dorosłych. Podczas leczenia preparatem, podobnie, jak podczas stosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym, istnieje ryzyko rozwoju jaskry, np. gdy zastosuje się duże dawki produktu leczniczego lub stosuje się go na duże powierzchnie skóry czy przez długi czas, jak również po nałożeniu produktu pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę blisko oczu. W przypadku zakażeń przestrzeni międzypalcowych stóp lub rąk, zaleca się umieszczenie między palcami kawałka gazy posmarowanego preparatem. Aby uniknąć ponownego zakażenia, należy codziennie zmieniać bieliznę osobistą, pościelową oraz ręczniki (preferowane z bawełny), które powinny być uprane w bardzo gorącej wodzie lub najlepiej wygotowane. Skuteczność leczenia preparatem zależy w dużej mierze od utrzymywania higieny osobistej. W grzybicy międzypalcowej stóp (tinea pedis), przestrzenie międzypalcowe muszą być dokładnie osuszone po umyciu, a skarpety lub pończochy powinny być zmieniane codziennie. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną. (np. kontaktowe zapalenie skóry). Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn.
Interakcje
Nie są znane interakcje preparatu z innymi lekami.
Ciąża i laktacja
Badania na zwierzętach potwierdziły toksyczny wpływ glikokortykosteroidów na reprodukcję. Niektóre z badań epidemiologicznych sugerują zwiększone ryzyko rozszczepienia podniebienia u noworodków, których matkom podawano ogólnie glikokortykosteroidy w I trymestrze ciąży. Rozszczepienie podniebienia występuje rzadko, stąd jeżeli ogólne podanie glikokortykosteroidów jest teratogenne, może się to wyrażać w postaci 1 lub 2 dodatkowych przypadków na 1000 leczonych kobiet w ciąży. Nie ma wystarczających danych dotyczących miejscowego stosowania glikokortykosteroidów w okresie ciąży. Ze względu na zawartość glikokortykosteroidu, nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. W przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia. W szczególności należy unikać stosowania produktu na duże powierzchnie skóry i/lub długotrwale. W okresie karmienia piersią, preparat nie powinien być stosowany na skórę piersi.
Działania niepożądane
W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem. W czasie leczenia preparatem w pojedynczych przypadkach, mogą wystąpić objawy miejscowe, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, powstawanie pęcherzyków w leczonym obszarze skóry. Podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów o silnym działaniu, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry (ok. ≥10%), może również dojść do ścieńczenia skóry (atrofia), rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), rozstępów skórnych, zmian trądzikopodobnych oraz ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów, spowodowanych wchłonięciem kortykosteroidu do krwiobiegu, w tym zahamowania czynności nadnerczy. Podobnie, jak po zastosowaniu miejscowym innych kortykosteroidów, rzadko mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: zapalenie mieszków włosowych (folliculitis), nadmierny wzrost owłosienia (hypertrichosis), okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników wchodzących w skład produktu leczniczego. U noworodków, których matki w czasie ciąży lub karmienia piersią były leczone długotrwale lub stosowały krem na dużą powierzchnie skóry, mogą wystąpić działania niepożądane (np. zmniejszenie czynności kory nadnerczy, jeśli preparat był stosowany w ostatnich tygodniach ciąży).
Przedawkowanie
Wyniki badań toksyczności ostrej nie wskazują na ryzyko ostrego zatrucia po pojedynczym przedawkowaniu preparatu na skórę (stosowanie na dużą powierzchnie skóry w warunkach zwiększonego wchłaniania) lub po niezamierzonym przyjęciu doustnym.
Działanie
Izokonazolu azotan stosuje się w powierzchownych zakażeniach grzybiczych skóry. Izokonazolu azotan działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne (w tym wywołujące łupież pstry), pleśniaki jak również grzyby wywołujące łupież rumieniowy. Diflukortolonu walerianian należy do kortykosteroidów o silnym działaniu, zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi dolegliwości skórne takie jak świąd, pieczenie i ból.
Skład
1 g kremu zawiera 10 mg izokonazolu azotanu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.