Bionorica Polska Sp. z o.o.

Imupret® N

Dostępne dawki:

krople doustne 1 op. 50 ml 27,00 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. To tradycyjny produkt leczniczy roślinny, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.
Dawkowanie
O ile lekarz nie wskaże inaczej, zalecana dawka to: dawkowanie przy nasilonych (ostrych) objawach przeziębienia w 1-szych dniach terapii: dzieci w wieku 2-5 lat: dawka jednorazowa 10 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 50-60 kropli. Dzieci w wieku 6-11 lat: dawka jednorazowa 15 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 75-90 kropli. Młodzież w wieku od 12 lat i dorośli: dawka jednorazowa 25 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 125-150 kropli. Stosować produkt zgodnie z podanym dawkowaniem do czasu, kiedy objawy zaczną ustępować, albo ulegną złagodzeniu, ale nie dłużej niż przez tydzień (7 dni). Kiedy objawy ustępują lub mają łagodniejszy charakter należy obniżyć dawkowanie zgodnie z poniższymi danymi. Dzieci w wieku 2-5 lat: dawka jednorazowa 10 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 30 kropli. Dzieci w wieku 6-11 lat: dawka jednorazowa 15 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 45 kropli. Młodzież w wieku od 12 lat i dorośli: dawka jednorazowa 25 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 75 kropli. Brak wystarczających danych dotyczących dawkowania u osób cierpiących na zaburzenia funkcji wątroby lub nerek. Lek powinien być podawany do czasu całkowitego ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż przez 2, następujące po sobie, tyg. U dzieci w wieku poniżej 6 lat lek może być stosowany bez konsultacji lekarskiej przez tydzień, dłuższe stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej.
Uwagi
Można przyjąć z niewielką ilością płynu (np. wodą podaną w kieliszku do leków lub w przypadku dzieci na małej łyżce wody). W celu łatwiejszego dawkowania, butelkę należy trzymać pionowo podczas nakraplania.
Przeciwwskazania
Leku nie wolno przyjmować w przypadku: nadwrażliwości na którąkolwiek substancję czynną wyciągu lub substancje pomocnicze, alergii na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej złożonych Compositae).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydz. lub pojawi się duszność, gorączka, ropna lub krwawa plwocina, należy skonsultować się z lekarzem. Produkt leczniczy zawiera ok. 19% (v/v) etanolu, oznacza to że 25 kropli produktu zawiera w przybliżeniu 210 mg etanolu, co jest równe 5 ml piwa lub 2 ml wina. Dawka jednorazowa - 10 kropli stosowana u dzieci w wieku 2-5 lat, zawiera ok. 80 mg etanolu, dawka jednorazowa - 15 kropli stosowana u dzieci w wieku 6-11 lat, zawiera ok. 120 mg etanolu. Etanol może być szkodliwy dla osób uzależnionych od niego. Obecność etanolu należy również uwzględnić stosując produkt u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią i grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby lub padaczką. Należy unikać łącznego stosowania produktów leczniczych zawierających etanol. Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat. Lek przyjmowany w zalecanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.
Interakcje
Interakcje z innymi lekami nie są znane. Podczas stosowania produktów zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak badań oceniających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet, w okresie ciąży i karmienia piersią, jak również zawartość etanolu, stosowanie go w tym okresie jest niezalecane. Brak badań dotyczących płodności.
Działania niepożądane
Zaburzenia przewodu pokarmowego - niezbyt często. Reakcje alergiczne - nieznana. Przetwory z kwiatów rumianku mogą powodować reakcje nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie leku.
Przedawkowanie
Nie są znane przypadki przedawkowania. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny.
Skład
100 ml kropli doustnych zawiera 100 ml wyciągu (1:38) otrzymanego z: ziela skrzypu, ziela krwawnika pospolitego, korzenia prawoślazu, liści orzecha włoskiego, ziela mniszka lekarskiego, kwiatu rumianku, kory dębu w stosunku (5/4/4/4/4/3/2).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.