Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" SA

Klindacin T®

Substancje czynne:

Clindamycin

Dostępne dawki:

żel 10 mg/g 1 op. 30 g 26,18 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Miejscowe leczenie trądziku pospolitego.
Dawkowanie
Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat. Preparat należy nanosić cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę 2x/dobę - rano i wieczorem. Przeciętny okres leczenia wynosi około 4-8 tyg. Dzieci poniżej 12 lat. Bezpieczeństwo stosowania preparatu u dzieci <12 lat nie zostało określone.
Uwagi
Żel należy nakładać na oczyszczoną suchą skórę. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub którykolwiek składnik preparatu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę. W przypadku miejscowego podrażnienia skóry lub objawów świadczących o uczuleniu na preparat (świąd, wysypka) należy zaprzestać jego stosowania. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W razie przypadkowego kontaktu z preparatem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody. Klindamycyna po podaniu doustnym lub pozajelitowym może powodować rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelit (m.in. uporczywa, ciężka biegunka) występowały bardzo rzadko podczas stosowania klindamycyny na skórę. Należy jednak poinformować pacjenta, że jeśli podczas stosowania preparatu wystąpi biegunka, preparat należy natychmiast odstawić i zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia właściwego leczenia. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie leczenia wankomycyną lub metronidazolem. Preparat praktycznie nie wchłania się do krwi po stosowaniu miejscowym, jednak u pacjentów z zapaleniem jelit, chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, zapaleniem okrężnicy po antybiotykoterapii oraz miastenią w wywiadzie należy zachować szczególną ostrożność. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Ryzyko podrażnień zwiększa się, gdy żel stosuje się pod opatrunkiem okluzyjnym. Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Klindamycyna hamuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, dlatego też podawana razem z lekami zmniejszającymi napięcie mięśni może potęgować ich działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania leków zmniejszających napięcie mięśni, należy zachować ostrożność. Równoczesne stosowanie miejscowe innych preparatów może doprowadzić do wystąpienia skumulowanego efektu drażniącego. Nie należy stosować dwóch preparatów miejscowo w tym samym czasie.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących miejscowego stosowania klindamycyny u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Klindamycyna podawana doustnie lub podskórnie myszom i szczurom w dawkach 100-600 mg/kg mc./dobę nie wpływała na zapłodnienie, przebieg ciąży oraz nie powodowała uszkodzeń płodu u badanych zwierząt. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży, klindamycynę można podawać kobietom w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Klindamycyna po podaniu doustnym lub parenteralnym przenika do mleka matki, dlatego też z uwagi na możliwość absorbowania leku z powierzchni skóry, klindamycyny nie należy podawać kobietom karmiącym piersią.
Działania niepożądane
Działania niepożądane po stosowaniu żelu pojawiają się rzadko. Są to zwykle reakcje związane z podrażnieniem skóry jak: pieczenie, świąd, rumień, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczanie się skóry, zapalenie mieszków włosowych, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry. Podczas przedłużonego lub powtórnego leczenia klindamycyna, może dojść do rozwoju niewrażliwych na lek drobnoustrojów. Teoretycznie, w bardzo rzadkich przypadkach, po stosowaniu klindamycyny na skórę mogą pojawić się ogólnoustrojowe działania niepożądane jak ból brzucha, wzdęcia, objawy dyspeptyczne, biegunki, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy.
Przedawkowanie
Przedawkowanie fosforanu klindamycyny stosowanego miejscowo może spowodować wystąpienie ogólnych działań niepożądanych.
Działanie
Klindamycyna jest półsyntetycznym antybiotykiem z grupy linkozamidów. Wykazuje właściwości bakteriostatyczne, chociaż w wysokich stężeniach może działać bakteriobójczo. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego polega na blokowaniu biosyntezy białka przez odwracalne wiązanie się z podjednostką 50S rybosomu i zaburzaniu wydłużania łańcucha polipeptydowego. Klindamycyna zmniejsza zawartość wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry. Klindamycyna działa na wiele bakterii Gram-(-) i Gram-(+), w tym na większość szczepów Propionibacterium acnes. Klindamycyna w postaci żelu jest stosowana głównie w leczeniu trądziku pospolitego, Klindamycyna zastosowana na skórę z trądzikiem wnika do treści zaskórników w stężeniu wystarczającym do zniszczenia większości szczepów bakterii Propionibacterium acnes, które są jednym z głównych czynników etiologicznych trądziku pospolitego. Po zastosowaniu preparatów z klindamycyna na skórę z trądzikiem ustępowanie zmian skórnych u większości pacjentów obserwuje się w ciągu 6 tyg. Optymalny wynik leczenia jest widoczny po 8-12 tyg. leczenia.
Skład
1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.