Sun-Farm Sp. z o.o.

Alocutan Forte

Substancje czynne:

Minoxidil

Dostępne dawki:

aerozol na skórę [roztw.] 50 mg/ml 1 but. 60 ml 36,00 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Wskazania
Produkt jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy 3-10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku 18-49 lat. Leczenie produktem stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Efekt terapeutyczny może się różnić u poszczególnych pacjentów i nie można go przewidzieć.
Dawkowanie
1 ml produktu leczniczego należy aplikować na objętą zmianami powierzchnię owłosionej głowy 2x/dobę (rano i wieczorem). Nie należy przekraczać dawki dobowej odpowiadającej 2 ml (2 x 1 ml), niezależnie od wielkości powierzchni owłosionej skóry głowy objętej zmianami. Dzieci i młodzież. Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania produktu leczniczego u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Brak dostępnych danych. Początek i stopień odrastania włosów są różne u poszczególnych pacjentów. Zazwyczaj w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego wymagane jest stosowaniu produktu leczniczego 2x/dobę przez okres 2-4 m-cy. W celu utrzymania efektu zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, 2x/dobę. Stosowanie produktu leczniczego w większej ilości i częściej niż zalecane nie prowadzi do uzyskania lepszych rezultatów. Istnieje wystarczające doświadczenie kliniczne dotyczące możliwego efektu terapeutycznego w przypadku leczenia przez okres aż do 1 roku. Jeśli po upływie 4 m-cy stosowania produktu nie nastąpiła oczekiwana poprawa, należy zaprzestać leczenia. U niektórych pacjentów w okresie 2-6 tyg. po rozpoczęciu leczenia zaobserwowano przejściowe zwiększenie ilości wypadających włosów. Wynika to z faktu, że faza spoczynku (telogenowa) w cyklu wzrostu włosów jest skrócona w mieszkach włosowych leczonych minoksydylem, a przejście do fazy wzrostu (anagenowej) następuje szybciej. Stymuluje to wzrost nowych włosów powodując, że stare, nieaktywne już włosy wypadają. W związku z tym, początkowo występuje wrażenie zwiększonej utraty włosów, któremu towarzyszy jednak zwiększone odrastanie włosów. Efekt ten ustępuje w ciągu kilku tyg. i może być uznany jako pierwszy objaw działania minoksydylu. Jeśli zastosowano niewystarczającą zbyt małą dawkę produktu leczniczego lub dawka została pominięta, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W takim przypadku należy kontynuować leczenie zalecaną dawką.
Uwagi
Podanie na skórę. Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy upewnić się, że skóra głowy i włosy są suche. Produktu leczniczego nie należy stosować na inne części ciała. Po aplikacji produktu leczniczego należy starannie umyć ręce, aby zapobiec kontaktowi z błonami śluzowymi i oczami. Po aplikacji produktu leczniczego włosy można ułożyć jak zwykle. Nie należy natomiast zwilżać owłosionej skóry głowy przez około 4 h. W ten sposób zapobiega się wypłukaniu produktu leczniczego. Każde opakowanie produktu leczniczego zawiera dwa różne aplikatory do pompki rozpylającej: wstępnie zamontowany aplikator do stosowania na dużych powierzchniach, oddzielny aplikator z wydłużoną końcówką przeznaczony do małych powierzchni. W celu uzyskania dawki jednorazowej 1 ml roztw. wymagane jest 6 rozpyleń aerozolu. Roztw. natryskuje się bezpośrednio na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia. W tym celu należy nacisnąć pompkę 6 razy. Po każdym rozpyleniu, należy rozprowadzić płyn koniuszkami palców na powierzchni objętej zmianami, unikając w ten sposób wdychania rozpylonej mgły.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie wolno stosować w następujących przypadkach: w nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, u kobiet, z powodu pojedynczych przypadków niepokojącego, odwracalnego wzrostu włosów na twarzy podczas leczenia, podczas jednoczesnego miejscowego stosowania na owłosioną skórę głowy innych preparatów, w nagłej i nierównomiernej utracie włosów.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Minoksydyl należy stosować wyłącznie na zdrową, owłosioną skórę głowy. Produktu leczniczego nie należy stosować, jeśli przyczyna utraty włosów nie jest znana, w przypadku zakażeń skóry głowy lub jeśli owłosiona skóra głowy jest zaczerwieniona, bolesna lub występuje stan zapalny. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego na owłosioną skórę głowy. Nie należy aplikować na inne części ciała. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego skuteczności stosowania w przypadku utraty włosów w okolicy skroni (cofnięta linia włosów). U pacjentów z objawami chorób układu krążenia lub zaburzeń rytmu serca oraz u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, w tym u pacjentów przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe nie należy stosować terapii produktem leczniczym. Pacjent powinien przerwać stosowanie produktu leczniczego i skontaktować się z lekarzem w przypadku stwierdzenia obniżenia ciśnienia tętniczego lub jeśli wystąpi jeden lub więcej z następujących objawów: ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, osłabienie lub zawroty głowy, nagłe niewyjaśnione zwiększenie mc., obrzęk dłoni lub stóp, utrzymujące się zaczerwienienie lub podrażnienie owłosionej skóry głowy. Pojedyncze przypadki niewielkich zmian koloru włosów zostały zgłoszone przez pacjentów o bardzo jasnych włosach podczas jednoczesnego stosowania innych produktów do pielęgnacji włosów lub po kąpieli w mocno chlorowanej wodzie. Ponieważ lek zawiera etanol i glikol propylenowy wielokrotne rozpylenie produktu leczniczego na włosy zamiast na owłosioną skórę głowy może prowadzić do zwiększonej suchości i/lub sztywności włosów. Lek zawiera alkohol i może powodować pieczenie i podrażnienie oczu. W przypadku kontaktu produktu w miejscach wrażliwych (oczy, uszkodzona skóra, błonami śluzowymi) należy przemyć podrażnioną powierzchnię dużą ilością wody. Należy unikać wdychania rozpylonej mgły powstałej podczas aplikacji produktu leczniczego. Przypadkowe spożycie może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych ze strony układu krążenia. Produkt leczniczy należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry. Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie produktu leczniczego wywierało wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Brak dostępnych danych na temat interakcji produktu leczniczego z innymi lekami. Chociaż nie potwierdzono tego klinicznie, teoretycznie możliwe jest, że wchłaniany przez skórę minoksydyl może nasilać niedociśnienie ortostatyczne u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki rozszerzające obwodowe naczynia krwionośne. Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami dermatologicznymi (stosowanymi zewnętrznie kortykosteroidami, retynoidami, ditranolem, itp.) lub z lekami zwiększającymi wchłanianie przez skórę.
Ciąża i laktacja
Produktu leczniczy jest wskazany do stosowania wyłącznie u mężczyzn i nie wolno go stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
Działania niepożądane
Poniższe dane dotyczące działań niepożądanych (o częstości większej niż 1% i większej niż po zastosowaniu placebo) pochodzą z 7 badań kontrolowanych placebo z udziałem 1197 mężczyzn i kobiet, leczonych miejscowo roztw. minoksydylu (20 mg/ml i 50 mg/ml) oraz z badania klinicznego kontrolowanego placebo, z zastosowaniem minoksydylu w postaci 50 mg/ml pianki u 590 mężczyzn, podczas 12-miesięcznej obserwacji. Zaburzenia układu nerwowego: (często) ból głowy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (często) świąd, zaczerwienienie, nadmierne owłosienie. Zaburzenia naczyniowe: (często) nadciśnienie (obserwowane wyłącznie w badaniu klinicznym z zastosowaniem minoksydylu w postaci pianki). Działania niepożądane roztw. minoksydylu w okresie po wprowadzeniu do obrotu. Zaburzenia układu nerwowego: (często) ból głowy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (często) nadmierne owłosienie. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy (z objawami takimi jak obrzęk warg, jamy ustnej, języka i gardła, opuchnięcie warg, języka i jamy nosowo- gardłowej); (nieznana) nadwrażliwość (w tym obrzęk twarzy, uogólniona wysypka, uogólniony świąd, obrzęk twarzy oraz ucisk w gardle), alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) zawroty głowy. Zaburzenia oka: (nieznana) podrażnienie oka. Zaburzenia serca: (nieznana) tachykardia, kołatanie serca. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana) niedociśnienie. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (nieznana) duszność. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nudności, wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) objawy w miejscu podania, które mogą obejmować uszy i twarz, takie jak świąd, podrażnienie skóry, ból, zaczerwienienie, obrzęk, suchość skóry i wysypka zapalna aż do łuszczenia się, zapalenie skóry, pęcherze, krwawienie i owrzodzenie; przejściowa utrata włosów, zmiany koloru włosów, zamiana struktury włosów. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (nieznana) obrzęk obwodowy, ból w klatce piersiowej. Glikol propylenowy zawarty w produkcie leczniczym może powodować wystąpienie objawów nietolerancji u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję. Ponieważ lek zawiera etanol, częste stosowanie tego produktu leczniczego może powodować podrażnienie i suchość skóry.
Przedawkowanie
Zastosowanie produktu leczniczego w dawkach większych niż zalecane i na stosunkowo dużej powierzchni ciała lub innych miejscach niż owłosiona skóra głowy może prowadzić do zwiększonego ogólnoustrojowego wchłaniania minoksydylu. Dotychczas nie są znane przypadki zatruć po miejscowym stosowaniu roztw. zawierającego minoksydyl. Z uwagi na stężenie substancji czynnej w produkcie leczniczym po przypadkowym spożyciu mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe związane z działaniem farmakologicznym substancji czynnej (2 ml produktu leczniczego zawiera 100 mg minoksydylu, co stanowi maks. dawkę dobową zalecaną w leczeniu nadciśnienia). Z uwagi na ogólnoustrojowy wpływ minoksydylu mogą wystąpić następujące działania niepożądane. Zaburzenia serca: przyspieszone bicie serca, niedociśnienie. Zaburzenia ogólne: zatrzymanie płynów i w konsekwencji nagłe zwiększenie m.c. Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy. Leczenie zatrucia: istotną klinicznie tachykardię można kontrolować za pomocą β-blokerów, a obrzęk za pomocą diuretyków. Nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego może być leczone roztw. soli fizjologicznej podanej dożylnie. Należy unikać stosowania sympatykomimetyków, takich jak adrenalina i noradrenalina, ze względu na ich silne działanie pobudzające pracę serca.
Działanie
Dokładny mechanizm działania stymulujacego minoksydylu na wzrost włosów nie jest całkowicie poznany. Natomiast w przypadku łysienia androgenowego minoksydyl może hamować wypadanie poprzez: zwiększenie średnicy trzonu włosa, stymulację wzrostu włosów w fazie anagenowej, wydłużenie fazy anagenowej, skrócenie fazy telogenowej, dzięki czemu szybciej następuje faza anagenowa.
Skład
1 ml roztw. zawiera 50 mg minoksydylu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.