Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.

PlantagoPharm

Dostępne dawki:

syrop 506 mg/5 ml 1 but. 100 ml 6,50 100%
syrop 506 mg/5 ml 1 but. 200 ml 8,10 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Produkt jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, które opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek łagodzący w objawowym leczeniu podrażnienia jamy ustnej i gardła oraz związanego z nim suchego kaszlu. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci >3 lat.
Dawkowanie
Dzieci w wieku 3-4 lat: przyjmować 3x/dobę po 5 ml syropu. Dzieci 5-11 lat: przyjmować 3x/dobę po 10 ml syropu. Młodzież >12 lat oraz dorośli: przyjmować 3-4x/dobę po 10 ml syropu. Nie stosować u dzieci <3 lat. Czas stosowania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni podczas stosowania produktu, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli objawy nasilą się, wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci <3 lat. Produkt zawiera 1,8% (m/m) etanolu. Lek zawiera 115 mg alkoholu (etanolu) w dawce 5 ml lub 230 mg w dawce 10 ml. Ilość alkoholu w 5 ml tego leku jest równoważna mniej niż 3 ml piwa lub 2 ml wina. Ilość alkoholu w 10 ml tego leku jest równoważna mniej niż 6 ml piwa lub 3 ml wina. Dawka 10 ml tego leku podana dorosłemu o mc. 70 kg spowoduje narażenie na etanol wynoszące 3,3 mg/kg mc., co może spowodować zwiększenie stężenia alkoholu we krwi o ok. 0,55 mg/100 ml. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Dawka 5 ml zawiera 3,48 g sacharozy, co odpowiada 0,29 jednostki chlebowej. Dawka 10 ml zawiera 6,96 g sacharozy, co odpowiada 0,58 jednostki chlebowej. Należy to wziąć po uwagę u pacjentów z cukrzycą. Produkt zawiera sacharozę, dlatego pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go przyjmować. Produkt zawiera glukozę (pochodzącą z maltodekstryny). Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Produkt zawiera benzoesan sodu (E 211). Zgodnie z zalecanym dawkowaniem lek nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Produkt leczniczy zawiera 1,8% etanolu. Dorośli stosujący dawkę jednorazową 10 ml przyjmują maks. 0,23 g etanolu, co odpowiada ok. 3 ml wina i ok. 6 ml piwa. Lek znacznie przedawkowany może spowodować wykrycie alkoholu w wydychanym powietrzu przez przyrządy mierzące jego poziom w powietrzu wydychanym.
Interakcje
Nie odnotowano dotychczas interakcji syropu z babki lancetowatej z innymi lekami czy żywnością.
Ciąża i laktacja
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i laktacji. Ze względu na brak wystarczających danych stosowanie produktu w tym czasie nie jest zalecane. Nie ustalono wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, produkt może powodować działania niepożądane - brak danych klinicznych.
Przedawkowanie
Znacznie przedawkowany może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, przy chorobach umysłowych, ze względu na szkodliwy wpływ etanolu na wymienione jednostki chorobowe.
Działanie
Brak danych.
Skład
1 ml syropu (co odpowiada ok.1,3 g)zawiera 101,2 mg płynnego wyciągu z Plantago lanceolata L., folium (liść babki lancetowatej) - Plantaginis lanceolatae folii extractum fluidum (1:1); ekstrahent: etanol 25 % V/V.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.