GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

Rutinoscorbin Witamina C Forte

Substancje czynne:

Ascorbic acid

Dostępne dawki:

kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde 500 mg 30 szt. 13,30 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.

Opis:

Wskazania
Profilaktyka i uzupełnienie niedoboru kwasu askorbowego oraz leczenie metabolicznych następstw hipowitaminozy. Pomocniczo: w stanach obniżonej odporności organizmu, w leczeniu niedokrwistości, w przyspieszeniu procesu gojenia i bliznowacenia ran.
Dawkowanie
Dorośli: 1-2 kaps./dobę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub jakikolwiek składnik preparatu; kamica szczawianowa dróg moczowych, talasemia, anemia syderoblastyczna, hemochromatoza oraz wrodzony deficyt krwinkowej dehydrogenazy-G-6-P.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Niewskazane jest podawanie wit. C pacjentom w czasie radio- i/lub chemioterapii. Dawka dobowa kwasu askorbowego powyżej 1 g może fałszować wyniki analiz w krwi i moczu opartych na reakcjach utleniania i redukcji.
Interakcje
Nie należy łączyć wit. C z lekami zobojętniającymi oraz preparatami zawierającymi sole żelaza i/lub miedzi oraz ze środkami o właściwościach utleniających. Kwas salicylowy i jego pochodne zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w osoczu krwi. Wit. C może obniżać skuteczność działania trójpierścieniowych leków antydepresyjnych, nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz sulfonamidów, zwiększać stężenie w surowicy krwi jednocześnie stosowanych estrogenów.
Ciąża i laktacja
O stosowaniu i dawkowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.
Działania niepożądane
Duże dawki leku mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych.
Przedawkowanie
Nadmiar leku jest skutecznie usuwany przez nerki, dlatego po przedawkowaniu leku należy podawać pacjentowi dużo wody.
Działanie
Preparat jest w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, dostarczających organizmowi kwas askorbowy z 1 kaps. średnio w czasie 8-12 h. Stopniowe uwalnianie leku chroni przed nasilonym wydalaniem metabolitów wit. C przez nerki, mogącym zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Kwas askorbowy należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. W większości tkanek organizmu człowieka jest jedynym związkiem działającym jako reduktor w środowisku kwaśnym. Bierze udział w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w komórkach organizmu, jak również w biosyntezie kolagenu, tkanki chrzęstnej, zębiny, elastyny i wielu substancji przestrzeni międzykomórkowych. Uczestniczy w procesie wchłaniania z przewodu pokarmowego jonów żelaza i metabolizmie wielu hormonów (kory nadnerczy, tarczycy). Kwas askorbowy dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i łatwo dociera do tkanek. Jest metabolizowany do nieczynnego siarczanu i kwasu szczawiowego, które są wydalane z moczem.
Skład
1 kaps. zawiera 500 mg kwasu askorbowego.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.