Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Bexon

Dostępne dawki:

inj. [roztw.] (50 mg+ 50 mg+ 0,5 mg)/ml 5 amp. 2 ml 18,00 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Układowa choroba neurologiczna z objawami niedoborów wit. B1, B6 i B12, których nie można uzupełnić korygując dietę.
Dawkowanie
W ciężkich przypadkach, przebiegających z ostrym bólem, należy najpierw podawać wstrzyknięcie (2 ml) raz/dobę, w celu szybkiego uzyskania dużych stężeń we krwi. Po złagodzeniu objawów fazy ostrej i w mniej nasilonych przypadkach, jedno wstrzyknięcie należy podawać 2-3 razy w tyg. Zaleca się cotygodniowe monitorowanie leczenia. Tak szybko jak to możliwe, leczenie domięśniowe należy zmienić na leczenie doustne.
Uwagi
Do głębokich wstrzyk. domięśniowych (im.). Ostrzeżenie dotyczące przypadkowego podania dożylnego. Produkt leczniczy należy podawać wyłącznie we wstrzyk. domięśniowym (im.) i nie wolno stosować go we wstrzyk. dożylnym (iv.) bezpośrednio do krwiobiegu. Po przypadkowym podaniu dożylnym, pacjent musi być monitorowany i, w zależności od nasilenia występujących objawów, musi pozostać po opieką lekarską. Pomiędzy kolejnymi wstrzyk., po leczeniu domięśniowym i w łagodnych przypadkach, należy stosować doustny produkt leczniczy o mocy 100 mg, 3x/dobę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Tego produktu leczniczego nie wolno stosować w przypadku ciężkich zaburzeń przewodzenia w sercu i w ostrej, zastoinowej niewydolności serca. Nie ma zastrzeżeń dotyczących stosowania wit. B6 w dawkach do 25 mg/dobę u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Ten produkt leczniczy zawiera 100 mg wit. B6 na amp. 2 ml i w związku z tym nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na zawartość dużych dawek wit. i alkoholu benzylowego. Nie są wymagane żadne specjalne środki ostrożności u osób w podeszłym wieku.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy można podawać wyłącznie we wstrzyknięciu domięśniowym (im.) i nie wolno stosować go we wstrzyknięciu dożylnym (iv.) bezpośrednio do krwioobiegu. Po przypadkowym podaniu dożylnym, pacjent musi być monitorowany i, w zależności od nasilenia występujących objawów, musi pozostać pod opieką lekarską. Ten produkt leczniczy może powodować neuropatie, jeżeli jest stosowany dłużej niż przez 6 m-cy. Produkt leczniczy zawiera sód, jednak w ilości mniejszej niż 1 mmol (23 mg) na dawkę (2 ml). Ten produkt leczniczy zawiera potas, jednak w ilości mniejszej niż 1 mmol (39 mg) na dawkę (2 ml), tzn. jest praktycznie wolny od potasu. Produkt leczniczy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Roztwory zawierające siarczyny powodują całkowity rozpad tiaminy. Inne wit. mogą ulegać inaktywacji w obecności produktów rozpadu wit. B1. Dawki terapeutyczne wit. B6 mogą zmniejszać działanie L-dopy. Po zastosowaniu jednocześnie z izoniazydem (INH), D-penicylaminą i cykloseryną występowały inne interakcje. Po pozajelitowym zastosowaniu lidokainy, jednoczesne podanie epinefryny lub norepinefryny zwiększa liczbę działań niepożądanych dotyczących serca. W przypadku przedawkowania środków miejscowo znieczulających, nie wolno dodatkowo podawać adrenaliny lub noradrenaliny. Po zastosowaniu jednocześnie z sulfonamidami występowały inne interakcje.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy zawiera 100 mg wit. B6 na amp. 2 ml i w związku z tym nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Istnieją jedynie niewystarczające dane z badań na zwierzętach dotyczących wpływu tego produktu leczniczego na ciążę, rozwój zarodkowo-płodowy, rozwój przed- i pourodzeniowy. Możliwe ryzyko dla ludzi nie jest znane. Zalecana dawka dobowa (RDA) u kobiet w ciąży dla tiaminy (wit. B1) wynosi 1,4 mg/dobę. Dla pirydoksyny (wit. B6) RDA wynosi 1,9 mg/dobę, zalecana dawka maks. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w wieku 18 lat i młodszych wynosi 80 mg/dobę i 100 mg/dobę u kobiet w wieku powyżej 18 lat. Dawki te mogą być przekroczone podczas ciąży jedynie u pacjentek z potwierdzonym niedoborem wit. B1 i B6, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa związanego ze stosowaniem dawek większych, niż zalecane dawki dobowe. Lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o zastosowaniu tego produktu leczniczego w okresie ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Wit. B1, B6 i B12 przenikają do mleka ludzkiego. Duże stężenie witaminy B6 może zahamować wytwarzanie mleka. Dane z badań na zwierzętach dotyczące stopnia przenikania do mleka nie są dostępne. W celu podjęcia decyzji o przerwaniu karmienia piersią lub zaprzestania podawania produktu leczniczego, należy wnikliwie porównać korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Nie przeprowadzono specyficznych badań dotyczących wpływu produktu leczniczego na płodność. Bardzo duże dawki wit. B6 podawane samcom szczurów, powodowały zaburzenia spermatogenezy.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) alkohol benzylowy może rzadko wywoływać reakcje rzekomoanafilaktyczne; (nieznana) reakcje nadwrażliwości (np. wysypka, duszność, wstrząs, obrzęk naczynioruchowy). Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) zawroty głowy, senność. Zaburzenia serca: (nieznana) bradykardia, zaburzenia rytmu serca, tachykardia. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) pocenie się, trądzik, zgłaszano reakcje skórne ze świądem i pokrzywką. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: (nieznana) skurcze. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (nieznana) reakcje ogólnoustrojowe wywołane przypadkowym podaniem dożylnym lub przedawkowaniem (mogą obejmować zawroty głowy, wymioty, bradykardię, zaburzenia rytmu serca, senność i skurcze), pieczenie w miejscu wstrzyknięcia.
Przedawkowanie
W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, lekarz wdroży leczenie objawowe.
Działanie
Neurotropowe wit. z grupy B, mają korzystny wpływ w stanach zapalnych i chorobach zwyrodnieniowych układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Nie są stosowane w celu usunięcia niedoborów, ale w dużych dawkach mają dodatkowe właściwości farmakologiczne, które wyjaśniają działanie przeciwbólowe, które wykazuje produkt leczniczy. Wit. B1 wykazuje właściwości przeciwzapalne w obrębie nerwów. W postaci fosforylowanej (TPP), jako kokarboksylaza, reguluje rozkład węglowodanów i jest stosowana w zaburzeniach metabolicznych związanych z gospodarką kwasową.
Skład
1 ml roztw. do wstrzyk. zawiera 50 mg tiaminy chlorowodorku co odpowiada 39,35 mg tiaminy (wit. B1), 50 mg pirydoksyny chlorowodorku co odpowiada 41,15 mg pirydoksyny (wit. B6), 0,5 mg cyjanokobalaminy co odpowiada 0,49 mg kobalaminy (wit. B12).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.