Sun-Farm Sp. z o.o.

Myditin

Substancje czynne:

Pridinol

Dostępne dawki:

tabl. 3 mg 20 szt. 29,00 100%
tabl. 3 mg 50 szt. 58,00 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Skurcze mięśni pochodzenia ośrodkowego i obwodowego u dorosłych: bóle kręgosłupa w części lędźwiowej, kręcz szyi, ogólny ból mięśni.
Dawkowanie
Zalecana dawka wynosi 1,5-3 mg prydynolu 3x/dobę. O czasie leczenia decyduje lekarz prowadzący. Produkt leczniczy należy przyjmować niezależnie od posiłków; przy czym działanie jest szybsze, gdy jest on przyjęty przed posiłkiem. Pacjenci z niedociśnieniem: powinni przyjmować tabl. po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko omdlenia. Dzieci i młodzież. Dane nie są dostępne.
Uwagi
Pacjenci z niedociśnieniem powinni przyjmować tabl. po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko omdlenia. Tabl. należy popijać odpowiednią ilością płynu (np. 1 szklanką wody). Nie żuć.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jaskra, przerost gruczołu krokowego, zaburzenia w oddawaniu moczu, niedrożność przewodu pokarmowego, arytmia, I trymestr ciąży.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i/lub wątroby, ponieważ należy oczekiwać wyższego i/lub dłuższego stężenia we krwi. U pacjentów z niedociśnieniem ryzyko zaburzeń dotyczących układu krążenia (omdlenie) może być zwiększone. Lek zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na możliwe działanie przeciwcholinergiczne na wzrok, należy zachować większą ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produkt zwiększa działanie leków przeciwcholinergicznych, takich jak np. atropina.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży. W dalszym przebiegu ciąży produkt leczniczy może być stosowany wyłącznie po dokładnej ocenie lekarza, pod nadzorem lekarza i tylko w razie absolutnej konieczności. Brak danych na temat przenikania prydynolu do mleka ludzkiego. Należy unikać stosowania podczas karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu prydynolu na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych oszacowano na podstawie prospektywnego niekontrolowanego badania klinicznego z udziałem 1369 pacjentów. W odniesieniu do zgłoszeń przypadków z systemu zgłoszeń spontanicznych częstość nie może być określona ze względu na brak rzeczywistej wartości referencyjnej - są one zatem zaliczane do kategorii „nieznana”. W przypadku podanych dawek działania niepożądane występują rzadko lub niezbyt często i zwykle ustępują po zmniejszeniu dawki lub po odstawieniu produktu leczniczego. Mogą wystąpić następujące działania niepożądane, szczególnie podczas jednoczesnego podawania z innymi lekami przeciwcholinergicznymi: suchość w jamie ustnej, pragnienie, przemijające zaburzenia widzenia (rozszerzenie źrenic, trudności z akomodacją, nadwrażliwość na światło, niewielki wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego), zaczerwienienie i suchość skóry, bradykardia, a następnie tachykardia, zaburzenia mikcji, zaparcia i bardzo rzadko wymioty, zawroty głowy i niestabilny chód. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości (takie jak świąd alergiczny, rumień, obrzęk błony śluzowej, duszność). Zaburzenia psychiczne: (niezbyt często) niepokój; (rzadko) lęk, depresja; (nieznana) halucynacje. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia mowy; (rzadko) zaburzenia uwagi, zaburzenia koordynacji, zaburzenia smaku; (nieznana) drżenie, parestezje. Zaburzenia oka: (rzadko) zaburzenia akomodacji, zaburzenia widzenia; (nieznana) przełom jaskrowo-rzęskowy w jaskrze z zamkniętym kątem przesączania. Zaburzenia serca: (niezbyt często) tachykardia; (nieznana) arytmia, bradykardia. Zaburzenia naczyniowe: (niezbyt często) zapaść krążeniowa, niedociśnienie. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) nudności, ból brzucha, suchość w jamie ustnej; (rzadko) biegunka, wymioty. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: (nieznana) osłabienie mięśni. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (nieznana) zaburzenia mikcji, ostre zatrzymanie moczu w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) zmęczenie, astenia; (nieznana) uczucie gorąca.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania lub przypadkowego zatrucia występują objawy typowe dla leków przeciwcholinergicznych. Jeśli wymaga tego nasilenie objawów, należy podawać powoli dożylnie salicylan fizostygminy.
Działanie
Substancją czynną produktu leczniczego jest prydynol w postaci mesylanu prydynolu, pochodna piperydyny i polialkoholu o wzorze chemicznym: 1,1-difenylo-1-ol-3-piperydyn-propan-metanosulfonian. Jego działanie farmakologiczne rozwija się poprzez mechanizm podobny do atropiny, która działa zarówno na mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane. Działanie to jest wykorzystywane do leczenia napięcia mięśni szkieletowych pochodzenia centralnego i obwodowego. Prydynol łagodzi napięcia mięśniowe tym łatwiej, im wcześniej rozpocznie się leczenie miotonolityczne. W przypadku długotrwałych skurczów mięśni, w których wystąpiły dodatkowo zmiany anatomiczne we włóknach mięśniowych, więzadłach i torebkach stawowych, prydynol może dać tylko częściowy efekt.
Skład
1 tabl. zawiera 3,02 mg prydynolu (w postaci 4 mg prydynolu mezylanu).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.