G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG

Respero Myrtol

Dostępne dawki:

kaps. dojelitowe, miękkie 300 mg 20 szt. 35,21 100%
kaps. dojelitowe, miękkie 300 mg 50 szt. 66,92 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Opis:

Wskazania
Łagodzenie objawów ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: w ostrych stanach zapalnych dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat powinni przyjmować jedną kapsułkę 3-4x/dobę. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Uwagi
Kaps. leku roślinnego należy przyjmować bez rozgryzania, na ok. 30 minut przed posiłkiem, z dużą ilością płynu. Ostatnią dawkę można przyjąć przed snem.
Przeciwwskazania
Produktu nie należy stosować w następujących przypadkach: stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych lub ciężka choroba wątroby, nadwrażliwość na olejek eukaliptusowy, olejek z pomarańczy słodkiej, olejek mirtowy, olejek cytrynowy lub cyneol (główny składnik olejku eukaliptusa) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli objawy choroby utrzymują się lub ulegną pogorszeniu, lub jeśli wystąpi duszność lub gorączka lub jeśli pacjent rozpocznie odkrztuszanie śluzu zawierającego krew lub wydzielinę ropną, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Pacjenci chorujący na astmę oskrzelową, koklusz lub inne schorzenia układu oddechowego, którym towarzyszy znaczna nadwrażliwość układu oddechowego, powinni przyjmować lek wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Kaps. leku zawierają nie więcej niż 50 mg sorbitolu/kaps. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu/kaps., to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Nie jest znany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie badano.
Ciąża i laktacja
Na podstawie wyników doświadczalnych i wieloletniego stosowania produktu leczniczego u ludzi można przyjąć zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i nauki, że produkt może być stosowany w okresie ciąży i laktacji po konsultacji z lekarzem.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) zgłaszano wystąpienie reakcji nadwrażliwości (np. wysypka skórna, świąd, obrzęk twarzy, duszność lub zaburzenia krążenia krwi). Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. ból brzucha, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu; (rzadko) nudności, wymioty, biegunka. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (bardzo rzadko) może wystąpić migracja istniejących kamieni żółciowych. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (bardzo rzadko) może wystąpić migracja istniejących kamieni nerkowych.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Działanie
Lek wykazuje działanie zarówno sekretolityczne jak i sekretomotoryczne. Gęsty śluz ulega rozluźnieniu, oczyszczanie ze śluzu zostaje nasilone, dzięki czemu wspomagane jest odkrztuszanie. W badaniach na zwierzętach, obserwowano zwiększone wytwarzanie śluzu w następstwie podania doustnego zgodnie z zastosowaniem klinicznym; stanowi to warunek wstępny dla sekretolitycznego zastosowania produktu. Oprócz aktywności serkretolitycznej, dalsze eksperymenty na zwierzętach i badania in vitro wykazały działanie przeciwdrobnoustrojowe wysokich dawek. Ponadto, działania przeciwzapalne zostały zademonstrowane na odpowiednich modelach. Jako całość, wszystkie te efekty odgrywają rolę w terapeutycznym wykorzystaniu produktu.
Skład
1 kaps. zawiera 300 mg destylatu z mieszaniny rektyfikowanych olejków eterycznych: Eucalyptus globulus Labill. aetheroleum (eukaliptusowy olejek eteryczny), Citrus sinensis L. aetheroleum (pomarańczy słodkiej olejek eteryczny), Myrtus communis L. aetheroleum (mirtu zwyczajnego olejek eteryczny) i Citrus limon L. aetheroleum (cytryny zwyczajnej olejek eteryczny).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.