Delfarma Sp. z o.o.

Vicks VapoRub - (IR)

Dostępne dawki:

maść 1 op. 50 g 21,28 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy jest maścią stosowaną w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").
Dawkowanie
Maść do nacierania klatki piersiowej i pleców oraz do inhalacji składników lotnych. Wcierać odpowiednią ilość maści we wskazane miejsca i powtarzać 2-3x/dobę, jeśli potrzeba. Lekkie ubranie sprzyja skuteczniejszej inhalacji parujących składników lotnych. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 łyżeczkę nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-4x/dobę. Dzieci 5-12 lat: połowę łyżeczki nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-3x/dobę. Dzieci poniżej 5 lat: nie jest zalecane stosowanie leku w tej grupie wiekowej.
Uwagi
Dorośli i dzieci >12 lat: wcierać preparat dokładnie w skórę klatki piersiowej i pleców; przykryć całą powierzchnię ciepłą tkaniną, dla lepszego efektu (nie stosować tworzyw utrudniających parowanie); używać lekkich ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji. Dzieci 5-12 lat: nakładać preparat delikatnie na klatkę piersiową i plecy; wcierać delikatnie; używać lekkich ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Czynna astma oskrzelowa lub inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzona nadwrażliwość dróg oddechowych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Pacjenci z następujących grup powinni stosować lek ze szczególna ostrożnością: pacjenci z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki; pacjenci cierpiący na epilepsje i u których występują drgawki; pacjenci cierpiący na astmę oskrzelową i inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzoną nadwrażliwość dróg oddechowych. Nie połykać!!! Nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe. Nie połykać i nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej lub na twarz lub szyję.Chronić oczy. Tylko do użytku zewnętrznego. Produkt nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną. Preparat nie wywołuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Interakcje
Nie obserwowano. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wchłonięcie składników maści może spowodować obniżenie poziomu we krwi innych, równocześnie stosowanych leków.
Ciąża i laktacja
Produktu leczniczego nie należy stosować w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany na klatkę piersiową matek karmiących piersią ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu u dziecka.
Działania niepożądane
Reakcje miejscowe: zaczerwienienia, podrażnienia skóry i oczu (podczas inhalacji), alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na składniki leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie preparatu, usunąć pozostałości ręcznikiem papierowym i podjąć właściwe leczenie dla reakcji skórnych. Reakcje ogólnoustrojowe: ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku rozpatrywane są jako nieprawdopodobne. Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zalecaną drogą podania, ekspozycja ogólnoustrojowa na działanie leku jest niska i nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych z nią związanych. Niewłaściwe zastosowanie: szerokie dane z zakresu działań niepożądanych pokazują, że żadne efekty niepożądane nie były odnotowane w większości incydentów przypadkowego połknięcia produktu. W tych przypadkach, gdzie symptomy zostały odnotowane, większość z nich nie była poważna i nie była rozpatrywana jako klinicznie znacząca. Dalsze dane dostarczane są ze źródeł literaturowych. Symptomy przedawkowania poprzez połknięcie (przypadkowe lub umyślne niewłaściwe przyjęcie) są głównie związane z kamforą i dotyczą zaburzeń żołądkowo-jelitowych tj. mdłości, wymioty, biegunka. W przypadku znacznego przedawkowanie kamfory odnotowano w literaturze reakcje centralnego układu nerwowego, tj. ataksja, drgawki i konwulsje. Klinicznie znacząca toksyczność kamfory nie była odnotowana poniżej 30 mg/kg mc. i jest rzadko spotykana poniżej 50 mg/kg mc.
Przedawkowanie
Przedawkowanie może powodować podrażnienie skóry. Ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku zdarzają się bardzo rzadko. Połknięcie maści może powodować objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka. Leczenie powinno mieć charakter objawowy. Po przypadkowym spożyciu znaczącej ilości maści obserwowano ostre zatrucia z objawami nudności, wymiotów, bólu brzucha, bólu i zawrotów głowy, uderzeń gorąca, drgawek a w ciężkich przypadkach porażenia oddychania i śpiączki. Należy wówczas jak najwcześniej zastosować płukanie żołądka (do godziny), podać węgiel i stosować aspirację. Pacjenci z ciężkimi objawami zatrucia ze strony układu pokarmowego lub z objawami neurologicznymi powinni być poddani obserwacji oraz leczeniu objawowemu, jeśli będzie taka potrzeba. Nie należy wywoływać wymiotów.
Działanie
Główne składniki aktywne to terpenowe olejki eteryczne: kamfora, lewomentol, olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy. Te olejki eteryczne znajdują się w użyciu terapeutycznym od czasów starożytnych, a produkt dostępny jest na rynkach na całym świecie od ponad 40 lat. Kamfora, olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy działają zewnętrznie jako środki do nacierania i mają szerokie zastosowanie w preparatach na kaszel i przeziębienie. Mentol, używany do łagodzenia objawów przeziębienia przez inhalację lub jako maść, działa miejscowo poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych powodując odczucie zimna oraz działając łagodnie znieczulająco.
Skład
2,75 (%w/w) levomentol, 5,00 (%w/w) kamfora, 1,50 (%w/w) olejek eukaliptusowy, 5,00 (%w/w) olejek terpentynowy.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.