Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.

Succus Echinaceae Phytopharm

Substancje czynne:

Echinacea purple extract

Dostępne dawki:

płyn doust. 2,425 g/2,5 ml 1 but. 50 ml 5,83 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Preparat polecany do wspomagającego leczenia lżejszych infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, jak: choroby z przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych. Również zapobiegawczo w nawracających zakażeniach dróg oddechowych, w celu zmniejszenia podatności na infekcje w stanach osłabienia organizmu (np. w okresie jesienno-zimowym) oraz w nawracających infekcjach dolnych dróg moczowych.
Dawkowanie
Dorośli: 3-4x/dobę po 2,5 ml. Młodzież od 12 lat: 1 ml 3x/dobę. Dzieci poniżej 12 lat: ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania. Preparat przyjmować codziennie przez 10 dni. Powtórzenie kuracji po konsultacji z lekarzem. Leczenie najlepiej rozpocząć po pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia.
Przeciwwskazania
Postępujące choroby układowe, jak: gruźlica, leukozy, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, zakażenia wirusem HIV i inne schorzenia autoimmunologiczne. Uczulenie na rośliny z rodziny złożonych (Asteraceae = Compositae). Nie należy podawać preparatu dzieciom w wieku do 7 lat i kobietom w ciąży.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na zawartość alkoholu preparat znacznie przedawkowany może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi , obsługiwania maszyn będących w ruchu, a także sprawność psychoruchową.
Interakcje
Dotychczas nie zaobserwowano interakcji po stosowaniu preparatu. Nie zaleca się jednakże jednoczesnego stosowania z lekami powodującymi uszkodzenie wątroby (sterydami anabolicznymi, amiodaronem, metotreksatem).
Ciąża i laktacja
Ze względu na to, że nie zbadano bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i laktacji, nie zaleca się stosowania soku z jeżówki w tym okresie.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach obserwuje się przypadki nadwrażliwości, charakteryzujące się wysypkami skórnymi, obrzękami twarzy, dusznością, zawrotami głowy, obniżeniem ciśnienia.
Przedawkowanie
Znaczne przedawkowanie może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, przy chorobach umysłowych.
Działanie
Lek pochodzenia roślinnego stymulujący niespecyficznie odpowiedź układu immunologicznego organizmu, podnoszący odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe. Na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzono, że sok z jeżówki purpurowej pobudza aktywność komórek żernych (m.in. makrofagów, granulocytów), które rozpoznają i niszczą czynniki chorobotwórcze. Preparat powoduje też wzrost aktywności makrofagów, zwiększenie wydzielania przez nie interleukiny 1 (IL-1), która pobudza limfocyty do swoistej obrony organizmu. Badania wskazują również, że sok z jeżówki purpurowej zwiększa liczbę leukocytów, komórek śledziony, a także wpływa na inne ogniwa niespecyficznej odpowiedzi immunologicznej, jak procesy rozpoznania czy przetworzenia antygenu. Stymulacja układu immunologicznego i odpowiedź immunologiczna są sprawą indywidualną pacjenta i zależą od jego stanu.
Skład
Sok ze świeżego ziela jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae herbae succus). Preparat zawiera nie mniej niż 0,05% polifenoli w przeliczeniu na kwas chlorogenowy.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.