Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.

Succus Hyperici Phytopharm

Substancje czynne:

Hypericum perforatum

Dostępne dawki:

płyn doust. 2,42 g/2,5 ml 1 fl. 100 ml 7,45 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Preparat stosowany jest tradycyjnie w niestrawności.
Dawkowanie
Dorośli: 3x/dobę po 2,5 ml rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie zaleca się stosowania. Czas stosowania: jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach zaleca się skontaktować z lekarzem.
Uwagi
Produkt w postaci płynu przeznaczony do stosowania doustnego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Nie podawać dzieciom do 6 lat i kobietom w ciąży.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podczas przyjmowania należy unikać ekspozycji na słońce. Ze względu na zawartość alkoholu preparat znacznie przedawkowany może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługiwania maszyn będących w ruchu, a także sprawność psychofizyczną. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami nie powoduje u dorosłego człowieka przekroczenia poziomu fizjologicznego.
Interakcje
Substancje zawarte w wyciągu z dziurawca mogą powodować indukcję enzymów metabolizujących leki (podjednostki cytochromu P450: 1A2, 3A4 i 2C9), co może prowadzić do obniżenia poziomu w osoczu lub osłabienia działania innych leków stosowanych równocześnie z wyciągiem z dziurawca. Działanie takie obserwowano po stosowaniu preparatów dziurawca łącznie z warfaryną, cyklosporyną, teofiliną, digoksyną. Podczas leczenia skojarzonego zakażeń wywołanych wirusem HIV środkami przeciwwirusowymi wyciągi z dziurawca powodują obniżenie stężenia inhibitorów proteaz (np. indinawiru) w osoczu. Nie zaleca się stosowania soku z dziurawca łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny.
Działania niepożądane
Hiperycyna zawarta w preparacie podczas częstego przyjmowania preparatu zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne (UV) i może powodować reakcje fototoksyczne (oparzenia skóry, bóle głowy), zwłaszcza u pacjentów o jasnej karnacji.
Przedawkowanie
Przedawkowanie może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, chorobach umysłowych.
Działanie
Pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczająco, ułatwia wypływ żółci, łagodzi dolegliwości trawienne.
Skład
100 ml preparatu zawiera sok ze świeżego ziela dziurawca (Hyperici succus), stabilizowany etanolem. Preparat zawiera nie mniej niż 0,20% garbników.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.