Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny Ziołowa Tradycja

Substancje czynne:

Prep. złoż.

Dostępne dawki:

syrop 1 but.125 g 4,75 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny Ziołowa Tradycja stosuje się tradycyjnie jako łagodny środek napotny w niewysokiej gorączce występującej w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem, gorączką, bólem gardła.
Dawkowanie
Dzieci w wieku powyżej 3 lat: 2,5 ml syropu 3-4x/dobę. Dorośli, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml syropu 3-4x/dobę. Należy zachować przynajmniej 4 godz. przerwę pomiędzy dawkami. Dzieci. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Czas stosowania. Jeśli po 3 dniach nie nastąpi poprawa lub objawy się utrzymają, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Uwagi
Do opakowania dołączona jest miarka.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na salicylany i inne NLPZ, astma, choroba wrzodowa, ciężkie zaburzenia funkcji nerek i wątroby, zaburzenia krzepnięcia, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Ze względu na zawartość kory wierzby nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu leczniczego. Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, przekroczy 39° C, towarzyszy jej silny ból głowy lub objawy nasila się, należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość etanolu na dawkę (0,3 g/5 ml), odpowiadającą około 3,2 ml wina lub 7,6 ml piwa, produkt może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, chorobą wątroby lub z padaczką, a także dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Lek zawiera 3,9 g sacharozy w 5 ml. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Kora wierzby może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak pochodne kumaryny.
Ciąża i laktacja
Z uwagi na obecność wyciągu z kory wierzby i zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Produkt może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Działania niepożądane
Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych. Dla kwiatów lipy opisano pojedynczy przypadek zawodowego uczulenia kontaktowego. Dla kory wierzby znane są odczyny uczuleniowe takie jak wysypki, pokrzywka, duszność, objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zgaga) o nieznanej częstości występowania.
Przedawkowanie
Nie opisano przypadków przedawkowania.
Działanie
Brak danych.
Skład
100 g syropu zawiera: 10 g wyciągu płynnego (1:1,46) z: Verbascum spp., flos (kwiat dziewanny)/Tilia spp., flos (kwiat lipy)/Salix spp., cortex (kora wierzby)/Sambucus nigra L., flos (kwiat bzu czarnego) (2,5/3,0/1,5/3,0). Ekstrahent: etanol 60 % (V/V). Zawartość etanolu w produkcie nie więcej niż 5,1% (m/m).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.