Alba Thyment Sp. z o.o.

Argol® Essenza Balsamica

Substancje czynne:

Menthol

Dostępne dawki:

płyn do stos. zew. i inhal. 1 op. 8 ml 8,32 100%
płyn do stos. zew. i inhal. 1 op. 50 ml 12,34 100%
płyn do stos. zew. i inhal. 1 op. 100 ml 16,24 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Dla produktu w but. ze szkła brunatnego o zawartości 50 ml, 100 ml, z zakrętką z kroplomierzem. Doustnie: pomocniczo w łagodzeniu objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie w zaburzeniach trawienia i niestrawności. Do sporządzania inhalacji parowej: w nieżytach górnych dróg oddechowych z towarzyszącym katarem. Do płukania jamy ustnej i gardła: w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, bólach gardła, chrypce; pomocniczo w aftach i stanach zapalnych dziąseł. Miejscowo na błony śluzowe jamy ustnej: w pojedynczych, łagodnych zmianach zapalnych i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej np. afty. Miejscowo na skórę: w świądzie i podrażnieniu skóry po ukąszeniach przez owady lub dotknięciu pokrzyw. Miejscowo do nacierania: w bólach głowy o charakterze migrenowym do nacierania skroni i czoła; w przeziębieniach i objawach grypy z towarzyszącym nieżytem górnych dróg oddechowych do nacierania szyi, karku, klatki piersiowej i pleców. Miejscowo do masażu: w bólach stawowo-mięśniowych i dolegliwościach reumatycznych oraz w celu ukrwienia skóry. Dla produktu w but. ze szkła bezbarwnego o zawartości 8 ml z pompką rozpylającą. Miejscowo na błony śluzowe jamy ustnej i gardła: w bólach gardła, doraźnie w podrażnieniu strun głosowych i chrypce; w pojedynczych łagodnych zmianach zapalnych i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej np. afty. Miejscowo na skórę: w świądzie i podrażnieniu skóry po ukąszeniach przez owady lub dotknięciu pokrzyw.
Dawkowanie
Dawkowanie i sposoby stosowania produktu w but. ze szkła brunatnego o zawartościach 50 ml, 75 ml, 100 ml, 200 ml z zakrętką z kroplomierzem. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 rż. Doustnie: pomocniczo w łagodzeniu objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie: 10-15 kropli preparatu na cukrze lub na miodzie, do 3x/dobę; w zaburzeniach trawienia i niestrawności: 10-15 kropli preparatu w 1/2 szklanki wody, do 3x/dobę. Do sporządzania inhalacji parowej: w nieżytach górnych dróg oddechowych z towarzyszącym katarem: 1/2-1 łyżeczki preparatu (2,5-5 ml) na filiżankę (150-200 ml) gorącej wody, wykonywać inhalację wdychając opary do ochłodzenia roztworu (do 3x/dobę). Do płukania jamy ustnej i gardła: w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, w bólach gardła, chrypce, pomocniczo w aftach i stanach zapalnych dziąseł: 1/2 łyżeczki preparatu (ok. 2,5 ml) w 1/2 szklanki letniej wody, płukać do 3x/dobę; zapobiegawczo: 5-7 kropli preparatu w 1/3 szklanki letniej wody, do 2x/dobę. Miejscowo na błony śluzowe jamy ustnej: w pojedynczych, łagodnych zmianach zapalnych i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej np. afty: nanosić kilka kropli preparatu przy pomocy patyczków higienicznych. Miejscowo na skórę: w świądzie i podrażnieniu skóry po ukąszeniach przez owady lub dotknięciu pokrzyw: nanosić na wacie kilka kropli preparatu. Miejscowo do nacierania: w bólach głowy o charakterze migrenowym do nacierania skroni i czoła: (wcierać kilka kropli preparatu w skronie i czoło); w przeziębieniach i objawach grypy z towarzyszącym nieżytem górnych dróg oddechowych do nacierania szyi, karku, klatki piersiowej i pleców: (wcierać 10-15 kropli preparatu w szyję, kark, klatkę piersiową i plecy). Miejscowo do masażu: w bólach stawowo-mięśniowych i dolegliwościach reumatycznych oraz w celu ukrwienia skóry: wmasować w skórę od kilku kropli do 1/2 łyżki stołowej preparatu w zależności od masowanej powierzchni aż do uzyskania rozgrzania. Okryć ciepło. Dawkowanie i sposoby stosowania produktu w but. ze szkła bezbarwnego o zawartościach 8 ml z pompką rozpylającą. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 rż. Miejscowo na błony śluzowe jamy ustnej i gardła: w bólach gardła, doraźnie w podrażnieniu strun głosowych i chrypce, w pojedynczych łagodnych zmianach zapalnych i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej np. afty: spryskać gardło i jamę ustną naciskając silnie główkę pompki rozpylającej, do 3x/dobę. Miejscowo na skórę: w świądzie i podrażnieniu skóry po ukąszeniach przez owady lub dotknięciu pokrzyw: spryskać skórę naciskając silnie główkę pompki rozpylającej, wmasować w skórę.
Przeciwwskazania
Dla produktu w but. ze szkła brunatnego o zawartości 50 ml, 100 ml, z zakrętką z kroplomierzem: preparat nie powinien być stosowany w osobniczej nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu. Nie stosować na oparzenia, otwarte rany i ostre stany zapalne skóry. Dla produktu w but. ze szkła bezbarwnego o zawartości 8 ml z pompką rozpylającą: preparat nie powinien być stosowany w osobniczej nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu. Nie stosować na oparzenia, otwarte rany i ostre stany zapalne skóry. Nie stosować na błony śluzowe u pacjentów ze zdiagnozowanymi stanami zanikowymi błony śluzowej jamy ustnej.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Dla produktu w but. ze szkła brunatnego o zawartości 50 ml,100 ml z zakrętką z kroplomierzem: nie stosować leku na śluzówkę nosa. Nie stosować leku w okolicy oka. W przypadku dostania się preparatu do oka należy przemyć oko wodą. Ze względu na brak danych i zawartość etanolu nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 rż. Lek zawiera 60% etanolu (alkoholu). W zalecanej doustnej dawce leku w ilości 10-15 kropli znajduje się średnio 0,37 g alkoholu etylowego, co jest równoważne 5,8-8,7 ml piwa (5% v/v) lub 2,4-3,6 ml wina (12% v/v) na dawkę. Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się doustnego stosowania u osób z chorobami wątroby (kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ciężkie uszkodzenia wątroby), z wrzodami żołądka i dwunastnicy, u osób z padaczką oraz u osób uzależnionych od alkoholu. Dla produktu w but. ze szkła bezbarwnego o zawartości 8 ml z pompką rozpylającą: nie stosować leku na śluzówkę nosa. Nie stosować leku w okolicy oka. W przypadku dostania się preparatu do oka należy przemyć oko wodą. Ze względu na brak danych i zawartość etanolu nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 rż. Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg/dawkę. Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Ze względu na zawartość alkoholu etylowego po stosowaniu doustnym leku nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Interakcje
Brak danych o interakcjach z innymi lekami i innych rodzajach interakcji.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak danych klinicznych nie zaleca się doustnego stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych dotyczących stosowania zewnętrznego u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane
Produkt może powodować działania niepożądane, np. spowodowane nadwrażliwością na mentol lub olejki eteryczne. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania leku. Przedawkowanie leku przy zastosowaniu doustnym może wpłynąć na zdolność kierowania pojazdami, ze względu na przedawkowanie alkoholu etylowego.
Działanie
Stosowanie produktu opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. W badaniach aktywności przeciwdrobnoustrojowej, przeprowadzonych w warunkach in vitro stwierdzono działania bakteriobójcze i grzybobójcze leku wobec najczęstszych patogenów górnych dróg oddechowych, gardła, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. W badaniach wykazano także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne produktu leczniczego.
Skład
Skład płynu w przeliczeniu na 100 g: 1,500 g mentolu, 0,340 g olejku melisy lekarskiej, 0,465 g olejku cynamonowca chińskiego, 0,290 g olejku goździkowego, 0,290 g olejku cytrynowego, 0,260 g olejku osnówki muszkatołowca, 0,240 g olejku tymianku pospolitego, 0,240 g olejku kolendry siewnej, 0,375 g olejku miętowego. Płyn zawiera 57-63% etanolu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.