Synteza Sp. z o.o.

Esputicon

Substancje czynne:

Dimethicone

Dostępne dawki:

krople doustne 980 mg/g 1 op. 5 g 37,90 100%
kaps. 50 mg 100 szt. 31,20 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Opis:

Wskazania
Wzdęcia, nadmierna ilość gazów w jelitach oraz w przygotowaniach pacjenta do niektórych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych.
Dawkowanie
Kapsułki. 4x/dobę po 1 kaps. po posiłkach i przed snem, w razie potrzeby 3x/dobę po 2 kaps. Przygotowanie do ultrasonografii lub diagnozy radiologicznej: na 2 dni przed badaniem 4x/dobę po 1 kaps., a w dniu badania 2 kaps na czczo. Preparat nie zawiera cukru i może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Dzieci. Zgodnie z zaleceniami lekarza. Krople. Dorośli: 4x/dobę po 2 krople, po posiłkach i przed snem; w razie potrzeby 3x/dobę po 5 kropli. Przygotowanie do badań rentgenowskich i ultrasonograficznych: na 2 dni przed badaniem 4x/dobę po 2 krople; w dniu badania 5 kropli na czczo. Dzieci. Małe dzieci i niemowlęta w wieku od 1 m-ca: we wzdęciach brzucha 1 do 2 kropli 2x/dobę.
Uwagi
Krople. Produkt leczniczy można podawać wkroplony na cukier, do soku lub do innego płynu. Jest bez zapachu i smaku, można go dodawać do pokarmu dziecka. Preparat nie zawiera cukru, dlatego może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Przed użyciem należy kilka razy silnie wstrząsnąć butelką.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Brak specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności dotyczących stosowania. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Dotychczas nie stwierdzono.
Ciąża i laktacja
Nie stwierdzono niepożądanego działania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Nie stwierdzono.
Przedawkowanie
Produkt leczniczy jest nietoksyczny przy podaniu doustnym.
Działanie
Dimetykon jest związkiem o małym napięciu powierzchniowym, który zmienia napięcie powierzchniowe baniek gazów w przewodzie pokarmowym. Powoduje rozdrobnienie większych baniek gazów na małe pęcherzyki, które łatwiej się wchłaniają. Podany doustnie łagodzi wzdęcia i usuwa nadmiar gazów z przewodu pokarmowego.
Skład
1 kaps. zawiera 50 mg dimetikonu. 1 g kropli zawiera 980 mg dimetikonu (1 kropla zawiera 20 mg dimetikonu).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.