Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.

Tussi Drill

Dostępne dawki:

syrop 5 mg/5 ml 1 but. 150 ml 15,39 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.

Opis:

Wskazania
Doraźnie w ostrym, suchym kaszlu.
Dawkowanie
Lek przeznaczony dla dzieci >6 lat. Maks. dawka jednorazowa bromowodorku dekstrometorfanu u dzieci wynosi 0,25 mg/kg mc. Dawkę tę można podać nie więcej niż 4x/dobę w odstępach nie krótszych niż 6 h, np. dla dziecka o mc. 20 kg 1 łyżeczka miarowa 4x/dobę. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Nie należy przekraczać dawki dobowej wynoszącej 1 mg/kg mc. Leczenie objawowe powinno być krótkotrwałe (do 5 dni). 1 łyżeczka miarowa zawiera 5 ml syropu (5 mg bromowodorku dekstrometorfanu). Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu leczniczego. Stosowanie produktu należy ograniczyć tylko do doraźnego leczenia ostrego, suchego kaszlu. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Niewydolność oddechowa i ryzyko jej wystąpienia. Kaszel astmatyczny (jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych z rozszerzającymi oskrzela jest nieuzasadnione). Leczenie inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia: wysokiej gorączki, pobudliwości, zapaści krążeniowej). Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Okres karmienia piersią.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Kaszel wilgotny jest ważnym elementem systemu obronnego oskrzeli i płuc, a więc nie należy go tłumić. Przed zaleceniem leczenia przeciwkaszlowego należy stwierdzić powód kaszlu, który wymaga leczenia przyczynowego, zwłaszcza w przypadkach astmy, rozstrzeni oskrzeli, niewydolności lewokomorowej (niezależnie od pochodzenia), zatorowości wewnątrzoskrzelowej czy płucnej, raka, wysięków płucnych i opłucnowych. Jeśli kaszel jest oporny na normalnie dawkowany środek przeciwkaszlowy, nie należy zwiększać dawek, lecz powtórnie ocenić sytuację kliniczną. Nie jest racjonalne kojarzenie stosowania leków wykrztuśnych lub o działaniu mukolitycznym z preparatami przeciwkaszlowymi. Podczas leczenia należy unikać podawania preparatów zawierających alkohol. W przypadku niewydolności wątroby należy początkowo zmniejszyć dawki o połowę; w miarę potrzeb i tolerancji pacjenta dawkę tę można następnie zwiększyć. Ze względu na obecność maltitolu, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Istnieje ryzyko wystąpienia senności i zawrotów głowy związanych ze stosowaniem preparatu. Osoby kierujące pojazdami lub obsługujące maszyny powinny być tego świadome. Również rodzice stosujący lek u swoich dzieci powinni pamiętać, że obniża on sprawność psychomotoryczną i niekiedy powoduje senność oraz zawroty głowy.
Interakcje
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO. Nie zaleca się równoczesnego stosowania leku z alkoholem, gdyż uspokajające działanie ośrodkowe leku przeciwkaszlowego nasila się pod wpływem alkoholu. W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi preparatami działającymi hamująco na OUN (anksjolityki, neuroleptyki, leki nasenne, przeciwdepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe starszej generacji) należy brać pod uwagę możliwość nasilenia tego działania, co może mieć wpływ na sprawność psychofizyczną.
Ciąża i laktacja
Dane dotyczące działania teratogennego preparatu u zwierząt nie są dostępne. W praktyce klinicznej, rezultaty badań epidemiologicznych przeprowadzonych na ograniczonej populacji kobiet pokazują, że należy wykluczyć działanie dekstromorfanu deformujące płód. Jednakże duże dawki dekstromorfanu podane pod koniec ciąży mogą wywołać hamowanie czynności oddechowej u noworodka. Długotrwałe stosowanie dekstrometorfanu przez kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, bez względu na dawkę, może powodować powstanie zespołu odstawiennego u noworodków. W konsekwencji zasadność każdorazowego użycia dekstromorfanu w czasie ciąży musi być przeanalizowana. Dekstromorfan jest wydzielany w mleku matki i z tego względu nie można leczyć tym preparatem kobiet karmiących. Opisano kilka przypadków obniżenia ciśnienia i zatrzymania oddychania u niemowląt w następstwie przyjęcia przez ich karmiące matki preparatów przeciwkaszlowych o działaniu ośrodkowym w dawkach większych niż terapeutyczne.
Działania niepożądane
Możliwe jest występowanie senności, zawrotów głowy, zaparć, nudności, wymiotów, reakcji alergicznych (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli).
Przedawkowanie
Objawy (występujące zwłaszcza przy podaniu łącznie z lekami przeciwhistaminowymi): nudności, wymioty, zawroty głowy, pobudzenie, dezorientacja, senność, wykwity skórne typu pokrzywki, nieostre widzenie i oczopląs. Przy znacznym przedawkowaniu można zaobserwować śpiączkę, depresję oddechową i drgawki. Leczenie polega na płukaniu żołądka, zaś w wypadku zahamowania czynności ośrodka oddechowego należy podać nalokson i zastosować wspomaganie oddychania. W przypadku drgawek należy zastosować benzodiazepiny dożylnie u dorosłych i u młodzieży, zaś u dzieci doodbytniczo.
Działanie
Preparat zawiera substancję dekstrometorfan (pochodną morfiny), która hamuje odruch kaszlowy poprzez działanie ośrodkowe. W dawkach terapeutycznych bromowodorek dekstromorfanu nie działa hamująco na czynność ośrodka oddechowego, nie powoduje przyzwyczajenia lub powstania nałogu.
Skład
5 ml (1 miarka) syropu zawiera 5 mg dekstrometorfanu bromowodorku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.