Sanofi Pasteur Sp. z o.o.

Typhim Vi

Substancje czynne:

Typhoid vaccine

Dostępne dawki:

inj. dom./podsk. [roztw.] 0,025 mg/0,5 ml 1 amp.-strzyk. 0,5 ml 230,00 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Zapobieganie durowi brzusznemu u osób dorosłych i dzieci powyżej 2 rż., udających się w rejony endemiczne oraz u osób, które nie mogą mieć podanej szczepionki pełnokomórkowej.
Dawkowanie
Szczepionka jest przeznaczona dla dorosłych, młodzieży i dzieci po ukończeniu 2 lat. Uodpornienie uzyskuje się po jednorazowym podaniu 1 dawki szczepionki. Szczepienie należy powtarzać co 3 lata, jeśli osoba jest nadal narażona na zakażenie. Schemat szczepienia jest taki sam u osób dorosłych, młodzieży jak i u dzieci.
Uwagi
Podawać domięśniowo lub podskórnie.
Przeciwwskazania
Znana nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Szczepionka nie może być podana donaczyniowo. Należy upewnić się, że igła nie tkwi w naczyniu krwionośnym. Szczepionka zapewnia ochronę przed zakażeniem wywołanym przez Salmonella typhi, jednak nie chroni przed zakażeniami wywoływanymi przez Salmonella paratyphi A lub B. Szczepionka nie jest wskazana dla dzieci poniżej drugiego roku życia, ponieważ odpowiedź immunologiczna może być niewystarczająca. Należy przełożyć podanie szczepionki w przypadku gorączki, ostrej infekcji lub postępującej choroby przewlekłej. Omdlenie (zasłabnięcie) może wystąpić po, lub nawet przed jakimkolwiek szczepieniem, zwłaszcza u młodzieży jako psychogenna odpowiedź na ukłucie igłą. Może mu towarzyszyć kilka objawów neurologicznych, takich jak przemijające zaburzenia widzenia, parestezje oraz toniczno-kloniczne ruchy kończyn podczas odzyskiwania przytomności. Ważne jest aby wdrożyć procedury zapobiegające zranieniu w wyniku omdleń. Nie przeprowadzono badań nad wpływem preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Szczepionka może być podawana jednocześnie (ale w oddzielne miejsca) ze szczepionkami przeciw: żółtej gorączce, błonicy, tężcowi, polio, wściekliźnie, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych wywoływanym przez Neisseria meningitidis A lub C oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Ciąża i laktacja
Nie przeprowadzono badań wpływu szczepionki na reprodukcję u zwierząt. Dane dotyczące stosowania szczepionki u kobiet w ciąży są ograniczone. Dlatego nie zaleca się stosowania szczepionki w okresie ciąży. Powinna być podawana tylko w razie konieczności po rozważeniu ryzyka i korzyści. Szczepionka może być podawana w czasie laktacji.
Działania niepożądane
W kontrolowanych badaniach klinicznych preparat, jako pojedyncze wstrzyknięcie lub jako drugie wstrzyknięcie otrzymało więcej niż 10 000 osób. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po podaniu preparatu były łagodne reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Zwykle pojawiały się w ciągu 48 h po szczepieniu i ustępowały w ciągu 2 dni. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (bardzo często) ból w miejscu podania, stwardnienie w miejscu podania, zaczerwienienie w miejscu podania; (często) gorączka. Dane po wprowadzeniu do obrotu. Po wprowadzeniu preparatu do obrotu, zostały zgłoszone (w ramach zgłoszeń spontanicznych) następujące dodatkowe działania niepożądane. Te działania były zgłaszane bardzo rzadko, jednakże dokładna częstość występowania nie może być precyzyjnie obliczona. Zaburzenia układu immunologicznego: reakcja anafilaktoidalna, choroba posurowicza. Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, omdlenie wazowagalne w odpowiedzi na wstrzyknięcie. Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, ból brzucha. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: reakcje typu alergicznego takie jak swędzenie, wysypka, pokrzywka. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: ból stawów, ból mięśni. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: zmęczenie, złe samopoczucie.
Przedawkowanie
Nie dotyczy.
Działanie
Szczepionka jest przygotowana z oczyszczonego polisacharydu otoczkowego (Vi) Salmonella typhi. Odporność pojawia się po około 2-3 tyg. po szczepieniu i utrzymuje się co najmniej 3 lata. W badaniach klinicznych przeprowadzonych w wysoce endemicznych okolicach (Nepal i Południowa Afryka), ochronny poziom przeciwciał przeciwko durowi brzusznemu, po podaniu jednej dawki szczepionki stwierdzono odpowiednio u 77% i 55% szczepionych. W krajach uprzemysłowionych, serokonwersja jest uzyskiwana u ponad 90% osób po jednorazowym podaniu szczepionki.
Skład
1 dawka szczepionki 0,5 ml: zawiera 25 µg oczyszczonego polisacharydu otoczkowego (Vi) Salmonella typhi (szczep Ty2).

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.