Merck Sp. z o.o.

Campral®

Substancje czynne:

Acamprosate

Dostępne dawki:

tabl. powl. dojelitowe 333 mg 84 szt. X 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Akamprozat jest wskazany w leczeniu podtrzymującym abstynencję alkoholową u osób uzależnionych od alkoholu z jednocześnie prowadzoną psychoterapią.
Dawkowanie
Dorośli w wieku 18-65 lat: pacjentom o mc. 60 kg lub większej podaje się po 2 tabl. 3x/dobę podczas posiłków (rano, w południe i przed snem). Pacjentom o mc. poniżej 60 kg podaje się 4 tabl. w trzech podzielonych dawkach podczas posiłków (2 tabl. rano, 1 tabl. w południe i 1 tabl. przed snem). W przypadku prawidłowo działającego układu pokarmowego zaleca się podawanie leku pomiędzy posiłkami. Podawanie leku jednocześnie z posiłkiem zmniejsza biodostępność leku. Zalecany czas trwania leczenia wynosi 1 rok. Leczenie akamprozatem należy rozpoczynać jak najwcześniej po odstawieniu alkoholu. Sporadyczny epizod wypicia alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania leczenia.
Przeciwwskazania
Stwierdzona nadwrażliwość na akamprozat lub którykolwiek inny składnik preparatu; okres ciąży i karmienia piersią; niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy >120 µmol/1); ciężka niewydolność wątroby (stopień C wg Child-Pough).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Akamprozat nie jest lekiem z wyboru w fazie odtruwania. Nie zapobiega szkodliwemu działaniu alkoholu w przypadku nadużywania. Nadużywanie alkoholu niweczy korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania akamprozatu. Leczenie należy rozpoczynać po zakończeniu fazy odtruwania i wprowadzeniu pacjenta w fazę abstynencji. Pacjenci z alkoholizmem leczeni akamprozatem często cierpią na zaburzenia psychiczne (głównie depresję). Pacjentów tych należy regularnie obserwować.
Interakcje
Równoczesne przyjmowanie alkoholu i akamprozatu nie wpływa ani na farmakokinetykę alkoholu, ani akamprozatu. Podawanie akamprozatu wraz z pożywieniem zmniejsza biodostępność leku w porównaniu z jego podawaniem na czczo. Akamprozat nie wpływa na farmakokinetykę diazepamu, imipraminy i disulfiramu. Brak informacji o jednoczesnym podawaniu akamprozatu i leków moczopędnych.
Ciąża i laktacja
Jakkolwiek badania na zwierzętach nie potwierdziły występowania działania embriotoksycznego ani działania teratogennego, bezpieczeństwo stosowania akamprozatu u kobiet w okresie ciąży nie zostało ustalone. Akamprozatu nie powinno się stosować w okresie ciąży. Akamprozatu nie powinno się stosować u kobiet w okresie karmienia piersią ze względu na brak badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania leku. Akamprozat jest wydzielany z mlekiem u karmiących zwierząt.
Działania niepożądane
Działania niepożądane związane ze stosowaniem akamprozatu są zwykle łagodne i przemijające. Przede wszystkim są to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego lub zmiany dermatologiczne. Najczęściej występujące działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego to: biegunka, rzadziej nudności, wymioty i bóle brzucha. Głównym objawem dermatologicznym jest świąd. Sporadycznie występuje wysypka plamkowo-grudkowa. Rzadko donoszono o pęcherzach na skórze. Doniesienia o zmianach libido, impotencji, oziębłości płciowej i zaburzeniach psychicznych, głównie depresji, dotyczyły w równym stopniu pacjentów przyjmujących akamprozat i pacjentów otrzymujących placebo.
Przedawkowanie
Ostre przedawkowanie akamprozatu jest zwykle nieszkodliwe, w zgłoszonych przypadkach jedynym objawem, który można powiązać z przedawkowaniem, jest biegunka. Dotychczas zgłoszono pięć przypadków przedawkowania związanego z leczeniem akamprozatem, w tym jeden przypadek przyjęcia przez pacjenta 43 g akamprozatu. Po zabiegu płukania żołądka przebieg u wszystkich pacjentów był niepowikłany. Biegunkę zaobserwowano w dwóch przypadkach. Nie zaobserwowano hiperkalcemii. W przypadku wystąpienia hiperkalcemii należy zastosować postępowanie lecznicze jak w ostrej hiperkalcemii.
Działanie
Akamprozat (acetylohomotaurynian wapnia) ma budowę chemiczną podobną do budowy aminokwasowych neuroprzekaźników takich jak tauryna czy kwas γ-aminomasłowy (GABA), zawiera grupę acetylową, co umożliwia przenikanie przez barierę krew-mózg. Wykazano, że akamprozat stymuluje neurotransmisję GABA-ergicznych inhibitorów oraz działa antagonistycznie w stosunku do aminokwasów działających pobudzająco, szczególnie kwasu glutaminowego. Badania przeprowadzone na zwierzętach (szczury) wykazały, że akamprozat wpływa na uzależnienie od alkoholu, zmniejszając spożycie alkoholu i nie zaburzając spożycia pokarmów oraz płynów.
Skład
1 tabl. powl. dojelitowa zawiera 333 mg akamprozatu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.