Opis:
Lek stosuje się w leczeniu: oparzeń termicznych I i II stopnia; oparzeń chemicznych; odmrożeń; trudno gojących się ran (np. pooperacyjnych); odleżyn; zmian troficznych skóry (towarzyszących np. żylakowatemu zapaleniu podudzi); zropienia drobnych ran; niewielkich wykwitów zapalnych o charakterze grudek i krost; ropni towarzyszących zadrom i opiłkom wbitym w skórę.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. W pierwszych dniach kuracji, produkt nanosić na powierzchnię rany co 2-3 h. W kolejnych dniach leczenia preparat stosować 3x/dobę. W przypadku towarzyszącej wydzielinie ropnej, dodatkowo 2x/dobę przemywać 0,1% roztw. manganianu (VII) potasu. Nie stosować w opatrunkach zamkniętych (okluzyjnych). Przy oparzeniach większych niż 2% powierzchni ciała, należy nałożyć preparat na oparzoną skórę i zgłosić się do lekarza. Czas stosowania. Produkt należy stosować przez okres nie dłuższy niż 7 dni. W przypadku braku poprawy należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie produktu leczniczego nie powinno zastępować odpowiedniego leczenia ogólnoustrojowego i/lub chirurgicznego szczególnie w przypadku głębokiego zakażenia skóry i tkanki podskórnej. Dzieci. Dopuszcza się stosowanie produktu u dzieci poniżej 12 lat, wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Jeśli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły reakcje uczuleniowe na którykolwiek składnik preparatu, w szczególności na propolis (kit pszczeli).
Produkt może powodować występowanie reakcji nadwrażliwości, w tym wysypkę wokół rany oparzeniowej, obrzęk rany oparzeniowej i jej okolic, ostre kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywkę kontaktową, rumień, oraz reakcję anafilaktyczną. Ta ostatnia może przyjmować formę od uogólnionego świądu, obrzęku ust i twarzy, nadmiernej potliwości, ucisku w klatce piersiowej do niedociśnienia, utraty przytomności, bezdechu i zatrzymania krążenia. Osoby z nadwrażliwością na neomycynę mogą również wykazywać nadwrażliwość na zawartą w produkcie bacytracynę. Z kolei u osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele), może wystąpić również nadwrażliwość na propolis zawarty w produkcie. Należy unikać stosowania produktu u osób z atopowym zapaleniem skóry. W przypadku wystąpienia objawów reakcji uczuleniowych, należy zaprzestać stosowania produktu leczniczego i skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować produktu na rozległe rany ani w dużych dawkach ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego bacytracyny. Podczas długotrwałego stosowania może wystąpić nadkażenie opornymi drobnoustrojami, zwłaszcza grzybami. W takim przypadku należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Produkt należy stosować ostrożnie u osób z zaburzoną funkcja nerek oraz u osób stosujących jednocześnie inne leki, które mają działanie nefrotoksyczne. Nie należy podawać produktu, jeśli istnieje ryzyko niekontrolowanego wchłaniania do krwi (np. podczas stosowania na duże powierzchnie skóry lub rany), gdyż istnieje ryzyko blokady nerwowo-mięśniowej. Chronić oczy przed kontaktem z produktem. W przypadku stosowania na skórę twarzy należy nie dopuścić by produkt dostał się do oka, gdyż spowoduje to podrażnienie spojówek oka objawiające się pieczeniem. W przypadku dostania się preparatu do oka należy je przemyć czystą wodą, najlepiej przegotowaną i ostudzoną. Produkt przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 12 lat ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania bacytracyny do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego. Dopuszcza się stosowanie produktu u dzieci poniżej 12 lat, wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lek zawiera lanolinę i może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Produkt nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podczas jednoczesnego stosowania leków działających nefrotoksycznie (np. antybiotyków aminoglikozydowych) wchłonięcie produktu do krwi może spowodować nasilenie działania nefrotoksycznego. Jednoczesne stosowanie produktu oraz leków do znieczulenia ogólnego lub zwiotczających mięśnie, może nasilić blokadę nerwowo-mięśniową.
U kobiet w ciąży i karmiących piersią należy uwzględnić możliwość wchłaniania produktu do krwi. W tym, należy mieć na uwadze, że wit. A znajdująca się w produkcie, w dużych dawkach, ma działanie teratogenne. Nie należy stosować produktu w stanach zapalnych brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.
Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi substancji czynnych produktu są miejscowe reakcje nadwrażliwości. Do objawów mogą należeć: świąd, wysypka wokół rany oparzeniowej, obrzęk rany oparzeniowej i jej okolic. W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (nieznana) nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub grzybów. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) utrata przytomności, blokada nerwowo-mięśniowa. Zaburzenia serca: (nieznana) zatrzymanie krążenia. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana) niedociśnienie. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (nieznana) bezdech. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) obrzęk ust. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) ostre kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka kontaktowa, nadmierna potliwość, rumień, świąd, uogólniony świąd. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (nieznana) toksyczne działanie na nerki. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (nieznana) ucisk w klatce piersiowej, obrzęk twarzy, obrzęk w miejscu podania, wysypka w miejscu podania.
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Jeśli produkt jest stosowany w dużych dawkach na duże powierzchnie skóry, rany lub na uszkodzoną skórę, wchłanianie substancji czynnych do krwi zwiększa ryzyko działania nefrotoksycznego.
Lek jest połączeniem substancji pochodzenia naturalnego, antybiotyku o szerokim zakresie działania i wit. A. Skojarzone działanie substancji biologicznie czynnych zawartych w wyciągu propolisu, kwiatu nagietka i bacytracyny decyduje o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych preparatu. Lek działa odkażająco, przyczynia się do szybszego oczyszczania ran z produktów przemiany materii i elementów martwiczych. Wit. A przyśpiesza procesy odnowy uszkodzonej tkanki.
Właściwości farmakodynamiczne są wypadkową 4 czynnych składników tj. antybiotyku, wyciągu z propolisu, wyciągu z nagietka oraz wit. A. Bacytracyna jest antybiotykiem z grupy polipeptydowej. Wykazuje głównie działanie w stosunku do bakterii gramdodatnich i niektórych bakterii gramujemnych. Działanie produktu skierowane jest na 1 narząd - tj. skórę. Główne działanie preparatu polega na hamowaniu procesów zapalnych, dzięki aktywności antybiotyku bacytracyny, oraz: flawonoidów (galangina i pinocembryna), politerpenów, steroli, sterydów oraz kwasów terpenowych. Również propolis ma działanie przeciwgrzybiczne - głownie przeciwdrożdżakowe, co ma korzystny wpływ na leczenie długotrwałych ran np. oparzeniowych, odleżynowych, przewlekłych owrzodzeń podudzi. Główne czynniki działania wyciągu z nagietka stanowią flawonoidy. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przyśpieszają procesy gojenia rany pooparzeniowej. Wit. A wspomaga proces odnowy uszkodzonej tkanki. Produkt leczniczy reguluje procesy fibrogenezy poprzez wspomaganie tworzenia włókien fibrynowych o długości zbliżonej do fizjologicznych. Normuje również biosyntezę kolagenu, przez co przyczynia się do zapobiegania tworzeniu się blizn.
100 g preparatu zawiera: 9 g standaryzowanego wyciągu z kwiatów nagietka, 3 g standaryzowanego wyciągu z propolisu (100%), 1 g bacytracyny, 0,03 g wit. A.