Bausch Health

Naproxen EMO

Substancje czynne:

Naproxen

Dostępne dawki:

żel 100 mg/g 1 tuba 55 g 7,88 100%
żel 100 mg/g 1 tuba 100 g 17,50 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Sól
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.

Opis:

Wskazania
Ból mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania itp.), zwyrodnienia stawów.
Dawkowanie
Produkt należy stosować miejscowo na skórę 4-5x/dobę w odstępach kilkugodzinnych. Dawka zależy od powierzchni objętej schorzeniem, najczęściej należy użyć pasek żelu o długości ok. 4 cm. Dzieci i młodzież. Produktu nie należy stosować u dzieci w wieku 0-3 lat. Czas trwania leczenia. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tyg.(najczęściej do 4 tyg.). Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią lub nasilą się po tyg. stosowania produktu leczniczego, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Uwagi
Miejsca nałożenia preparatu nie należy przykrywać opatrunkami takimi jak bandaże czy plastry. Po zastosowaniu żelu umyć ręce. W razie przedostania się leku do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć obficie spłukując wodą. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium). W przypadku wystąpienia duszności i zmian skórnych, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować preparatu w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na jedną z zawartych w preparacie substancji lub inne leki o zbliżonym działaniu (kwas acetylosalicynowy, inne NLPZ), od szóstego miesiąca ciąży i w okresie karmienia piersią, w przypadku uszkodzeń skóry lub otwartych ran.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat, gdy występują reakcje alergiczne podczas stosowania innych NLPZ; występuje niewydolność krążenia, zaburzenia czynności nerek lub wątroby; lek podawany jest długotrwale i na dużą powierzchnię skóry. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 3 lat.
Interakcje
Preparat może być stosowany z innymi postaciami farmaceutycznymi naproksenu (tabl., czopki itp.).
Ciąża i laktacja
Ze względu na niewystarczającą ilość danych klinicznych, nie należy stosować preparatu od szóstego miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, świąd), które ustępuje po odstawieniu leku. W przypadku, gdy lek stosowany jest na duże powierzchnie skóry przez dłuższy okres, nie można wykluczyć wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych np. nudności, biegunka, senność, bóle głowy.
Działanie
Sól sodowa naproksenu należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat w postaci żelu dobrze się wchłania, a substancja czynna przenika przez skórę do miejsca objętego schorzeniem, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W rezultacie następuje zmniejszenie bólu i obrzęku oraz powrót sprawności ruchowej. Preparat wywołuje na skórze przyjemne uczucie chłodu i nie brudzi odzieży.
Skład
1 g żelu zawiera 12 mg lub 100 mg soli sodowej naproksenu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.