Tactica Pharmaceuticals

Verhist

Dostępne dawki:

tabl. 24 mg 60 szt. 31,40 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Betahistyna wskazana jest w leczeniu choroby Meniere'a, który może objawiać się zawrotami głowy,dzwonieniem w uszach,niedosłuchem i nudnościami.
Dawkowanie
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku). 12-24 mg 2x/dobę razem z posiłkiem. Dawkowanie można dostosować do potrzeb indywidualnego pacjenta. Poprawę można niekiedy zaobserwować dopiero po kilku tyg. leczenia. Dzieci i młodzież. Nie zaleca się stosowania tabl. betahistyny u dzieci i młodzieży <18 lat z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Betahistyna jest przeciwwskazana u pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy (phaeochromocytoma). Betahistyna jest syntetycznym analogiem histaminy, dlatego może prowadzić do uwolnienia amin katecholowych z guza wywołując ciężkie nadciśnienie tętnicze.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z wrzodem trawiennym aktualnie lub owrzodzeniem trawiennym w wywiadzie, ponieważ u pacjentów leczonych betahistyną obserwowano niekiedy dyspepsję. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową. Zaleca się zachowanie ostrożności zalecając stosowanie betahistyny pacjentom z pokrzywką, wysypkami skórnymi lub alergicznym nieżytem nosa, ponieważ może dojść do zaostrzenia tych objawów. Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Rzadko opisywano występowanie senności związanej ze stosowaniem betahistyny. Pacjenci, u których występują te objawy powinni być poinformowani o konieczności unikania czynności wymagających koncentracji, takich jak prowadzenie pojazdów mechanicznych lub obsługa urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Nie udowodniono występowania niebezpiecznych interakcji. Opisano przypadek interakcji z etanolem i związkiem zawierającym pirymetaminę z dapsonem oraz nasilenia działania betahistyny przez salbutamol. Betahistyna jest analogiem histaminy, dlatego teoretycznie możliwa jest interakcja z lekami przeciwhistaminowymi, choć nigdy ich nie opisano.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Betahistyna przenika do mleka kobiecego w stężeniu podobnym do osoczowego. Toksyczne działania betahistyny na noworodki w takich stężeniach jest nieznane. Z tego powodu należy unikać stosowania betahistyny u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
.Zaburzenia układu odpornościowego: (bardzo rzadko) wysypki skórne i świąd. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznane) ból głowy, niekiedy senność. Zaburzenia przewodu pokarmowego: (rzadkie) podrażnienie przewodu pokarmowego,nudności i dyspepsja.
Przedawkowanie
Objawami przedawkowania betahistyny są nudności, wymioty, niestrawność, ataksja i drgawki podczas stosowania dużych dawek. Brak swoistej odtrutki. Zaleca się płukanie żołądka i leczenie objawowe.
Działanie
Działa agonistycznie na receptor histaminowy H1 w obrębie obwodowych naczyń krwionośnych u człowieka, w min. stopniu wpływa na wydzielanie kwasu solnego w żołądku (reakcja wywołana za pośrednictwem receptora H2). Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do modyfikowania krążenia w obrębie ucha wewnętrznego lub z bezpośredniego działania na neurony jądra przedsionkowego.
Skład
1 tabl. zawiera 24 mg betahistyny dichlorowodorku.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.