Farmina Sp. z o.o.

Mentholaxin

Dostępne dawki:

płyn doust. 1 op. 125 g 10,00 100%

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Opis:

Wskazania
Lek przeczyszczający stosowany w zaparciach.
Dawkowanie
1-3 łyżki stołowe na noc lub rano na czczo. Działanie przeczyszczające występuje po kilku godz. od zastosowania. Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania doraźnego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Ból brzucha o nieustalonej przyczynie. Ostre stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, np. zapalenie wyrostka robaczkowego.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy mniejszej, u dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Produkt nie wpływa na sprawność psychofizyczną.
Interakcje
Produkt leczniczy zaburza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz może mieć wpływ na wchłanianie równocześnie przyjmowanych leków doustnych. Należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjmowanymi lekami.
Ciąża i laktacja
Brak badań na temat bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Produkt leczniczy należy ostrożnie stosować w tych grupach pacjentów.
Działania niepożądane
Produkt leczniczy może powodować działania niepożądane. Parafina ciekła w niewielkim stopniu ulega wchłanianiu z przewodu pokarmowego i jest deponowana w węzłach chłonnych, co przy dłuższym stosowaniu może skutkować zmianami zapalnymi i rozplemowymi. Przewlekłe stosowanie produktu leczniczego może doprowadzić do zmniejszenia wrażliwości bańki odbytniczej i zaparć a także do niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nadużywanie produktu leczniczego może doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania leku może dojść do wyciekania parafiny z odbytu oraz nadmiernego efektu przeczyszczającego.
Działanie
Parafina ciekła wchodząca w skład produktu leczniczego jest środkiem przeczyszczającym o działaniu zmiękczającym. Powoduje ona rozmiękczenie twardych mas kałowych, ułatwiając defekację.
Skład
100 g płynu zawiera 99,9 g parafiny ciekłej.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.