Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm

Substancje czynne:

Aluminium phosphate

Dostępne dawki:

zaw. doust. 45 mg/g 1 op. 250 g 6,99 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Sok pomarańczowy
Soki cytrusowe mogą powodować zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, prawdopodobnie w wyniku połączenia z kwasem cytrynowym. W wyniku tej interakcji dochodzi do osłabienia lub braku efektu terapeutycznego.

Opis:

Wskazania
Leczenie wspomagające objawów nadkwaśności soku żołądkowego w przebiegu: choroby refluksowej przełyku, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Dawkowanie
Do dawkowania produktu leczniczego należy używać miarki dołączonej do opakowania. Umożliwia to odmierzanie dokładnej dawki 5 ml, 10 ml lub 15 ml zawiesiny. Produkt leczniczy należy przyjmować pomiędzy posiłkami: 5 ml do 15 ml, 3-5x/dobę. Na noc zaleca się przyjąć podwójną dawkę. Maks. dawka dobowa nie powinna być większa niż 100 ml. Przed użyciem energicznie wstrząsnąć.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przewlekła niewydolność nerek, szczególnie u pacjentów dializowanych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na zawartość glinu produkt leczniczy nie powinien być stosowany: u dzieci poniżej 6 lat bez zalecenia lekarza; u pacjentów ze schorzeniami układu kostnego; u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek; u chorych na chorobę Alzheimera. W przewodzie pokarmowym glin tworzy z fosforanami nierozpuszczalne związki. Długotrwałe stosowanie zawiesiny zmniejsza wchłanianie fosforu, co w przypadku niewystarczającej podaży fosforu w pożywieniu może prowadzić do jego niedoboru. Nie stosować długotrwale. W razie utrzymywania się objawów należy zweryfikować diagnozę. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z wymienionymi lekami: tetracykliną (lek należy przyjmować 3-4 h po zażyciu tetracyklin); cyprofloksacyną, norfloksacyną; fenytoiną; związkami żelaza; glikozydami nasercowymi; ketokonazolem; salicylanami i chinidyną ponieważ produkt leczniczy zmniejsza ich działanie; lewotyroksyną, (produkt leczniczy zmniejsza jej działanie); cymetydyną, ranitydyną, famotydyną oraz sukralfatem - ponieważ produkt leczniczy zmniejsza działanie antagonistów receptorów H2.. Produkt leczniczy może zmieniać miejsce działania produktów podawanych w postaci tabl. dojelitowych (zamiast w jelitach specjalna otoczka leku rozpuszcza się w żołądku). Dlatego leki te należy przyjmować na 1 h przed lub 1 h po przyjęciu produktu.
Ciąża i laktacja
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania fosforanu glinu u kobiet w okresie ciąży. Produkt leczniczy nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosującym skutecznej metody antykoncepcji. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania fosforanu glinu/metabolitów do mleka ludzkiego. Płodność - brak danych na ten temat.
Działania niepożądane
Brak informacji dotyczącej częstości występowania działań niepożądanych. Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: zwiększenie stężenia glinu obniżenie stężenia fosforanów hipofosfatemia objawiająca się brakiem łaknienia, złym samopoczuciem, osłabieniem mięśni, osteomalacją. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia czynności nerek. Zaburzenia psychiczne: u osób w podeszłym wieku istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia się objawów choroby Alzheimera. Zaburzenia układu nerwowego: encefalopatia. Zaburzenia układu odpornościowego: reakcje nadwrażliwości.
Przedawkowanie
Brak danych dotyczących przypadków przedawkowania fosforanu glinu.
Działanie
Fosforan glinu jest lekiem zobojętniającym kwas solny soku żołądkowego, stosowanym w leczeniu choroby refluksowej, zapalenia błony śluzowej żołądka oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Stosowany doustnie, fosforan glinu reaguje z kwasem solnym w żołądku tworząc chlorek glinu, który, ma działanie przeciwzapalne i działa ściągająco. Związki glinu prawdopodobnie mają również właściwości cytoprotekcyjne, tj. chroniące przed działaniem czynników uszkadzających komórki błony śluzowej żołądka. Wynika to z indukowania przez nie wydzielania wodorowęglanów i prostaglandyn w żołądku.
Skład
100 g produktu zawiera substancję czynną 4,5 g glinu fosforan żel. 15 ml produktu zawiera 828 mg glinu fosforan żel.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.