Bausch & Lomb Polska Sp. z o.o.

Dexamytrex®

Dostępne dawki:

krople do oczu (1 mg+ 5 mg)/g 1 but. 5 ml 27,30 100%
maść do oczu (0,3 mg+ 5 mg)/g 1 tuba 3 g 27,30 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Doping
Środek uznany za dopingowy.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.

Opis:

Wskazania
Zakażenia przedniego odcinka oka wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki - bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek z silnymi objawami zapalenia. Wtórnie zakażone zapalenia alergiczne spojówek i brzegów powiek.
Dawkowanie
Krople. Jeśli nie zalecono inaczej: 1 kropla do worka spojówkowego zakażonego oka 4-6x/dobę. Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tyg. Co pewien czas, w zależności od nasilenia objawów choroby, należy ocenić skuteczność leczenia i zdecydować o kontynuacji lub zmianie. Należy także monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Maść. Jeśli nie zalecono inaczej: 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3x/dobę i przed snem. Odciągnąć powiekę dolną w dół i umieścić maść w worku spojówkowym. Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tyg. Dzieci i młodzież. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci.
Uwagi
Należy kontrolować postępy leczenia oraz sprawdzać ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Przeciwwskazania
Ostre ropiejące choroby przedniego odcinka oka, powierzchniowe opryszczkowe zapalenie rogówki, zranienia i owrzodzenia rogówki, gruźlica oka, grzybice oka. Ponadto: nadwrażliwość na deksametazon i gentamycynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą.
Ciąża i laktacja
Preparat można stosować u kobiet w ciąży jedynie wówczas, gdy potencjalne korzyści dla zdrowia matki przewyższają ryzyko dla zarodka lub płodu. Nie należy stosować podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Przemijające pieczenie oczu. Przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko wystąpienia jaskry i rozwoju zaćmy.
Działanie
Preparat złożony zawierający: antybiotyk aminoglikozydowy gentamycynę - o działaniu bakteriobójczym i glikokortykosteroid fosforan deksametazonu - o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Fosforan deksametazonu wykazuje zmienną, zależną od stopnia uszkodzenia nabłonka rogówki przenikalność do komory przedniej oka. W przypadku uszkodzenia nabłonka rogówki lub w stanach zapalnych jego przenikalność jest bardzo wysoka. Maleje stopniowo wraz z gojeniem się rogówki lub ustępowaniem stanu zapalnego.
Skład
1 ml roztworu zawiera 3 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg soli dwusodowej diwodorofosforanu deksametazonu. Substancje pomocnicze: cetrimid, jednowodorowy fosforan sodu, dwuwodorowy fosforan potasu, dwusiarczyn sodu, glicerol, poli-1-winylo-pirolidon, metylohydroksypropyloceluloza i sól dwusodowa EDTA. 1 g maści zawiera 3 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu. Substancje pomocnicze: chlorobutanol 1 H2O 3,1 mg, alkohol mirystylowy, lanolina, parafina, wazelina biała, DL-α-tokoferol, butylohydroksytoluen, palmitynian askorbylu, jednowodzian kwasu cytrynowego, monostearynian glicerolu, 1,2-propylen glikolu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.