Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o.

Klabax®

Lek bezpłatny 65+

Substancje czynne:

Clarithromycin

Dostępne dawki:

tabl. powl. 500 mg 14 szt. 26,19 100% 13,10 50% 1 bezpł. DZ 3 0,00 Lek w programie 65+2
tabl. powl. 500 mg 20 szt. 36,16 100% 18,08 50% 1 bezpł. DZ 3 0,00 Lek w programie 65+2
tabl. powl. 250 mg 14 szt. 19,38 100% 12,62 50% 1 bezpł. DZ 3 0,00 Lek w programie 65+2
1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach:  
wskazania wg chpl
2) Pacjenci 65+.  Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach. 
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia. 

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Dziurawiec
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.

Opis:

Wskazania
Należy przestrzegać oficjalnych wytycznych dotyczących właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych. Klarytromycyna jest wskazana do stosowania u młodzieży powyżej 12 lat oraz u dorosłych. Produkt leczniczy wskazany jest w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje. Zakażenia dolnych dróg oddechowych: np. ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz zapalenie płuc. Zakażenia górnych dróg oddechowych: np. zapalenie zatok oraz zapalenie gardła. Klarytromycyna jest odpowiednia w przypadku leczenia początkowego pozaszpitalnych zakażeń układu oddechowego oraz wykazano jej działanie in vitro przeciw pospolitym i atypowym drobnoustrojom chorobotwórczym występującym w obrębie układu oddechowego, jak wymieniono w punkcie dotyczącym mikrobiologii. Klarytromycyna jest również odpowiednia w przypadku leczenia zakażenia skóry i tkanek miękkich o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Klarytromycyna w obecności omeprazolu lub lanzoprazolu (leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego) jest wskazana również w leczeniu eradykacji zakażenia H. pylori u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy. Klarytromycyna wykazuje zazwyczaj działanie in vitro przeciwko następującym szczepom: bakterie gram(+): Staphylococcus aureus (wrażliwe na metycylinę); Streptococcus pyogenes (grupy A β-hemolizujące paciorkowców); α-hemolizujące paciorkowców (grupy viridans); Streptococcus (Diplococcus) pneumoniae; Streptococcus agalactiae; Listeria monocytogenes. Bakterie gram(-): Haemophilus influenzae; Haemophilus parainfluenzae; Moraxella (Branhamella) catarrhalis; Neisseria gonorrhoeae; Legionella pneumophila; Bordetella pertussis; Helicobacter pylori; Campylobacter jejuni. Mycoplasma: Mycoplasma pneumoniae; Ureaplasma urealyticum. Inne mikroorganizmy: Chlamydia trachomatis; Mycobacterium avium; Mycobacterium leprae. Bakterie beztlenowe: wrażliwe na makrolidy Bacteroides fragilis; Clostridium perfringens; Peptococcus species; Peptostreptococcus species; Propionibacterium acnes. Klarytromycyna ma działanie bakteriobójcze wobec kilku szczepów bakteryjnych, są to: Haemophilus influenzae; Streptococcus pneumoniae; Streptococcus pyogenes; Streptococcus agalactiae; Moraxella (Branhamella) catarrhalis; Neisseria gonorrhoeae; H. pylori i Campylobacter spp. Aktywność klarytromycyny przeciwko H. pylori jest większa przy obojętnym pH niż przy pH kwaśnym.
Dawkowanie
Pacjenci z zakażeniem dróg oddechowych/skóry i tkanek miękkich. Dorośli. Zazwyczaj stosowana dawka to 250 mg 2x/dobę, chociaż może być zwiększona do 500 mg 2x/dobę w ciężkich zakażeniach. Zazwyczaj czas leczenia wynosi 6-14 dni. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: dawkowanie tak jak u dorosłych. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: klarytromycyny w postaci tabl. nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Przeprowadzono badania kliniczne u dzieci w wieku od 6 m-cy do 12 lat z zastosowaniem klarytromycyny w postaci zaw. doustnej, dlatego też u dzieci w wieku poniżej 12 lat należy stosować klarytromycynę w postaci zaw. (granulat do sporz. zaw. doustnej). H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy (dorośli): zazwyczaj czas leczenia wynosi od 6 do 14 dni. Terapia trójlekowa. Klarytromycyna (500 mg) 2x/dobę i lanzoprazol, 30 mg, 2x/dobę należy stosować z amoksycyliną, 1000 mg, 2x/dobę. Terapia trójlekowa. Klarytromycyna (500 mg) 2x/dobę i lanzoprazol, 30 mg, 2x/dobę należy stosować z metronidazolem, 400 mg, 2x/dobę. Terapia trójlekowa. Klarytromycyna (500 mg) 2x/dobę i omeprazol, 40 mg, raz/dobę należy stosować z amoksycyliną, 1000 mg, 2x/dobę lub metronidazolem, 400 mg, 2x/dobę. Terapia trójlekowa. Klarytromycyna (500 mg) 2x/dobę należy stosować z amoksycyliną, 1000 mg, 2x/dobę i omeprazolem, 20 mg, raz/dobę. Pacjenci w podeszłym wieku: dawkowanie jak u dorosłych. Pacjenci z niewydolnością nerek: u pacjentów z niewydolnością nerek z ClCr poniżej 30 ml/min, dawkę klarytromycyny należy zmniejszyć o połowę, tj. 250 mg raz/dobę lub 250 mg 2x/dobę w cięższych zakażeniach. Czas leczenia tych pacjentów nie powinien przekraczać 14 dni.
Uwagi
Lek może być podawany niezależnie od posiłków, ponieważ żywność nie ma wpływu na biodostępność.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby, umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek.
Interakcje
Nie podawać łącznie z ergotaminą, terfenadyną, astemizolem, pimozydem, cizaprydem.
Ciąża i laktacja
Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Klarytromycyna wydziela się z mlekiem kobiecym.
Działania niepożądane
Reakcje alergiczne, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie jamy ustnej, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, zaburzenia czynności wątroby, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, zawroty głowy, niepokój, bezsenność, koszmarne sny, szumy uszne, lęk, omamy i splątanie. Obserwowano pojedyncze przypadki leukopenii i trombocytopenii. Może powodować nagłe zmniejszenie stężenia cukru we krwi, zwłaszcza, jeśli pacjent przyjmuje insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe.
Działanie
Antybiotyk makrolidowy.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 250 mg lub 500 mg klarytromycyny.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.