Bionorica Polska Sp. z o.o.

Mastodynon®

Substancje czynne:

Homeopathic

Dostępne dawki:

tabl. 60 szt. 39,50 100%
tabl. 120 szt. 76,43 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Wspomagająco, w zespole napięcia przedmiesiączkowego z takimi objawami, jak: mastodynia (bolesność piersi), zaburzenia równowagi emocjonalnej, po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości.
Dawkowanie
Dorosłe kobiety: 1 tabl. 2x/dobę. Preparat należy przyjmować przez co najmniej 2-3 m-ce, także w trakcie menstruacji. Poprawa następuje zazwyczaj po 6 tyg. Jeśli po zakończeniu przyjmowania preparatu dolegliwości powrócą, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem.
Uwagi
Preparat można popić (np. szklanką wody).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nowotwory złośliwe sutków. Preparatu nie należy stosować w ciąży, gdyż brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tym okresie. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia preparatem nie zaleca się kontynuowania terapii. Preparatu nie należy stosować w trakcie karmienia piersią, gdyż brak jest odpowiednich danych dotyczących stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Pacjentki z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy, rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub niedoborem laktazy (typu Lapp) nie powinni przyjmować preparatu. Z powodu braku odpowiednich danych dotyczących stosowania leku u dzieci, nie należy go stosować u pacjentek w wieku poniżej 18 lat. Jeśli objawy mają niejasny, nawrotowy lub przewlekły charakter, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one wynikać ze schorzenia wymagającego dokładniejszej diagnostyki. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Badania na zwierzętach wykazały, iż substancja czynna zawarta w preparacie wywiera działanie dopaminergiczne. Stosowanie antagonistów receptora dopaminowego jednocześnie z preparatem może prowadzić do zmniejszenia skuteczności obu tych leków.
Ciąża i laktacja
Preparatu nie należy stosować w ciąży, gdyż brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tym okresie. Preparatu nie należy stosować w trakcie karmienia piersią, gdyż brak jest odpowiednich danych dotyczących stosowania leku u kobiet karmiących piersią, a badania na zwierzętach wykazały, że stosowanie leku zmniejsza laktację.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) ból głowy; (bardzo rzadko) przejściowe pobudzenie psychoruchowe, stany dezorientacji, omamy. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) swędząca wysypka, trądzik. Badania: (niezbyt często) zwiększenie mc.
Przedawkowanie
Nie są znane właściwości toksykologiczne tego preparatu, jak i jego poszczególnych składników.
Działanie
Brak danych.
Skład
1 tabl. zawiera 162 mg Vitex agnus-castus TM, 81 mg Caulophyllum thalictroides D4, 81 mg Cyclamen purpurascens D4, 81 mg Strychnos ignatii D6, 162 mg Iris versicolor D2, 81 mg Lilium lancifolium D3.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.